وزیر ارتباطات:

تعرفه گذاری اینترنت داخلی و خارجی با مصوبه شورای فضای مجازی انجام شده است

تعرفه گذاری اینترنت داخلی و خارجی با مصوبه شورای فضای مجازی انجام شده است به گزارش کمک وب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت که طبق مصوبه شورایعالی فضای مجازی خدمات داخلی شبکه ملی اطلاعات باید بر خدمات خارجی مزیت رقابتی داشته باشد.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در جلسه علنی بامداد امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان پاسخ به سوال عباس مقتدایی نماینده اصفهان درباره علت عدم تشریح و شفاف سازی در مورد مفاد قرارداد با تلگرام و چرایی محاسبه ترافیک بین الملل برای کاربران این شبکه اجتماعی( پیش از فیلتر شدن این پیام رسان) با وجود استقرار CDN های تلگرام در کشور اظهار داشت: اصل سوال این است که سرورهای تلگرام به ایران آمده و مستقر شده پس چرا ترافیک را برای مردم نیم بها حساب نکردید؟. من می خواهم یک روند قانونی را به مجلس شورای اسلامی یادآوری کنم. ۲۰ مردادماه ۹۵ در دولت یازدهم سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات در شورایعالی مجازی به تصویب رسید. در مورد تعریف مدل اقتصادی شبکه ملی آمده که تعرفه گذاری بگونه ای باشد که خدمات داخلی شبکه ملی اطلاعات بر خدمات خارجی مزیت رقابتی داشته باشد.
آذری جهرمی همینطور خاطرنشان کرد: برپایه سیاست گذاری شورایعالی فضای مجازی کمیسیون تنظیم مقررات در دولت یازدهم مصوب کرد که اپراتورهای مخابراتی موظف می باشند اقداماتشان را برای اینکه محاسبات ترافیکی داخلی و بیرونی مجزا صورت گیرد به عمل بیاورند. برهمین اساس سیاست گذاری و اعلام نرخ ترافیک داخلی باید حداقل نصف قیمت بین الملل در نظر گرفته شود.
وی افزود: در ابتدای سال ۱۳۹۶ برخی اپراتورها با استناد به این مصوبه بسته های اختصاصی برای قیمت ارزان تر پیام رسان های خارجی عرضه کردند که این سبب تذکر جدی دادستان کل کشور و جمع آوری تبلیغات آنها شد و به ما هم یادآوری که سیاست شورایعالی فضای مجازی پشتیبانی از پیام رسان داخلی است. این مورد در سند طرح کلان معماری شبکه ملی اطلاعات هم تصریح شده است.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در تبصره ۱۸ بودجه ۱۴۰۰ هم مجلس شورای اسلامی مزیت رقابتی برای پیام رسان های داخلی را مورد تاکید قرار داد. در اولین نشست ای که من در مجلس برای هماهنگی خدمت نمایندگان آمدیم رئیس مجلس هم نکاتی را گفت (آذری جهرمی در ادامه بخشی از صحبت های محمدباقر قالیباف را از تریبون مجلس شورای اسلامی پخش کرد).
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: جمع بندی مجلس انقلابی این بود که با تعرفه گذاری از پیام رسان داخلی حمایت شود در طرح جدید نمایندگان برای مدیریت فضای مجازی هم خدمات داخلی به تفصیل تعریف شده و پشتیبانی از خدمات داخلی مورد تاکید قرار گرفته است. بنابر همه این قوانین و مقررات اگر حتی سرورهای خارجی هم در کشور مستقر شوند شامل ترافیک نیم بها نخواهند شد.
وی با بیان اینکه هزینه اضافی در این حوزه از مردم دریافت نشده تصریح کرد: در مواردی مثل ارزش افزوده و ستاره مربع ما محکم ایستادیم و تا آنجا که به ما مربوط بود تا ریال آخر پولش را به مردم بازگرداندیم.
آذری جهرمی همینطور خاطرنشان کرد: مرداد ۹۶ با نظر دادستان وقت کشور آقای رئیسی، مذاکره با تلگرام شروع شد و بعد از عرضه گزارش مذاکرات در چهارم مرداد همان سال با مجوز دبیرخانه شورایعالی فضای مجازی، CDN ها در ایران مجوز استقرار گرفتند. مجموع سرورهایی که در ایران مستقر شده، ۷۰ سرور بوده که مسئولین این پیام رسان خودشان تهیه کردند و ریالی توسط وزارت ارتباطات پرداخت نشد.
وی تصریح کرد: مجموع دارایی تلگرام برای عرضه خدمت در ایران ۱۴۰ هزار دلار بود (با قیمت هر سرور ۲ هزار دلار) که با قیمت دلار آن سال، ۶۰۰ میلیون تومان می شود. مجموع پهنای باند متصل تلگرام، ۳۲۰ گیگابیت برثانیه بوده که در پیک، ۱۸۰ گیگابیت بر ثانیه آن مصرف شده است.
جهرمی تصریح کرد: تفاهم صورت گرفته با تلگرام سبب شد صرفه جویی ارزی در خرید پهنای باند ۱۸۰ گیگابیت بر ثانیه اینترنت شد که قیمت آن در سال ۹۶ حداکثر ماهانه ۳۰۰ هزار یورو بود. در ۹ ماه استقرار CDN های تلگرام در ایران ۲.۷ میلیون یورو صرفه جویی در پرداخت ارز برای خرید اینترنت انجام شد که با قیمت یورو در آن روز ۱۵ میلیارد تومان محاسبه می شود که تمام این ها در صورت های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت وجود دارد.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: در کمیسیون، آقای مقتدایی به من گفتند که شما هزاران میلیارد تومان پول به جیب زده اید. به ایشان توضیح دادم که عددی که می گویند درست نیست و پول حاصل از این کار برای دولت می باشد و به جیب کسی نمی رود. من توضیح دادم که مجموع فروش اینترنت در ماه کمتر از ۸۰ میلیارد تومان است اما ایشان مصاحبه کردند و گفتند وزیر ارتباطات قبول کرده که ۸۰ میلیارد تومان منفعت مالی داشته است.
وی افزود: مذاکره با تلگرام، دستوری بود که حاکمیت در مقطعی برای ما صادر کرد و انجام دادیم. آن زمان بیشتر از ۷۰ درخواستی که جمع بندی شده و برای تلگرام ارسال شده بود، در پنج مصداق مسدود شد، اما در ادامه چون تلگرام مسائل امنیتی ما را نپذیرفت، دستگاه امنیتی شکایت کردند و در یک روالی این پیام رسان خارجی مسدود شد.
آذری جهرمی همینطور اظهار داشت: بارها به قراردادی با تلگرام اشاره کردند، ما با این پیام رسان قراردادی نداشتیم و صرفاً یک تفاهم بود. تلگرام یک روزی در کشور فعالیت نموده و یک روزی بنابر تشخیص دستگاه امنیتی عمل نکرده و مسدود شده است.
منبع:

1400/04/28
19:38:30
5.0 / 5
1153
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات