مقایسه اردیبهشت امسال با سال گذشته؛

نقشه ماهواره ای حداكثر دمای سطح زمین منتشر گردید

نقشه ماهواره ای حداكثر دمای سطح زمین منتشر گردید کمک وب: نتایج حاصل از پردازش تصاویر ماهواره های سنجشی از حداکثر دمای سطح زمین در کشور، نشان میدهد که استانهای شمالی و ‏شمال غربی در اردیبهشت ماه 1399 نسبت به امسال دمای پایین تری داشتند.


به گزارش خبرنگار‬ مهر، ‬ سازمان‬ فضایی‬ ایران نقشه ماهواره ای حداکثر دمای سطح زمین در کشور را منتشر نمود. با بهره گیری از ‏تصاویر ماهواره ترا و اکوا (سنجنده مادیس)، نقشه حداکثر دمای سطح زمین در کشور طی اردیبهشت ماه سالهای ۱۳۹۹ و ‏‏۱۴۰۰ مورد پایش و مقایسه قرار گرفت. بررسی نتایج حاصل از پردازش تصاویر نشان میدهد که استانهای شمالی و ‏شمال غربی کشور در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ نسبت به اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از دمای پایین تری برخوردار بوده اند. در این نقشه اختلاف دمای کشور بین گرم ترین و سردترین نقطه حدود ۶۲ درجه سانتیگراد است.


بالاترین سطوح گرمایی در اردیبهشت ۱۳۹۹، در بخش هایی از استانهای مذکور در تصویر بالا به رنگ قهوه ای نمایش داده شده است. مناطق با پوشش گیاهی، مرتفع و پوشیده از برف دارای حداقل مقادیر دمایی بوده و بیشترین مقادیر دمایی مربوط به نواحی عاری از پوشش گیاهی است. بررسی نتایج حاصل از پردازش تصاویر و مقایسه نقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور در اردیبهشت ماه سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نشان میدهد که بیشترین سطح تمرکز این نوع از دما در استانهای ایلام، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد، و خراسان جنوبی است. مناطق مذکور بیشتر از ۶۰ درجه سانتیگراد دما را به خود اختصاص داده اند. میانگین دمای روزانه در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بیش تر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ بوده است.
کم ترین مقدار میانگین دما در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ مربوط به ۱۳ اردیبهشت (حدود ۳۶ درجه سلسیوس) و بیشترین مقدار میانگین دما مربوط در ۷ اردیبهشت (حدود ۴۶.۱ درجه سلسیوس) است.


منبع:

1400/03/09
09:49:41
5.0 / 5
390
تگهای خبر: ماهواره , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات