كریمی قدوسی:

فیلتر بازی های كامپیوتری خارجی فاقد مجوز

فیلتر بازی های كامپیوتری خارجی فاقد مجوز به گزارش كمك وب مدیرعامل بنیاد بازی های كامپیوتری از ساماندهی عرضه بازی های خارجی و ضرورت دریافت مجوز از این بنیاد برای انتشار بازی ها اطلاع داد.


حسن كریمی قدوسی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی بازی های كامپیوتری، اظهار نمود: برپایه مصوبه شورای عالی فضای مجازی كه انتهای سال ۱۳۹۴ تصویب گردید و همینطور اساسنامه بنیاد ملی بازی های كامپیوتری و ضوابط تولید و توزیع بازی های كامپیوتری كه سال ۱۳۹۵ به بنیاد ابلاغ گردید، در حوزه سیاست گذاری و اعطای مجوزهای مربوط اتاق فكرهایی تشكیل شد كه فضای مجازی در حوزه بازی ها را ساماندهی نماییم. همینطور با اطمینان به این كه مشكلی در تولید داخل وارد نشود و بدون سنگ اندازی و تولید خلل به كار خود ادامه دهند، تبادل در بازار تولید نماییم.

وی با بیان این كه پیش از این زیرساخت های اعطای مجوز برای عرضه بازی های خارجی به خصوص موبایلی در كشور ما فراهم نبود، اضافه كرد: بنیاد ملی بازی های كامپیوتری روی این مورد كار كرده و در این مدت زیرساخت ها فراهم شده و همینطور به راهكار مناسبی رسیدیم. زیرساخت ها شامل سامانه ای است كه می تواند اعطای مجوز كند، ازاین رو سامانه بازی های كامپیوتری فاز نهایی خویش را طی كرده و در ایام آینده به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل بنیاد بازی های كامپیوتری ادامه داد: همینطور ضوابط عرضه بازی های خارجی و دستورالعمل صدور مجوز عرضه و پروانه عرضه تجاری كه مشتمل برچند ماده است با ادبیاتی قابل فهم روی سایت بنیاد قرار گرفته است. كلیات این ضوابط به این شكل است كه عرضه كنندگان بازی در فضای مجازی تا اواسط بهمن ماه فرصت دارند در سایت پیش ثبت نام كنند تا به آنها مجوز عرضه در فضای مجازی داده شود.

فیلتر بازی هایی كه مجوز بنیاد را ندارند

كریمی قدوسی با اشاره به همكاری های صورت گرفته با كمیته تعیین محتوای مجرمانه، اظهار داشت: اگر فروشگاه عرضه كننده بازی مجوز مربوط را نداشته باشد، حداقل برخوردی كه با آن می گردد فیلترینگ است، ازاین رو از ۱۵ بهمن ماه هر بازی خارجی و هر سایتی كه بخواهد عرضه تجاری در كشور داشته باشد با استناد به ماده ۹ قانون برخورد با تخلفات حوزه فضای مجازی و ماده ۳ مصادیق محتوای مجرمانه باید از بنیاد پروانه بگیرد.

وی درباره ی نحوه مجوز بازی های ایرانی، توضیح داد: این روند اعطای مجوز و عرضه از سوی بنیاد بازی های كامپیوتری برای بازی های ایرانی نیست و آنها هم همچنان بر اساس رده سنی و محتوا مجوز دریافت می كنند، اما پارامتر اعطای مجوز به بازی های خارجی همان هایی است كه بازی ها برپایه آن مجوز می گرفتند.

مدیرعامل بنیاد بازی های كامپیوتری با بیان این كه سازوكار عرضه بازی ها باید ساماندهی گردد، اظهار نمود: پیش از این هم عرضه كنندگان و ماركت ها بازی ها را عرضه می كردند اما اگر به آنها درمورد محتوا تذكری داده می شد اقدام به جمع آوری نمی كردند بنابراین مقرر شده از این پس بازی های خارجی كه عرضه تجاری می شوند از بنیاد پروانه بگیرند.

كریمی قدوسی در ادامه تصریح كرد: ما نمی خواهیم بازی های خارجی را محدود نماییم و تنها قصد داریم آنها را قانونمند نماییم. در هیچ كشوری واردات محصولات خارجی بدون ضابطه نیست و نه تنها در ایران بلكه در همه جا برای هرچه كه بخواهد وارد كشور شود از آنجایی كه مربوط به اقتصاد كشور است ضابطه می گذارند.

وی با اشاره به طرح دریافت عوارض از بازار خارجی، بیان كرد: عوارض از بازی های خارجی ۱۰ درصد از درآمد حاصل از فروش بازی هاست كه از عرضه كنندگان گرفته می گردد. این ۱۰ درصد به حساب خزانه وارد شده و از آن برای پشتیبانی از بازی های داخلی استفاده می گردد. از ابتدای سال ۱۳۹۷ هر ماركتی كه عرضه تجاری بازی خارجی در كشور داشته باشد، باید این ۱۰ درصد عوارض را پرداخت كند در غیر این صورت با آن بازی توسط كمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برخورد می گردد. 

1396/10/15
22:24:53
5.0 / 5
4966
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات