دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح كرد؛

ایجاد گذرگاه های امن اطلاعات در شبكه ملی

ایجاد گذرگاه های امن اطلاعات در شبكه ملی به گزارش کمک وب دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور اظهار داشت: نگرانی هایی از انتشار لطمه پذیری ها در جریان شبکه ای شدن وجود دارد که در شبکه ملی اطلاعات با ایجاد گذرگاه های امن به این مساله به خوبی پرداخته شده است.به گزارش کمک وب به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در بیستمین جلسه کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی با بیان این مطلب اضافه کرد: مرکز ملی فضای مجازی کشور نه فقط بر تعامل پذیری دولت به دولت تاکید دارد بلکه به دنبال تعامل پذیری دولت به کسب وکار و دولت به شهروندان برای ایجاد انسجام لازم میان دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی در حوزه الکترونیک به صورت شبکه ای است.
وی با اعلان اینکه ایجاد این کارگروه در امتداد اهداف شبکه ملی اطلاعات بوده است، اظهار داشت: یکی از مباحث مهم مرکز ملی فضای مجازی در ایجاد این کارگروه بحث پایداری مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) بود که با اهمیت ترین اصل در پایداری بحث امنیت این مرکز است که باید به سطح بهتری از پایداری در حوزه های کارکردی و اعتمادسازی لازم برای تمامی کاربران برسد. در این رابطه اقدامات خوبی در دست انجام است و امیدوارم در سال ۱۴۰۰ اقدامات لازم نهایی شود.
فیروزآبادی درباب اهمیت حریم خصوصی اشاره کرد: باید از تمرکز اطلاعات در یک نقطه خاص حتی مرکز تبادل اطلاعات اجتناب کرد چونکه اگر اطلاعات در یک مرکز متمرکز شود زیان خالص است و علاوه بر مرگ تدریجی اطلاعات به سبب عدم به روزرسانی، سازمان ها نمی توانند برای پرورش خدمات جدید اقدام نموده و نوآوری کاهش پیدا می کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نگرانی های امنیتی در جریان شبکه ای شدن اطلاعات، اشاره کرد: نگرانی از انتشار لطمه پذیری ها در جریان شبکه ای شدن وجود دارد که در شبکه ملی اطلاعات با ایجاد گذرگاه های امن به این مساله به خوبی پرداخته شده است. در دولت الکترونیک نیز وظیفه اصلی بر عهده مرکز تبادل اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات است و در صورت ورود لطمه پذیری به شبکه طرفین خدمت باید پاسخگو باشند چونکه علاوه بر مرکز تبادل اطلاعات، هر سازمانی باید مدافع حریم خصوصی کاربران خود باشد.
فیروزآبادی با اعلان اینکه باید از فرصت پیش آمده در همکاری تمامی قوای کشور برای ایجاد دولت الکترونیک و خدمات برای تحول دیجیتالی به ویژه در زمان همه گیری کرونا استقبال نماییم، اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی، مجلس شورای اسلامی و شورای اجرائی فناوری اطلاعات مصوبات کاربردی در این عرصه دارند و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان متولی این امر تا حالا بر این مهم تاکید داشته و به همین دلیل شاهد عملکرد موفق این کارگروه بر اساس گزارش های ارائه شده در اجرائی شدن مصوبات هستیم.


منبع:

1399/12/26
20:33:48
0.0 / 5
535
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات