ترس كسب وكارها از عاقبت تجارتشان، مانع نوآوری و توسعه است

ترس كسب وكارها از عاقبت تجارتشان، مانع نوآوری و توسعه است به گزارش كمك وب عضو سازمان نظام صنفی كامپیوتری میگوید وجود برخی كج فهمی ها از تحریم و تورم برای شركتهای استارت آپی كشنده تر است و ما با قوانین و مقررات، جلوی رشد و توسعه كسب و كارها را می گیریم. عدم شناخت روی مسائل استارت آپ ها هم سبب می شود برخی احكام و قوانینی كه برای مجموعه های استارت آپی و پلت فرم های اینترنتی صادر می شود، با ماهیت و ذات این كسب و كارها همخوانی نداشته باشد.


کیوان جامه بزرگ در گفت و گو با ایسنا، درباره مشکلات استارت آپ ها توضیح داد: یکی از مسائل مهم استارت آپ ها و تجارت های نوپدید این است که در بدنه حاکمیت، یعنی مجموعه دولت، مجلس بعنوان قانون گذار و قوه قضاییه، درک درستی از ماهیت این کسب وکارها و فرآیندها و مدل کسب وکاریشان وجود ندارد. این مساله موجب می شود که یا قوانین قدیمی و فعلی، برای توسعه شان مانع و بازدارنده باشد، یا قوانین جدیدی که می گذارند، چون همچنان شناخت مناسبی ندارند، گاهی بجای اینکه مفید باشد، مضر است.
وی با اشاره به مشکلات بیمه ای کسب وکارها بیان کرد: برای مثال در وضعیت کرونا ما شرکتها را به دورکاری تشویق می نماییم، خیلی از شرکت های آی تی محور نرم افزاری به آسانی می توانند پروسه دورکاری را در مجموعه شان پیاده سازی کنند. در مقابل مساله ای مانند بازرسی بیمه و سرکشی ماهیانه کارشناس بیمه وجود دارد که آنها لزوما طبق بخشنامه و روال کاری شان، افراد حاضر در شرکت را برای فهرست بیمه بررسی می کنند، اما قاعدتا از آنجایی که نیروها دورکارند و از منزل کارشان را انجام می دهند، همیشه مشکلات گوناگون بیمه ای برای این شرکتها پیش میاید.
عضو سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اعلان اینکه بعضی از شرکتها نیازمند سرمایه گذاری خارجی برای توسعه سایت های خدمات رسانی در کشورهای دیگر هستند، اظهار داشت: شرکتها به جهت اینکه بتوانند پاپ سایتی را در یک کشور خارجی فعال کنند، باید به شرکتی که در خارج از کشور سرویس می دهد، ارز بپردازند. قوانین ارزی فعلی کشور در دوره تحریم ها به شکلی است که ما به ازای خروج ارز، حتما باید کالایی وارد کشور شود و در غیر این صورت، شرکت به قاچاق ارز متهم می شود.
جامه بزرگ افزود: در چنین شرایطی کسب وکار داخلی، سرویسی دریافت می کند و دسترسی روی یک سرور خارج از کشور به کسب وکار داده می شود و این خودش یک درآمد ارزی است، اما به سبب قوانین موجود، به خروج و قاچاق ارز محکوم می شود. نهایتا ناچار است جای اینکه ارز را از مبادی رسمی و قانونی خارج کند و به قاچاق متهم شود، این کار را از مبادی غیررسمی انجام دهد. یعنی خود قوانین و مقررات، شرکتها را تشویق می کند که با قاچاقچی ها کار کنند.

کج فهمی ها از تحریم و تورم برای استارت آپ ها کشنده تر است
وی اشاره کرد: این کج فهمی ها مساله بسیار مهمی است که از تحریم و تورم برای شرکت های استارت آپی کشنده تر است و ما با قوانین و مقررات، جلوی رشد و توسعه کسب وکارها را می گیریم. عدم شناخت روی مسائل استارت آپ ها نیز موجب می شود حتی احکام و قوانینی که برای مجموعه های استارت آپی و پلت فرم های اینترنتی صادر می شود، با ماهیت و ذات این کسب وکارها همخوانی نداشته باشد.
جامه بزرگ با اشاره به مشکلات کسب وکارها در حوزه رقابت، انحصار و قیمت گذاری، اظهار داشت: در صورتیکه سیستم حاکمیت از کنترل قیمت های خودرو و ملک عاجز است، پلت فرم های خرده فروشی را مجبور می کند که قیمت ها را از سایتشان بردارند. این تجارت ماهیتش این بوده که فاصله بین خریدار و فروشنده را از بین ببرد، دست دلال را کوتاه کند و مصرف کننده بتواند مستقیما قیمت خودرو یا خانه را ببیند. وقتی آنها ملزم می شوند که نباید قیمت را نمایش دهند، دو اتفاق می افتد، یا قوانین را دور می زنند و برای مثال در بخش نظرات قیمت ها را می گویند، یا مجبورند تجارتشان را تعطیل کنند.

تشکل صنفی باید صدای واحد مطالبه گری کسب وکارها باشد
وی با اشاره به فاصله زیاد بین حاکمیت و کسب وکارهای استارت آپی اینترنتی بیان کرد: شرکتها نمی توانند به صورت جداگانه این مسائل را حل کنند، این موارد، مشترکات عمده بین کسب وکارهاست و باید یه تشکل واحد با صدای واحد این مطالبه گری را انجام دهد. همه جای دنیا مانند ایران، صنف تشکلی می شود که این مسائل را حل کند. یکی از انگیزه های جدی برای حضور استارت آپ ها در بخش صنفی هم این است که بتوانند صدا و نماینده اکوسیستم استارت آپی کشور در مطالبه این مسائل اولیه و مقدماتی کسب وکارشان باشند.
عضو سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اعلان اینکه باید بتوانیم محیط را برای کسب وکارهای نوپدید امن و پیش بینی پذیر نماییم، اضافه کرد: از طرفی منابع مالی دولتی را که اتفاقا کم هم نیستند، اما در قالب دستگاه های مختلف و گاهی موازی، تخصیص داده می شوند، مدیریت و تجمیع نماییم. وام وجوه اداره شده در وزارت ارتباطات، صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق صنایع الکترونیک از این منابع مالیه ستندک که بعضی از مجموعه ها با رابطه بهتر، می توانند برای یک پروژه خاص، مبادرت به دریافت تسهیلات کنند، در صورتیکه بعضی از مجموعه ها شانسی برای دریافت این تسهیلات ندارد.
جامه بزرگ افزود: صنف می تواند به نمایندگی از کسب وکارها، تصدی گری دولت را کاهش داده و اصطلاحا خودتنظیم گیری را ترویج دهد و موجب شود که این توزیع در حوزه منابع مالی، عادلانه تر و موثرتر و کارآمدتر شکل بگیرد. بسته به اینکه کسب وکار در چه مرحله ای از رشد باشد، می تواند از وام و سرمایه گذاری بهره مند شود اما نهایتا ترکیب هر دو برای توسعه سرمایه گذاری و تامن مالی فضای استارت آپی لازم است.
وی با اعلان اینکه منابع دولتی باید در اختیار شرکت های بالادستی و بزرگ تر با نظارت کافی و کامل صنف قرار گیرد، اظهار داشت: در آن صورت شرکتها می توانند از محل منابع مالی در استارت آپ ها سرمایه گذاری کنند که چند اتفاق می افتد. یک اینکه ریسک تسهیلات بجای اینکه برعهده یک استارت آپ کوچک ضربه پذیر باشد، به عهده یک شرکت بزرگ تر که تاب آوری بیشتری دارد منتقل می شود، دوم اینکه رابطه فقط مالی شرکت و استارت آپ به یک رابطه مشارکتی تبدیل می شود که می تواند زنجیره ارزش را بین آنها افزایش دهد.
منبع:

1399/08/25
12:12:27
5.0 / 5
1338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات