افشای صدمه پذیری روز صفر ویندوز

افشای صدمه پذیری روز صفر ویندوز كمك وب: پژوهشگران امنیتی گوگل، یك ‫آسیب پذیری را در سیستم عامل ویندوز افشاء كرده اند كه با لطمه پذیری روز صفر گوگل كروم آغاز می شود و به هكرها اجازه اجرای كد داخل كروم را می دهد.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، آسیب پذیری روز صفر به این معناست که تا کنون هیچ راهکاری برای آن عرضه نشده و یا شما صفر روز فرصت پیدا کردن راهکار دارید. یکی از ملاک های پشتیبانی از بدافزارها، تعداد بالای روز صفری است که در آن پشتیبانی می شوند.
طبق گزارش مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای)، محققان امنیتی گوگل، یک ‫آسیب پذیری روز صفر را در سیستم عامل ویندوز که هم اکنون به طور گسترده اکسپلویت می شود، افشا کرده اند. مایکروسافت هنوز وصله ای برای این صدمه پذیری منتشر نکرده است. برپایه گفته بن هاوکز، مدیر تیم تحقیقات صدمه پذیری گوگل (Project Zero)، انتظار می رود تا در ۱۰ام ماه نوامبر سالجاری میلادی برای این صدمه پذیری وصله ای عرضه شود.
این حمله، یک حمله دوجانبه است که با صدمه پذیری روز صفر گوگل کروم آغاز می شود. صدمه پذیری گوگل کروم به هکرها اجازه اجرای کد داخل کروم را می دهد. سپس صدمه پذیری روز صفر ویندوز در بخش دوم حمله به مهاجمان امکان دور زدن container امن کروم را می دهد تا بتوانند کد خویش را در سیستم عامل اجرا کنند. متخصصان امنیت این اتفاق را فرار از سندباکس (sandbox escape) می نامند.
تیم Project Zero گوگل هفته گذشته این صدمه پذیری را به مایکروسافت اطلاع داده و هفت روز به این شرکت مهلت داد تا این باگ را وصله کند. در نهایت این تیم بعد از اتمام زمان اختصاص داده شده، درحالی که هنوز مایکروسافت وصله ای را عرضه نکرده بود، جزئیات این صدمه پذیری را منتشر نمود.
بر اساس گزارش گوگل، صدمه پذیری روز صفر یک باگ در هسته ویندوز است که می تواند برای ارتقاء مجوز دسترسی مورد استفاده قرار گیرد. برپایه گزارش، صدمه پذیری مذکور تمامی نسخه های ویندوز بین ویندوز ۷ و ویندوز ۱۰ را تحت تأثیر قرار می دهد.
هاوکز جزئیاتی درباره این که چه کسانی از این دو صدمه پذیری روز صفر استفاده می نمایند، عرضه نکرده است. با این حال، اغلب صدمه پذیری های روز صفر توسط گروه های هکر تحت حمایت دولت ها یا گروه های تروریستی بزرگ کشف و مورد سوءاستفاده قرار می گیرند. این حملات توسط دیگر تیم امنیتی گوگل، تیم تحلیل تهدید گوگل (TAG) هم تایید شده است. صدمه پذیری روز صفر کروم در نسخه 86.0.4240.111 وصله شده است.
این دومین بار است که گوگل یک حمله بر مبنای دو صدمه پذیری را فاش می کند که شامل صدمه پذیری روز صفر ویندوز و کروم است. پیش از این گوگل در مارس ۲۰۱۹ اعلام نموده بود که مهاجمان یک صدمه پذیری روز صفر کروم (CVE-2019-5786) را با صدمه پذیری روز صفر ویندوز (CVE-2019-0808) ترکیب کرده اند. با عنایت به این که مایکروسافت هنوز وصله ای برای این صدمه پذیری منتشر نکرده است، سفارش می شود که کاربران برای پیش گیری از این حمله گسترده از به روز بودن مرورگر گوگل کروم خود اطمینان حاصل کنند.
منبع:

1399/08/15
22:51:51
5.0 / 5
1423
تگهای خبر: امنیت , بدافزار , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات