دستگاه ها نگرانند با عرضه كرده، قدرتشان را از دست بدهند

دستگاه ها نگرانند با عرضه كرده، قدرتشان را از دست بدهند دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات درباره عدم تمایل بعضی از دستگاه ها به عرضه خدمات آنلاین اظهار داشت: امروز امضاهای طلایی به داده های طلایی تبدیل گشته و برخی فكر می كنند اگر داده هایشان را در اختیار قرار دهند، قدرت خویش را از دست می دهند، برخی هم تمایلی به تحول دیجیتال ندارند.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، نشست خبری رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با هدف آخرین اقدامات دولت در توسعه دولت الکترونیکی و الکترونیکی شدن خدمات پرکاربرد برای مردم، گزارش فعالیت کارگروه تعامل پذیری در سال قبل و تعامل بین دستگاه ها و برنامه و نقشه راه توسعه دولت الکترونیکی برای ۹ ماه آینده برگزار گردید.
باقری اصل درباره عدم تمایل بعضی از دستگاه ها به عرضه خدمات آنلاین اظهار داشت: امروز امضاهای طلایی به داده های طلایی تبدیل گشته و برخی فکر می کنند اگر داده هایشان را در اختیار قرار دهند، قدرت خویش را از دست می دهند، برخی هم تمایلی به تحول دیجیتال ندارند و همینطور بودجه های اختصاصی که برای دستگاه ها تعریف می شود هم می تواند از علل عدم تمایل دستگاه ها به عرضه کرده هایشان باشد.
وی افزود: در جلسه، تعلل به اشتراک گذاری و الکترونیکی شدن خدمات به رئیس جمهوری اعلام می شود. هدف از این کار این است که مشخص شود کدام یک از خدمات مورد استفاده مردم است و با تعلل در به اشتراک گذاری داده ها، در فرایند دولت الکترونیکی و عرضه خدمات به افراد، خلل ایجاد می شود.
رئیس کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی با اشاره به کوشش برای رفع معضلات ناشی از عدم هماهنگی دستگاه های کشور، بیان نمود: تا کنون ۱۷ جلسه کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی تشکیل شده است. همینطور دوران کرونا مزیتی برای پیگیری پروژه های فناوری اطلاعات ایجاد کرد و ما از ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی، گزارش هفتگی و ماهانه را برای بعضی از پروژه ها که فکر می کردیم مردم به واسطه کرونا بیشتر رجوع می کنند تهیه کردیم.
باقری اصل با اعلان اینکه استعلام مدرک و گواهی اشتغال به تحصیل جزو اولویت های ۲۳گانه بود، اظهار داشت: ارتباط خوبی با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم بوجود آمده و الان بخشی از فرآیندهای استنادپذیری مدارک حل شده است که ۳۵۰۰ مرکز آموزشی را شامل می شود. هم اکنون در بیشتر از ۹۰ دانشگاه، امکان ثبت نام برخط دانشجویان سال اول، بدون دریافت فیزیکی مدارک، بلک به صورت دریافت مدارک به صورت سیستمی از پایگاه وزارت آموزش و پرورش برقرار است.
وی با اشاره به گواهی ارزش تحصیلی دانش آموزان و الکترونیکی شدن فعالیت ها بیان نمود: خیلی از امور دانش آموزی قبل از این هم در طرح دولت الکترونیکی محقق شده بود و البته همکاری وزارت آموزش و پرورش بیشتر از پیش نیاز است تا تمامی سرویس ها به صورت آنلاین در بیابند.
مدرک تحصیلی افراد، حریم خصوصی آنها نیست
دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا استعلام مدرک تحصیلی افراد با داشتن کد ملی آنها، ناقض حریم خصوصی نیست، اظهار داشت: قانون آزادی اطلاعات کشور بحث حریم خصوصی را کاملا تبیین و شفاف کرده و مدرک تحصیلی بعنوان حریم خصوصی ذکر نشده است، ازاین رو ممانعت قانونی برای انجام این پروژه وجود ندارد. البته مقرر است استعلام های لازم با دفتر حقوقی ریاست جمهوری گرفته شود تا مطمئن شوند که نمایش مدرک تحصیلی افراد تجاوز به حریم خصوصی آنها نخواهد بود.
باقری اصل افزود: اجرایی شدن این پروژه زمان بر خواهد بود، چونکه پایگاه های آنلاین مربوط به این پروژه باید توسعه پیدا کنند و زیرساخت ها و دیتاهای لازم فراهم گردد تا بتوان طرح را بدون نقص اجرا کرد. از آغاز دولت یازدهم تا به امروز این پروژه به نتیجه نرسیده بود. ما امروز یک پایگاه اطلاعاتی از مدارک تحصیلی داریم و دامنه اطلاعات آن هم روز به روز افزایش می یابد. باور داریم با این کار دیگر امکان تقلب و سوءاستفاده از مدارک تحصیلی وجود ندارد.
وی با اشاره به برگزاری مجامع الکترونیکی سازمان بورس و اوراق بهادار، توزیع الکترونیکی سود و ثبت نام سجاد بعنوان دیگر خدمات دولت الکترونیکی بیان نمود: ثبت نام غیرحضوری سجام پروژه موفق آمیزی بود، در صورتیکه تا سال گذشته، تنها ۲.۵ میلیون کد سجامی وجود داشت، حالا به ۱۵ میلیون رسیده و ظرفیت بورس، شش برابر شده است. همینطور ۱۳ میلیون تراکنش واریزی سود در بورس تا امروز به صورت الکترونیکی انجام شده است.
رئیس کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی درباره اقدامات دولت الکترونیک در حوزه سلامت توضیح داد: پایگاه اطلاعات بیمه کشور یکپارچه شده که حاصلش قطع صدور دفترچه های تکراری بیمه و ورود به حوزه خدمات نسخه الکترونیکی است. درحال حاضر ۸۰ درصد مراکز درمان به بیمه سلامت متصل شدند اما هنوز نمی توان گزارش حذف کامل دفترچه های بیمه را داد.
باقری اصل افزود: پروژه نسخه الکترونیک به صورت گام به گام پیش می رود و زمانی به صورت کامل اجرایی می شود که مطب ها و داروخانه ها و مراکز پزشکی، آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشند و زیرساخت ها برای آنها فراهم شده باشد. می خواهیم این پروژه را در وهله اول به صورت پایلوت و آزمایشی در چهار استان کشور اجرایی نماییم و سپس تا آخر سال جاری، آنرا به کل کشور تسری می دهیم.
نسخه جدید دولت همراه بزودی عرضه می شود
وی درباره پروژه اپلیکیشن دولت همراه توضیح داد: مقرر است بزودی نسخه جدیدی از این اپلیکیشن عرضه شود و دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. در نسخه جدید، خدمات جدید دولت الکترونیک هم قرار دارند. قرارداد اجرایی شدن این پروژه منعقد شده و بزودی نهایی خواهد شد. همینطور کارپوشه ملی ایرانی ها در این اپلیکیشن سرویس می دهد.
دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، راه اندازی ابلاغ الکترونیکی مالیات و پرداخت الکترونیکی امور مالیاتی را از اقدامات جدید رسیدن به دولت الکترونیکی دانست و بیان نمود: هم اکنون بیشتر از ۷۰۰ سرویس به صورت آنلاین عرضه می شود ولی کماکان مقاومت خاص و عجیبی از جانب برخی نهادها و دستگاه ها در عرضه سرویس آنلاین مشاهده می شود که البته برای دوران شیوع ویروس کرونا خطرناکست.
به قول باقری اصل، استقرار خدمات مربوط و اصلاح فرایند بانک ها، سرویس الکترونیکی سوءپیشینه، الکترونیکی شدن مالیات نقل و انتقال املاک، مالیات بر اجاره و ارث، استرداد مالیات و عوارض، استعلام مربوط به خدمات گذرنامه، اصالت خودرو، الکترونیکی شدن درخواست و برقراری بیمه بیکاری و بازنشستگی، تائید نسخ دارویی و اسناد پزشکی، عرضه سوابق بیمه شدگان به سازمان ها و مراجع ذی ربط، عرضه مفاصا حساب قرارداد و خدمات بیمه کارفرمایی، ارسال الکترونیکی قبوض برق و گاز از پروژه های عرضه شده دولت الکترونیکی است.1399/08/08
14:54:46
5.0 / 5
1201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات