آمار مربوط به تایید نمونه تجهیزات فاوا ارائه شود

آمار مربوط به تایید نمونه تجهیزات فاوا ارائه شود كمك وب: سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور (نصر) در نامه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خواهان ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات در 13 سال قبل شد.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، محمدباقر اثنی عشری در نامه خود به حسین فلاح جوشقانی آورده است: پیرو نامه شماره ۳۸۷/ص ک/۹۸ مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ و با وجود درخواست های مکرر شفاهی نمایندگان سازمان نظام صنفی کامپیوتری در خصوص ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه درباب اجرای ۱۳ ساله بخشنامه مذکور، تا کنون آماری از طرف آن سازمان منتشر نشده است.
لازم به ذکر است هم اکنون ارائه این آمار کمک بسیار زیادی به شفافیت و میزان اثرگذاری بخش خصوصی واقعی در تامین تجهیزات پیشرفته حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کرده و دست فرصت طلبان، مدعیان دروغین، کاسبان تحریم و روال معیوب فعلی را خواهد بست. تجربه سه ماهه اخیر و عدم امکان واردات دارو و تجهیزات پزشکی نشان داد کارآفرینان حوزه فناوری اطلاعات طی این سال ها با دست خالی و تنها به خاطر منافع ملی چه خطراتی را به جان خریدند تا با دور زدن تحریم ها، واردات به روزترین فناوری ها را به داخل کشور میسر و ممکن کنند.
متاسفانه عدم ارائه آمار شفاف توسط آن سازمان در این عرصه سبب شده بعضی از آزمایشگاه هایی که اتفاقاً سنگ استاندارد را به سینه می زنند، با کلی گویی درباب قوانین بالادستی و استفاده ابزاری از امنیت و استاندارد و ایجاد هراس در مصرف کنندگان برای حفظ منافع اقتصادی خود، ضمن توهین آشکار به بخش خصوصی واقعی مدام به سیاه نمایی دست زده و بدون اینکه اطلاعاتی روشنی از گزارش آزمون ها و شکست زمان و هزینه آنها عرضه کنند، همچنان به دنبال سوءاستفاده از این مساله برای ایجاد صف انتظار در آزمایشگاه و کسب درآمد مستمر و نامشروع هستند. قسمت تامل برانگیز ماجرا این است که تا کنون و برمبنای بخشنامه تایید نمونه، هیچ کدام از دستگاه های امنیتی موفق به ستاندن تاییدیه از این آزمایشگاه ها نشده است؛ این مسئله تنها کمبود دانش و یا فساد را به ذهن متبادر می کند که در هر دو صورت، سازمان نظام صنفی کامپیوتری و اعضای آن حق پیگیری ضرر و زیان احتمالی و جبران خسارت در این خصوص را برای خود محفوظ نگه می دارد.
ماحصل ارزیابی های غیرشفاف، ایجاد وقفه سه ماهه در استقرار تجهیزات زیرساخت های حیاتی کشور بوده که به نوبه خود موجب افزایش بی رویه قاچاق شده، که ماهیتاً در تضاد با اهداف امنیتی و استانداردی است.
با توجه به موارد فوق، خواهشمند است دستور فرمایید تا درباب ارائه آمار مربوط به میزان تجهیزات بررسی شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همین طور میزان تجهیزاتی که در ارزیابی توسط آزمایشگاه های مورد تایید آن سازمان مردود شناخته شده اند، به تفکیک تجهیزات رادیویی و غیررادیویی و برمبنای نتایج آزمایش های انجام شده توسط هر آزمایشگاه، اقدام لازم مبذول شود.
منبع:

1399/02/09
13:16:55
5.0 / 5
2757
تگهای خبر: امنیت , دانش , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات