اخطار كارگروه ویژه فضای مجازی به شایعه سازان درباره كرونا

اخطار كارگروه ویژه فضای مجازی به شایعه سازان درباره كرونا به گزارش كمك وب كارگروه ویژه فضای مجازی كه از جانب ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا تشكیل شده، اطلاعیه شماره ۱ خویش را صادر كرد.


به گزارش كمك وب به نقل از مركز ملی فضای مجازی، این اطلاعیه به شرح زیر است: "
بعد از شیوع كرونا در كشور بخش بزرگی از فعالان و كاربران فضای مجازی از قابلیتهای ارتباطی، اطلاع رسانی، بانكهای اطلاعاتی، آموزش، اشتغال و كسب و كار از راه دور و پر كردن اوقات فراغت به نحو احسن بهره برده اند كه این مورد در مدیریت مقابله با فراگیری این ویروس نقش موثری داشته و نیازمند تقویت بیشتر است. بی گمان موفقیت های فراوان حاصل شده در این مدت مرهون ارتقاء همدلی و همكاری در سرتاسر كشور و مشاركت و فرهنگ عمومی مردم عزیز است و در همین راستا از نقش و سهم عموم رسانه ها و فعالین فضای مجازی در مقابله با كرونا تشكر می شود.
متاسفانه در همین مدت حجم قابل توجهی از محتواهای صدمه ­رسان شامل اخبار كذب و خلاف واقع، آمارهای مبهم و متناقض، آموزش ­های پزشكی ناصحیح و غیرعلمی، توهین­ ها و انتساب­ های دروغ، تبلیغات داروهای تقلبی و القای كمبود كالاهای اساسی، هم در فضای مجازی تولید و نشر شده و از راه محتواهای غیرعلمی و بزرگ نمایی یا غلط اندازی باعث مواردی از اختلال در نظام پزشكی، ایجاد هراس و اضطراب و تشویش در جامعه و همینطور آسیب­ هایی به سلامت آحاد مردم شده است. بنابراین به منظور رفع دغدغه و پاسخ به مطالبه مردم برای ساماندهی این فضا، كارگروه ویژه فضای مجازی از جانب ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا تشكیل گردید.
با عنایت به اهمیت اطلاع­ رسانی و آگاهی رسانی صحیح، دقیق، گسترده، تخصصی و مسئولانه و به­ هنگام در جامعه، بعد از بررسی­ های كارشناسی كارگروه ویژه مقرر كرد اقدامات ذیل صورت گیرد:

۱- موارد ۵ گانه ذیل به جهت اهمیت ویژه در اولویت رسیدگی این كارگروه بوده و محتوای مربوطه به صورت مستمر بررسی خواهد شد:

*آمار كذب یا تایید نشده پزشكی (تعداد مبتلایان، مراجعه­ كنندگان به مراكز درمانی، افراد بستری شده، فوت شدگان، تدفین و...)
*انتشار اخبار و دستورالمل­ های تایید نشده پزشكی
*نشر محتواهای سازمانی از قبیل صوت و فیلم جلسات و انتشار نامه ­های داخلی
*اختلال یا تضعیف تصمیمات ستاد ملی و كمیته ­های زیرمجموعه و مسؤلان مربوطه آن
*فضاسازی در زمینه كمبود كالاهای اساسی و برهم ­زدن آرامش بازار
۲- تولیدكنندگان، نشر دهندگان و بازنشردهندگان نسبت به محتوا مسئولیت داشته و لازم است صحت­ سنجی از منابع معتبر ذی­ربط صورت پذیرفته و از نشر مطالبی كه توسط افراد غیرمسئول و غیرذی­ربط تولید می­شود اجتناب كنند. بازنشر از رسانه­ ها، چهره­ ها و مسئولین غیر ذی­ربط رافع مسئولیت حقوقی و یا كیفری در قبال محتوا نخواهد بود. كمیته اطلاع ­رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با كرونا مستقر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه ستاد ملی مقابله با كرونا مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مرجع اخبار كرونایی (مندرج در بند یك) هستند.

۳- دستگاه های مسئول در مورد اخبار و آمار خلاف واقع منتشره در فضای مجازی، ضمن اطلاع­ رسانی به ­هنگام و تبیین مبحث نسبت به انتشار تكذیبیه اقدام نموده و درخواست رسیدگی به محتواهای كذب را به منظور رسیدگی و اعمال محدودیت­ های اداری و صنفی به این كارگروه منعكس كنند.

۴- مراجع قضایی و ضابطین عام و خاص و همینطور متولیان رسیدگی به تخلفات اداری و صنفی ضمن اطلاع ­رسانی­ های مورد نیاز، از راه ساز و كارهای رسیدگی فوری نسبت به شناسایی، رسیدگی و برخورد قاطع با اقدامات مجرمانه و متخلفانه اقدام خواهند كرد.

۵- به كاربران و فعالان فضای مجازی سفارش می­ شود با هوشیاری نسبت به فعالیت­ های بیگانگان در حوزه رسانه و فضای مجازی، از اختلال آنها در نظام سلامت كشور ممانعت كنند."1399/01/12
14:49:52
5.0 / 5
3423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات