اینترنت ایران سریع تر از ایرلند، كندتر از آذربایجان

اینترنت ایران سریع تر از ایرلند، كندتر از آذربایجان به گزارش كمك وب بر مبنای آمار جهانی اسپیدتست، اینترنت موبایل ایران با متوسط سرعت دانلود ۲۷.۵۳ مگابیت برثانیه در رتبه ۷۰ قرار گرفته و در این رتبه بندی بالاتر از ایرلند و پایین تر از آذربایجان قرار دارد.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، سرعت اینترنت از مواردی است كه همواره برای كاربران دغدغه بوده و یكی از شاخص های كیفی خدمات اینترنتی به حساب می آید. در ایران در حالیكه تا چندین سال پیش برخی معتقد بودند فناوری اطلاعات و اینترنت، جزو كالاهای لوكس است و اینترنت ۱۲۸ كیلوبیتی برای دسترسی مردم كافی است، حالا دیگر كمتر كسی از اهمیت استفاده از اینترنت غافل است و فناوری اطلاعات به پدیده ای ضروری در زندگی افراد تبدیل گشته است.
طی سال های گذشته، روند استفاده از اینترنت از سرعت های كیلوبیتی در اینترنت دایال آپ، رفته رفته جای خویش را به فناوری ADSL داد كه سرعتی به مراتب بیش تر داشته و سرعت هایی تا ۵۲۱ كیلوبیت بر ثانیه و حتی ۱۶ مگابیت را هم پوشش می داد و الان نوبت به فیبر نوری است كه جایگزین ADSL شود و سرعت هایی به مراتب بالاتر را برای كاربران به ارمغان بیاورد. در این میان اینترنت موبایل هم در چند سال قبل از روند روبه رشدی برخوردار بوده و بخش اعظمی از استفاده كاربران اینترنتی در این بخش جای می گیرد.
چندی قبل سایت سی نت برپایه شاخصهای جهانی اینترنت در وب سایت Speedtest كه اینترنت كشورها را در آخرین ماه سال ۲۰۱۹ میلادی بررسی نموده بود، گزارشی منتشر نمود كه طبق آن، كشوری مانند استرالیا نسبت به كشورهای قزاقستان كه در رتبه ۶۵ قرار گرفته، كوزوو كه رتبه ۶۱ را از آن خود كرده و مونته نگرو كه در رتبه ۶۰ قرار دارد، اینترنت كندتری داشته و در رتبه ۶۸ام جهان قرار گرفته است. این درحالی است كه طبق آمار، تولید ناخالص داخلی كشور استرالیا حدودا ۱۰ برابر بیش تر از این سه كشور است.
اما در آمار جدید وب سایت اسپیدتست تا ماه ژانویه سال ۲۰۲۰، اینترنت موبایل ایران با متوسط سرعت دانلود ۲۷.۵۳ مگابیت برثانیه در رتبه ۷۰ قرار گرفته و از كشورهایی همچون آذربایجان و گرجستان سرعت پایین تری دارد. البته هم اكنون اینترنت موبایل ایران از ایرلند و آنگولا بالاتر است. این در شرایطی است كه متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل تا آخر ماه دسامبر ۲۰۱۹، ۲۶.۷۴ مگابیت برثانیه و متوسط سرعت آپلود، ۱۲.۳۰ مگابیت برثانیه بوده است.


این در شرایطی است كه متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل تا آخر ماه دسامبر ۲۰۱۹، ۲۶.۷۴ مگابیت برثانیه و متوسط سرعت آپلود، ۱۲.۳۰ مگابیت برثانیه بوده است.


همینطور در بخش اینترنت پهن باند ثابت هم ایران با متوسط سرعت دانلود ۱۸.۴۱ مگابیت برثانیه، جایگاه ۱۲۲ جهانی را كسب كرده است، جایگاهی كه از كشورهایی همچون مراكش و میانمار پایین تر است و البته درمقایسه با كنیا و بولیوی در رتبه بالاتری قرار دارد.


این در شرایطی است كه متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل تا آخر ماه دسامبر ۲۰۱۹، ۱۵.۰۹ مگابیت برثانیه و متوسط سرعت آپلود، ۹.۳۱ مگابیت برثانیه بوده است.


متوسط جهانی سرعت دانلود اینترنت موبایل در تمامی كشورها، ۳۱.۹۵ مگابیت برثانیه و متوسط جهانی سرعت آپلود، ۱۱.۳۲ مگابیت برثانیه است. رتبه یك تا پنج اینترنت موبایل در جهان، به ترتیب به امارات متحده عربی (۸۵.۲۹ مگابیت برثانیه)، كره جنوبی (۸۳.۹۰ مگابیت برثانیه)، قطر (۸۲.۵۹ مگابیت برثانیه)، كانادا ( ۷۱.۰۳مگابیت برثانیه) و هلند (۶۸.۵۰ مگابیت برثانیه) متعلق می باشد.


متوسط جهانی سرعت دانلود اینترنت پهن باند ثابت در تمامی كشورها، ۷۴.۲۳ مگابیت برثانیه و متوسط جهانی سرعت آپلود، ۴۰.۷۹ مگابیت برثانیه است. رتبه یك تا پنج اینترنت پهن باند ثابت در جهان، به ترتیب به سنگاپور (۲۰۲.۰۵ مگابیت برثانیه)، هنگ كنگ (۱۶۹.۴۹ مگابیت برثانیه)، موناكو (۱۶۱.۸۵ مگابیت برثانیه)، رومانی (۱۴۸.۷۶ مگابیت برثانیه) و سوییس (۱۴۶.۴۷ مگابیت برثانیه متعلق می باشد.

1398/11/19
23:02:40
5.0 / 5
4248
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات