در حاشیه جلسه دولت

توضیح جهرمی درباره شایعه هدیه ۲۰۰ لپ تاپ به ریاست جمهوری

توضیح جهرمی درباره شایعه هدیه ۲۰۰ لپ تاپ به ریاست جمهوری به گزارش كمك وب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسشی درباره طرح شایعاتی درباب هدیه دویست لپ تاپ توسط وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری، اظهار داشت: یادم نمی آید كه دویست لپ تاپ هدیه داده باشم.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره طرح شایعاتی درباب هدیه ۲۰۰ لپ تاپ توسط وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: من یادم نمی آید كه به نهاد ریاست جمهوری یا جای دیگری لپ تاپ هدیه داده باشم. اما به آن برادری كه از مشهد به تهران آمده و بتازگی این فعالیت ها را می كند، میگویم كه اگر این مساله را بیاد نمی آورم، یادم می آید كه در سال 88 مخابرات را به سمن بخس واگذار كردند و از محل درآمدهای خودش قسط هایش را دادند.

وی اضافه كرد: یادم می آید كه هنوز پنج هزار میلیارد تومان از سهام و ودایع مردم آنجاست و هنوز تعیین تكلیف نشده؛ اگر موضوعاتی باید بررسی شود، هنوز اینها است. البته من از دفترم خواسته ام این مساله را پیگیری كنند و گزارشش را به من بدهند.

وزیر ارتباطات همین طور در پاسخ به پرسشی درباره از دسترس خارج شدن ۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه اظهار نمود: در این زمینه اطلاعی نداشتیم و امروز از وزیر صمت هم درباره این مسئله پرسیدم، ایشان هم چیزی نمی دانست كه این تعداد گوشی تلفن همراه با چه ساز و كاری از دسترس خارج شده اند. احتمال می دهیم این مسئله با هماهنگی در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز صورت گرفته است و در صدد این هستیم كه دلیل اصلی این مسئله را پیدا نماییم.

آذری جهرمی افزود: واقعیت این است كه ایرادی در این ساز و كار وجود دارد؛ مثلا اگر وارد كننده رسمی بخواهد یك گوشی با قیمت ۱۰ میلیون از طرف وارد كند باید برای رجیستری آن حدود یك میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت گمرك، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كند و اگر این گوشی بوسیله مسافری باشد این رقم می شود ۱۸۰ تومان اینجاست كه اختلاف معناداری شكل می گیرد و حاشیه های مختلفی به وجود می آید.

وی اشاره كرد: این افراد یك روز از پاسپورت حجاج و مسافران استفاده می نمایند، یك روز سیمكارت به نام دیگران صادر می كنند و با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان معافیت پاسپورت آنها را می خرند. هم اكنون هم مراسم اربعین را در پیش داریم كه بیشتر از ۳ میلیون نفر از مرز رد می شوند. بتازگی نیز شنیده ام كه افرادی از لب مرز به مدت نصف روز می روند به آن طرف مرز و بعنوان مسافر، مبادرت به ثبت گوشی می كنند. در این خصوص از وزیر اقتصاد خواستم با تشكیل كارگروهی ایراداتی كه وجود دارد را تصحیح نماییم.

آذری جهرمی افزود: این تسهیلات برای مسافر در نظر گرفته شده نه این كه چارچوبی باشد برای رانت؛ این حق مسافر است، بتواند گوشی كه از سفر آورده را رجیستر كند. اگر این قانون از بین برود، اساسا حق مردم ضایع خواهد شد.

وزیر ارتباطات همین طور از برطرف شدن ایرادات گوشی تلفن همراه تولیدكننده داخلی آگاهی داد و اظهار داشت: ایراداتی كه در این گوشی وجود داشت، توسط تولیدكنندگان ایرانی رفع شده و نسخه آخر گوشی كه دو روز قبل به دست من رسید، انصافا خوب و قابل رقابت با نوع خارجی اش است و شاید هماهنگ كنم اگر به خط تولید رسیده باشد به خبرنگاران دولت داده شود تا بعد از بررسی، ایرادات را اعلام كنند.

وی درباره قیمت تمام شده این گوشی تلفن همراه اظهار نمود: قیمت تمام شده گوشی ایرانی دو میلیون و هشتصد هزار تومان است كه با نمونه ۶ میلیونی خارجی خود قابل رقابت است، دوربین این گوشی ارتقاء یافته و سرعت پردازش سیستم آن خیلی خوب شده است.

آذری جهرمی افزود: امروز با رئیس كل بانك مركزی و وزیر صنعت تفاهم كردیم كه یك خط اعتباری ۲۰۰ میلیاردی را برای تحریك بازار موبایل داخلی اختصاص بدهند تا با قرار دادن این پول در اختیار اپراتورها، آنها بتوانند گوشی ایرانی را برای مشتركین باندل كنند. خط تولید این گوشی هم اكنون ۱۵ هزار دستگاه است كه فكر می كنم می توان خط ۱۰۰ هزار تایی برای آن راه انداخت؛ با این شیوه می توانیم سهم گوشی ایرانی را به سهم قابل قبولی در بازار برسانیم و مشكلات را حل نماییم. به این شكل دیگر وابستگی به ارز نخواهیم داشت.

منبع:

1398/07/03
14:35:35
5.0 / 5
4977
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات