دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نگاه ایران به دسترسی آزاد به اطلاعات می تواند در یونسكو الگو شود

نگاه ایران به دسترسی آزاد به اطلاعات می تواند در یونسكو الگو شود به گزارش كمك وب دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت كه نگاه جمهوری اسلامی ایران به شاخصهای دسترسی آزاد به اطلاعات می تواند در مجمع عمومی یا شورای اجرائی یونسكو بعنوان یك الگو پیشنهاد شود.


به گزارش كمك وب به نقل از مهر، جلسه كمیته ملی اطلاعات برای همه با حضور سعیدرضا عاملی در محل كمیسیون ملی یونسكو در ایران برگزار گردید.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در این دیدار با اشاره به برنامه كمیته ملی اطلاعات و ارتباطات برای همه تصریح كرد: ظرفیت بسیار زیادی در این برنامه وجود دارد كه می تواند به حضور بین المللی و تقویت توسعه و پیشرفت كشور و تأمین عدالت اطلاعاتی كمك نماید.

عاملی افزود: با عنایت به بنیان شفافیت اطلاعات كه در این برنامه در نظر گرفته شده است، ظرفیت های بزرگی را می توان فعال كرد و با ایجاد زیرساخت های دیجیتال برای محتوای عمومی كه ذی نفع آن مردم هستند، جلوی انحصار اطلاعاتی را گرفت.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: متأسفانه نهادهای بین المللی بسیاری سندهای عمومی را بر اساس فرهنگ لیبرال تنظیم می كنند و ملاحظات خاص فرهنگی سایر ملل را مورد توجه قرار نمی دهند.

عاملی تصریح كرد: در مورد مبحث دسترسی آزاد به اطلاعات، مصوبه مجلس داریم و كمیته اجرائی آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر است كه بر مبنای یك مطالعه انجام شده، شاخصهای دسترسی آزاد به اطلاعات در سه گروه شاخصهای عمومی، اختصاصی و تخصصی تدوین شده است.

وی خاطرنشان كرد: شاخصهای عمومی مشترك بینِ ملل وجود دارد و شاخصهای اختصاصی ناظر بر اختصاصات فرهنگی و ارزشی جمهوری اسلامی ایران است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران تصریح كرد: این نگاه به شاخصهای دسترسی آزاد به اطلاعات كه مدل تولید جمهوری اسلامی ایران است، می تواند در مجمع عمومی یا شورای اجرائی یونسكو بعنوان یك الگو پیشنهاد شود.

وی ادامه داد: آن چیزی كه در حوزه فعالیت های یونسكو ایجاد ظرفیت می كند، سیاست هایی است كه ظرفیت برای همه ملت ها و فرهنگ ها فراهم آورد و استقلال سیاسی و فرهنگی جوامع را مورد احترام قرار دهد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اولویت ششم سند اطلاعات برای همه روی مبحث Multilingualism تاكید دارد كه در آن هركسی با هر نوع زبانی باید بتواند از موقعیت های موجود دسترسی به اطلاعات استفاده نماید.

به قول عاملی، زبان فارسی با عنایت به اینكه دارای جامعه مشتركی است می تواند از این اولویت بهره برداری كند.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: حوزه هایی چون سواد اطلاعاتی، سواد تحلیلی، سواد حقوقی، سواد مهارتی و... همگی مواردی هستند كه در كنار مبحث سواد رسانه ای و اینترنتی مورد توجه است.

1398/06/07
14:16:09
5.0 / 5
4381
تگهای خبر: اینترنت , دیجیتال , رسانه , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات