محققان هشدار دادند؛

استفاده كاخ سفید از هوش مصنوعی برای شناسایی منتقدان ترامپ

استفاده كاخ سفید از هوش مصنوعی برای شناسایی منتقدان ترامپ كمك وب: كاخ سفید از هوش مصنوعی برای شناسایی تك تك منتقدان سیاست های دولت ترامپ پیش از هرگونه اقدام عملی استفاده می نماید.


به گزارش كمك وب به نقل از آی بی تایمز، مایكروسافت یكی از بزرگترین شركت های پیشتاز در عرصه تكنولوژی های جدید، می خواهد با دانشگاه نظامی چین برای تولید سیستم های هوش مصنوعی همكاری كند. این سیستم ها می توانند توسط دولت های مختلف جهان برای كنترل لحظه به لحظه امور مورد استفاده قرار بگیرند. نكته قابل تأمل در این زمینه صادرات این نوع فناوری ها توسط یك شركت آمریكایی به دیگر نقاط جهان است. در شرایطی كه آمریكایی ها مدعی دفاع از آزادی بیان در سراسر جهان هستند، شركت های فناوری وابسته به آنها به روشی دیگر عمل كرده و در عمل برای گسترش و فروش محصولاتی تلاش می كنند كه می توانند كاربردهایی دوگانه و محدودكننده داشته باشند. محققان حوزه علوم اجتماعی آگهی می دهند كه فناوری های جدید ابداع شده توسط كشورهای اروپای غربی و امریكا می توانند ابزاری بسیار خطرناك برای كنترل آنی و جاسوسی لحظه به لحظه از شهروندان در اختیار آنها قرار دهند و مردم كشورهایی كه مدعی دفاع از دموكراسی هستند باز از چنین خطراتی در امان نیستند. سیستم های هوش مصنوعی این نوع توانمندی های كنترلی و نظارتی را قدرت بخشیده و بر دقت آنها می افزایند. پیش بینی می شود در آینده از این سیستم ها به شكل گسترده در گوشیهای هوشمند، موتورهای جستجوی اینترنتی، سیستم های صوتی دیجیتال و حتی سرویس های تحت وب استفاده گردد. خیلی از مردم از سرعت گسترش فناوری هوش مصنوعی باخبر نیستند. ولی این سیستم ها بی سروصدا خیلی از محصولات فناورانه را تسخیر می كنند و با تحلیل داده های كاربران، ارتقای الگوریتم های اختصاصی مربوط به هر كاربر و غیره یك تصویر بسیار دقیق از علایق و عادات كاربری هر فرد به دست می آورند تا بر اساس آن هم خدمات دقیق تری عرضه كنند و هم تك تك كاربران را تحت سلطه خود بگیرند و از زیر و بم زندگی وی باخبر شوند. پیشتازی آمریكایی ها در سو استفاده از هوش مصنوعی دولت های غربی باوجود ادعاهای خود در مورد احترام به حریم شخصی از هر روشی كه به دسترسی بیشتر به اطلاعات شهروندان منجر شود، استقبال می كنند و افشاگری های ادوارد اسنودن پیمانكار سابق آژانس امنیت ملی اطلاعات آمریكا این مساله را به خوبی نشان داده است.
دولت آمریكا و سازمان های جاسوسی وابسته به آن در این زمینه ید طولایی دارند و بعنوان مثال در دهه ۷۰ میلادی رسانه ها افشا كردند كه اف بی آی، سیا و آژانس امنیت ملی آمریكا یك شبكه كنترل و نظارت داخلی برای كنترل و سركوب معترضان و طرفداران حقوق شهروندی، شناسایی فعالان سیاسی منتقد و حتی گروه های آمریكایی بومی تبار به راه انداخته اند. پیشرفت فناوری طراحی و هدایت این شبكه ها را ساده تر كرده و قابلیت سازمان های جاسوسی آمریكا برای كنترل های دقیق و موردی را باز افزایش داده است. پلیس آمریكا مدتی است از یك نرم افزار هوش مصنوعی بهره می گیرد كه می تواند زمان وقوع جرایم و جنایات مختلف را پیش بینی نماید و از همین رو پیش از وقوع یك جرم ماموری را به صحنه وقوع جرم می فرستد. پلیس آمریكا از سیستم های دیگری برای شناسایی چهره افراد و تحلیل دی ان ای آنها به منظور پیشبرد تحقیقات جنایی بهره می گیرد. اما معین نمی باشد آیا استفاده از این فنآوری ها بطور بی طرفانه و صرفاً برای شناسایی مجرمان صورت می گیرد یا داده های افراد عادی هم با این جزئیات جمع آوری و نگهداری می شود. از طرف دیگر در بعضی موارد این سیستم ها از دقت كافی برخوردار نبوده و افراد عادی را بعنوان مجرم تشخیص می دهند. این عدم دقت گاهی منجر به نتیجه گیری های نادرست سیستم های مورد اشاره می گردد. بعنوان مثال چندی پیش یكی از این سیستم های هوش مصنوعی به اشتباه ادعا نمود احتمال ارتكاب جرم توسط آمریكایی های آفریقایی تبار بیشتر از سایر آمریكایی هاست؛ حال آنكه آمار موجود چنین چیزی را نشان نمی دهد. این نگرانی بطور جدی وجود دارد كه سیستم های كنترل و نظارت مبتنی بر هوش مصنوعی در آینده به نیروهای امنیتی در سراسر جهان امكان دهند تا انبوهی از اطلاعات جزئی را در مورد افراد مختلف جمع آوری كنند و با تحلیل این اطلاعات به جزئیات بی سابقه ای در مورد دیدگاه ها و علایق سیاسی و اجتماعی افراد دست یابند. بدین سبب حكومت های غربی با استفاده از این اطلاعات پی خواهند برد دقیقاً چه افرادی نسبت به سیستم سیاسی موجود دیدگاه انتقادی و اعتراضی دارند و می توانند قبل از هرگونه اقدامی آنها را شناسایی و با چنین افراد آزادیخواهی مقابله كنند. بعنوان نمونه، كاخ سفید می تواند از هوش مصنوعی برای شناسایی تك تك منتقدان سیاست های دولت ترامپ پیش از هرگونه اقدام عملی استفاده نماید. اطلاعات موجود در این زمینه با بررسی دی ان ای این افراد، شبكه های وای – فای مورد استفاده آنها، تصاویر به دست آمده از آنها از دوربین های كنترل و نظارت و غیره صورت می گیرد. ابزار مورد نیاز برای جمع آوری این اطلاعات – شامل دوربین، سنسور، انواع كامپیوتر، تراشه و غیره - را می توان در جاده ها، خطوط راه آهن، خطوط انتقال انرژی، شبكه های مخابراتی و غیره هم نصب كرد. راه اندازی شهرهای هوشمند در جهان در آینده باز این روند را تسریع خواهدنمود. بنابراین، اگر از امروز برای مقابله با این نوع سواستفاده ها از هوش مصنوعی اقدامی نشود، خطرات جدی آزادی بیان و حریم شخصی انسان ها را تهدید خواهدنمود.


منبع:

1398/02/10
13:48:47
5.0 / 5
4227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات