مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

مخالفت با افزایش سقف تسهیلات مسكن

مخالفت با افزایش سقف تسهیلات مسكن به گزارش كمك وب برخی كارشناسان معتقدند در شرایط فعلی كه قیمت مسكن رشد قابل توجهی به ثبت رسانده، نیاز بر آن است تا سقف تسهیلات مسكن افزایش یابد با این وجود وزیر مسكن و شهرسازی افزایش سقف تسهیلات را تورم زا می داند.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، در جوامع امروزی نظام بانكی در سطح جهانی با عرضه تسهیلات به متقاضیان كمك می نماید تا بتوانند نیازهای خویش را در تأمین مسكن و خودرو رفع كنند و نظام بانكی ایران هم با وجود آنكه سودهای كلان و صف های طولانی برای عرضه تسهیلات در نظر گرفته، در این قاعده جهانی قرار دارد. حال با تمام این شرایط یكی از وام های راهگشا و مهم برای مردم، وام مسكن می باشد كه آخرین مدل از وام های مسكن، وام خانه اولی ها بود كه حداكثر میزان تسهیلات آن ۸۰ میلیون تومان برای هر زوج در نظر گرفته شده بود.
نرخ بازپرداخت و میزان تسهیلات این وام همواره یكی از موضوعات مهم برای افراد جامعه است، در كنار حواشی وام مسكن یك نكته در اقتصاد ایران بسیار مهم و آن تورم است كه به عقیده برخی كارشناسان افزایش نرخ تسهیلات مسكن بر تورم تأثیرگذار است، این مسائل در حالی مطرح می شود كه برخی اخبار احتمال افزایش نرخ تسهیلات مسكن را منعكس می كند البته ناگفته نماند در همین زمینه مدیرعامل بانك مسكن مخالفت خویش را در جهت افزایش میزان تسهیلات مسكن اعلام نموده بود.
در آخرین اظهار نظر در ارتباط با وام مسكن وزیر راه و شهرسازی - محمد اسلامی - گفته كه بحث تسهیلات خرید مسكن یكی از موارد آثار تورمی به خصوص در قشری است كه جامعه هدف هستند و افزایش مبلغ وام مسكن تورم زا است.
افزایش بدهی دولت به بانك مركزی
در كنار مردم كه در خیلی از مسائل دست به دامن بانك ها می شوند و تا حدودی هم دست رد به خواسته آنها زده می شود، دولت، شركت ها و مؤسسات دولتی هم از بانك ها به خصوص بانك مركزی پول دریافت می كنند و آمار نشان از آن دارد كه میزان این بدهی به بانك مركزی همواره روند صعودی دارد.
یكی از مسائلی كه دولت ها پیش از روی كار آمدن به دولت قبلی انتقاد دارند میزان بدهی به بانك ها و بانك مركزی است كه متأسفانه با روی كار آمدن دولت ها این انتقادها فراموش می شود و هر زمانی كه دولت نیاز به منابع مالی دارد دست به دامن بانك مركزی می شود.
آمار منتشره از جانب بانك مركزی نشان از آن دارد كه بدهی دولت به بانك مركزی در آذرماه سال جاری به بیشتر از ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید كه نسبت به آذر سال قبل ۱۱.۸ درصد افزایش یافته است و عملاً دولت به بانك مركزی بدهكارتر از سال گذشته شده است.
نقدینگی ۲۲ درصد رشد كرد
البته این در شرایطی است كه در آذرماه سال جاری حجم نقدینگی از مرز ۱، ۷۶۴ هزار میلیارد تومان گذشت و به ۱۷۶۴.۵ هزار میلیارد تومان رسید كه نسبت به اسفندماه سال قبل ۱۵.۳ درصد افزایش داشته است.
حجم نقدینگی در اسفندماه سال قبل حدود ۱، ۵۳۰ هزار میلیارد تومان و در آذرماه همان سال، ۱۴۴۵ هزار میلیارد تومان بوده كه این آمار نشان دهنده افزایش ۲۲.۱ درصد حجم نقدینگی در آذرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل است.
دلار صرافی ها چند؟
اما شاید بتوان گفت مهمترین خبر برای عموم مردم و كسبه نرخ ارز به خصوص دلار است، نرخ ارز در كنار بار اقتصادی دارای بار روانی است و با كاهش نرخ ارز بخصوص دلار آرامش خاطری در بین عموم مردم (البته افرادی كه در گرانی به خرید و احتكار دلار نپرداخته باشند) ایجاد می شود.
آخرین نرخ ارز در صرافی ها حكایت از آن دارد قیمت خرید هر دلار آمریكا در صرافی های بانك ها ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان است.
از جانب دیگر این صرافی ها، قیمت خرید یورو را در میانه روز ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام نموده اند.
گرانی سال نو به بلیت هواپیما نمی رسد
با نزدیكی به ایام سال نو برنامه ریزی و برآورد هزینه برای سفرهای نوروزی به یكی از كارهای مهم خانوار بدل می شود، كه خرید بلیت هواپیما یكی از طریق های انجام سفر است، در ماه های اخیر قیمت بلیت هواپیما به واسطه تحریم های آمریكا و رشد نرخ دلار روند صعودی به خود گرفت، حال مقصود اسعدی سامانی - دبیر انجمن شركت های هواپیمایی - اعلام نموده كه قیمت بلیت هواپیما در روزهای نوروز افزایش نخواهد یافت و هم اكنون هم برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت ها در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد.
جایگاه داران متخلف را معرفی كنید
اگر سری به جایگاه های سوخت كشور زده باشید، روی بدنه پمپ های بنزین با نوشته ای در خصوص انجام آزمایش و صحت دستگاه مواجه می شود كه این مورد نشان از آن دارد كه دستگاه با مشكلی در انجام فرآیند سوخت گیری و محاسبه میزان لیتر خروجی ندارد، اما با این وجود هر چند وقت یك مرتبه برخی افراد و مسئولین معتقدند كه در عرضه بنزین كم فروشی صورت می گیرد و در سال ۱۳۹۵ وزیر نفت - بیژن نامدار زنگنه - از معترضان به كم فروشی جایگاه داران بود. حال در آخرین اقدام شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خواسته مردم كم فروشی پمپ بنزین ها را گزارش كنند.
وزارت جهاد مسئول تنظیم بازار شب عید
هر ساله با نزدیكی به ایام شب سال نو دولت در چارچوب ستاد تنظیم بازار كه مجری آن عموماً وزارت جهاد كشاورزی تعیین می شود نیازهای عمومی مردم در شب عید همچون میوه و گوشت و مرغ را ساماندهی می كند، در زمینه میوه هر ساله پرتقال و سیب درختی را ذخیره سازی می كند و با قیمت مصوب عرضه می كند، حال برای سال جاری در جلسه تنظیم بازار این ستاد به بررسی وضعیت بازار گوشت مرغ، گوشت قرمز و میوه شب عید پرداخته و تصمیماتی همچون صدور مجوز برای واردات جوجه یك روزه، پیشگیری از صادرات مرغ و غیره را اتخاذ و تنظیم بازار شب عید به وزارت جهاد كشاورزی تفویض شد.1397/11/26
21:24:41
5.0 / 5
4693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات