رئیس كمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی:

طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی بزودی در صحن مجلس مطرح می گردد

طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی بزودی در صحن مجلس مطرح می گردد به گزارش كمك وب رئیس كمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی امروز آخرین بررسی خویش را در كمیسیون فرهنگی مجلس می گذراند و بزودی در صحن علنی مطرح خواهد شد.به گزارش كمك وب به نقل از مهر، حجت الاسلام نصرالله پژمانفر امروز در نشست بررسی عملكرد پیام رسان های بومی و نقش نهادهای ذیربط در تقویت یا تضعیف آن، عملكرد شورای عالی فضای مجازی را مطلوب عنوان نكرد و اظهار داشت: روند طی شده از فعالیت مركز ملی فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی كه قرار بود بعنوان قرارگاه حوزه فضای مجازی با ظرفیت بالایی فعالیت كند نشان داده است كه به علت مدیریت ناصحیح در شورا، این اهداف محقق نشد.
وی اظهار داشت: الان شاهد می باشیم كه شورای عالی فضای مجازی به جای شورای سیاستگذاری به یك شورای مشورتی تبدیل گشته است و نتوانسته خواسته های نظام را در چارچوب اهداف مدنظر برآورده كند، بنابراین ما در مجلس شورای اسلامی به این مورد ورود كردیم.
پژمانفر با اشاره به اینكه در سال های قبل خیلی فرصت از دست داده و باید آنرا جبران نماییم، اضافه كرد: ما امروز در كمیسیون فرهنگی به این مورد ورود كردیم تا بتوانیم در كنار كمیسیون های دیگر، كمیسیون فضای مجازی هم داشته باشیم اما باز هم با فشارهای بیرون همچون فشارهایی كه از جانب وزارت ارتباطات وجود داشت نتوانستیم این مورد را در چارچوب كمیسیون مستقل پیگیری نماییم.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به ابعاد و ظرفیت پرداختن به فضای مجازی توافق كردیم كه این مورد در چارچوب كمیته و در ذیل كمیسیون فرهنگی ادامه یابد. الان هم بحث صیانت از حقوق كاربران در فضای مجازی را بعنوان یك طرح در دست پیگیری داریم و چون امروز این صیانت تحقق پیدا نكرده، طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی را در دستور كار قرار دادیم.
پژمانفر اظهار داشت: در این زمینه برخی جنجال بوجود آورده اند و شواهد نشان داده است كه در نابسامانی، تأخیر، تعلل و بی ثباتی در فضای مجازی اصرار جدی وجود دارد.
رئیس كمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: شواهد نشان داده است كه در این حوزه خیلی از اقدامات با تأخیر انجام می گردد و نتیجه آن هم مشكلات پیش آمده را به همراه دارد.
وی اظهار داشت: طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی امروز آخرین بررسی خویش را در كمیسیون فرهنگی مجلس می گذراند و بزودی در صحن علنی مطرح خواهد شد.
پژمانفر افزود: در همین حال مبحث فرصت و تهدید فضای مجازی در حوزه كودكان را بعنوان یك بسته قانونی تنظیم كرده ایم كه بزودی آنرا عرضه می دهیم. در این زمینه معتقدیم كه مجلس باید ورود پیدا می كرد.
وی اظهار داشت: اگر شورای عالی فضای مجازی به درستی سیاستگذاری می كرد، مجلس در این زمینه وارد نمی شد.
وی مشكل فعلی در بحث فضای مجازی را مربوط به اراده مسئولان عنوان نمود و اظهار داشت: الان تراز وزارتخانه ها مشخص نمی باشد، برای مثال تراز وزارتخانه ای مانند وزارت ارتباطات، وزیری است كه آرمانش اضافه كردن كاربر به توئیتر است و زمانی كه هر فردی به توئیتر می پیوندد برای آن جشن مفصل می گیرد. این تراز نمی تواند فضای مجازی كشور را مدیریت كند و ورودش به عرصه های مختلف غلط است.
وی اظهار داشت: امروز شاهد می باشیم كه وزارت ارتباطات در حوزه ارشاد و محتوای فضای مجازی هم به صورت غیرقانونی ورود كرده است. این مورد اشتباه است و مركز ملی فضای مجازی باید در این زمینه ورود كند.

1397/10/11
23:09:14
5.0 / 5
4355
تگهای خبر: فضای مجازی , كاربر , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات