اخطار وزیر ارتباطات درباره اخبار جعلی

اخطار وزیر ارتباطات درباره اخبار جعلی به گزارش كمك وب مدت هاست كه با گسترش به كارگیری شبكه های اجتماعی، انتشار اخبار و تبادل نظر پیرامون مسائل مختلف سهولت بیشتری یافته است. اما در كنار این فرصت های منحصر به فرد، چالش هایی هم وجود دارند كه برای فائق آمدن بر آنها نیازمند مشاركت عمومی و همدلی همگانی هستیم.به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در ادامه یادداشت خود در روزنامه «ایران» نوشت: انتشار اخبار جعلی كه اغلب با سوءاستفاده از احساسات عمومی مردم و با تغییر واقعیت صورت می گیرد، به مرور فضای تشخیص حق از باطل را غبارآلود و افكار عمومی را از واقعیت های مهم و اصلی منحرف می كند و همین مبحث گاهی با تحریك احساسات مردم منجر به نگرانی هایی جدی در سطح جهانی می گردد.

در گام نخست، با اهتمام مركز روابط عمومی وزارت ارتباطات، جلسات گفت وگوی صاحب نظران درباره فضای مجازی و رسانه ای برگزار و بعنوان راهبردی پرارزش برای تبادل اندیشه و نظر برگزار می گردد. اولین جلسه از این گفت وگوها، به اخبار جعلی اختصاص یافت كه در آن مشخص شد كه اغلب شهروندان دغدغه آنرا دارند و تابحال درباره آن اقدام مناسبی انجام نشده است. آمار نشان می دهند كه خبر جعلی در تمامی موضوعات شامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بهداشت، سلامتی و سایر موضوعات وجود دارد و با وجود تكنولوژی های جدید، به آسانی تولید و منتشر می گردد. به علت تأثیرگذاری بالای اخبار در افكار عمومی و به تبع آن تصمیم گیری های مسئولین، بعضی از این شیوه برای جنگ روانی و تحقق اهداف و منافع ناصحیح استفاده می گردد و با تكنیك های مهندسی اجتماعی، دست به تخریب اشخاص و عقاید می زنند تا هزینه دفاع از اخبار واقعی در مقابل اخبار جعلی را بالا برند. گاهی هم با تلفیق چند خبر واقعی و اطلاعاتی جعلی تلاش می كنند نگاه مردم را به اهمیت برخی دغدغه ها بكاهند و جداسازی راستی از ناراستی را سخت تر كنند.

آنچه كه زیان این گونه اخبار را بیشتر می كند، اصل جعل و نشر آن نیست، بلكه بازنشر و پذیرش آن به وسیله افرادی است كه به دلیل فقدان سواد رسانه ای و نداشتن قدرت تمییز میان «جعل» و «واقعیت» یا حتی تحریك شدن احساسات لطیف و شریف انسانی، آنرا پذیرفته و نشر می دهند و چون این افراد نشردهنده می توانند بی طرف و غیرمُغرِض شناخته شوند، اثرات منفی اخبار جعلی و منتشرشده به دست آنان افزایش می یابد. این وضعیتی است كه نه فقط ما بلكه دیگر كشورها هم با آن دست به گریبان هستند. اخبار جعلی در استرالیا، هند، امریكا، برزیل، سوئد، فرانسه و خیلی از كشورهای دیگر آثار و عوارض خویش را بخصوص در مقاطع حساس زمانی به جای گذاشته است و در اجلاس های بین المللی اغلب این مورد را در دستور كار گفت وگو پیرامون فضای مجازی قرار می دهند.

اگر حالا همگی با هم چاره ای برای این مورد نیابیم، به تعبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، دشمن از این سلاح شیمیایی استفاده خواهد نمود و هوای فرهنگ كشور زهرآگین و سمی می گردد. از همین رو، باید با مشاركت و همدلی همگانی، چاره ای قاطع و قابل اعتماد برای آن پیدا نماییم. تجربه گذشته و شواهد موجود نشان داده است كه محدود كردن دسترسی ها به صورت قطع چاره نیست. در دنیایی كه با سرعتی بالا به سمت انقلاب صنعتی چهارم می رود، هرگونه محدودیتی كه بر ارتباطات اعمال شود، یك خود تحریمی خواهد بود و بر مسیر پیشرفت كشور موانعی تولید می گردد. به علاوه باید ایمان داشته باشیم كه بشر در مقابله با بحران ها بیكار نمی نشیند و دست به كار می گردد. همچنان كه برای مقابله با گرمایش زمین اقدام نموده است و دیر یا زود به واسطه غریزه صیانت از ذات چاره ای ندارد جز اینكه بر این مسأله و مشكل هم فائق آید. اگر این راه های سلبی را كنار بگذاریم آنگاه می توانیم راه های سازنده و مفید را پیش گیریم.

بدین منظور، در گام اول باید برای افزایش سواد رسانه ای جامعه تلاش نماییم و شایسته است كه این مبادرت به صورت مؤثرتر از مقاطع اولیه تحصیلی شروع كرد. در گام های بعدی، لزوم دارد كه همگی از داوری های سریع و پذیرش اخبار و بازنشر آنها اجتناب نماییم. تا هنگامی كه از درستی آنها و منبع معتبر آنها اطلاع پیدا نكرده ایم، به بازنشر آنها اقدام نكنیم؛ بویژه در زمانی كه مزدورهای رسانه ای و مجازی نهایت تلاش خویش را بر تخریب مدافعان حقیقت می گذارند. جعل خبر حتی اگر ضد مخالفان ما هم باشد در نهایت دودش به چشم ما هم خواهد رفت. همینطور لازم است مقررات دقیق با ضمانت اجرایی كافی برای نظارت برانتشار اخبار جعلی و زیان بار وضع و اجرا شود.

آگاهی و هوشیاری مردم گرانقدر ایران در طول تاریخ زبانزد همه ملت ها بوده است. مسلماً در این مورد هم برای مشكلات راهكاری خواهند یافت و بار دیگر به همگان ثابت خواهند كرد كه شیوه اخلاقی راستین در راه پیشرفت كشور چگونه است.
1397/10/02
20:38:17
5.0 / 5
4443
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات