پیگیری وزارت ارتباطات برای برعهده گرفتن تخصیص ارز IT

پیگیری وزارت ارتباطات برای برعهده گرفتن تخصیص ارز IT كمك وب: نمایندگان بخش خصوصی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره ادامه وضع موجود تخصیص ارز به این حوزه اخطار داده و معتقدند با این وضعیت شاهد تعطیلی استارتاپ ها و شركت های بزرگ سخت افزاری و نرم افزاری خواهیم بود.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، نشست خبری بررسی راه كارهای كاهش آثار نوسان ارز بر كسب و كارهای ICT امروز در نمایشگاه الكامپ برگزار گردید.
فرامرز رستگار - دبیر سندیكای صنعت مخابرات كشور - در این نشست با بیان این كه آثار زیان بار نرخ ارز بر كسی پوشیده نیست، اظهار داشت: در سال های گذشته هم شاهد افزایش نرخ ارز بودیم اما اكنون در یك دوره كوتاه تر، شدیدتر از همیشه این افزایش روی داده است.
وی ادامه داد: پیشتر ارز با نرخ بالا در دسترس بود اما اكنون نه نرخ مشخصی دارد و نه زمان تامین آن معلوم است. از جانب دیگر ما برای تولید نیاز به مواد اولیه گوناگون الكترونیكی و مكانیكی داریم كه این ها در اولویت های مختلف ارزی قرار دارند.
رستگار با بیان این كه در چنین شرایطی پیمانكاران نمی توانند به تعهدات شان در مناقصات و قراردادها عمل كنند، اظهار داشت: در نتیجه كارفرمایان هم به علت دریافت نكردن موارد مورد نیاز خود متضرر می شوند. بنابراین از همه اعضای سندیكا خواسته ایم تا اطلاع ثانوی در هیچ مناقصه بزرگی شركت نكنند. حتی از شركت مخابرات ایران بعنوان كارفرمای عمده خواسته ایم مناقصات خویش را فعلا برگزار نكند.
رستگار به اعضای سازمان نظام صنفی كامپیوتری هم پیشنهاد كرد از اعضایشان بخواهند از حضور در مناقصات بزرگ اجتناب كنند. وی اظهار داشت: این كار به مفهوم اعتصاب نیست، بلكه در شرایط فعلی هم پیمانكار و هم كارفرما بازنده خواهند بود.
در ادامه حمید توسلی - فعال حوزه سخت افزار- هم اظهار داشت: مشكلات ما نه از مردادماه كه از ابتدای سال شروع شده و با نوعی خودتحریمی و عدم سیاست گذاری درست مواجهیم.
وی ادامه داد: ابتدا اعلام نمودند تنها یك نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار وجود دارد و هركس هرچقدر بخواهد این ارز را برای واردات در اختیار دارد. اما در عمل پروسه واردات آن قدر سخت شده كه در مرحله ثبت سفارش به جای یك ماه، پنج ماه معطل می شویم.
توسلی با بیان این كه به دهه ۶۰ و عصر امضاهای طلایی برگشته ایم، اظهار داشت: درباره بدهی های ارزی هیچ اقدامی صورت نگرفته است و صدها شركت در حوزه سخت افزار با مشكلات جدی روبرو هستند.

پیگیری وزارت ارتباطات برای برعهده گرفتن تخصیص ارز IT
سیامك غنیمی فرد -عضو هیات مدیره سازمان نصر تهران- هم در این نشست اظهار داشت: از اواخر سال قبل كالا را با ارز ۶۵۰۰ تومانی وارد كردیم. سپس اعلام گردید كه می توان با ارز دولتی كالا را وارد كرد. سپس كالاهای ما در اولویت دوم قرار گرفت و باز هم ارز گران تر شد. این درحالی است كه دلار در بازار ثانویه قیمتی بیش از ۹۰۰۰ تومان دارد و این مورد قیمت گذاری را بسیار دشوار كرده است.
وی ادامه داد: این یك قانون اقتصادی می باشد كه وقتی یك كالا با چند قیمت تامین می شود، در نهایت آن كالا به بالاترین قیمت فروخته خواهد شد.
غنیمی فرد با بیان این كه قیمت تمام شده كار افزایش یافته و دیگر مبالغ فعلی قراردادها پاسخگوی هزینه ها نیست، اظهار داشت: برای تعدیل نرخ ارز در قراردادها اقداماتی از جانب سازمان نظام صنفی در تعامل با بانك مركزی صورت گرفته كه امیدواریم به نتیجه برسد.
عضو هیات مدیره سازمان نصر اظهار داشت: امروز آگاه شدیم كه وزیر ارتباطات پیگیر این مورد است كه تصمیم گیری درباره تخصیص ارز به كالاهای فناوری اطلاعات از وزارت صنعت به وزارت ارتباطات منتقل شود.
ایروانی - یكی دیگر از فعالان حوزه سخت افزار - اظهار داشت: ما با اعتبار كالایی را وارد می نماییم و در نتیجه وقتی به ما حواله ارزی می دهند، در عمل بدهی ها و تعهدات قبلی را با آن پرداخت می نماییم و نمی دانیم كالایی كه امروز مجددا با اعتبار خود وارد كرده ایم در آینده هزینه آن را با چه ارزی می خواهیم پرداخت نماییم. این مورد عملا قیمت گذاری را غیر ممكن كرده است.
وی ادامه داد: خیلی از شركت ها برپایه قیمت تمام شده حواله ارزی، كالای خویش را می فروشند و اگر ناگهان با قیمت بازار ثانویه ارز تخصیص یابد، خیلی از فعالان این حوزه دارایی های شان را از دست خواهند داد.
ایروانی اظهار داشت: به عقیده ما به غیر از بحث دارو، همه كالاها باید با نرخ دلار بازار آزاد وارد شوند تا از فساد و رانت جلوگیری شود. صنف ما هم قابلیت تطبیق با چنین شرایطی را خواهد داشت و عرضه و تقاضا و رقابت شدید در این حوزه، در نهایت قیمت را تعیین می كند.
رییس كمیسیون افتای سازمان نصر تهران اعتقاد دارد نرم افزار به علت ماهیت غیرفیزیكی اش، در دریافت ارز مهجور واقع شده است.
بهناز آریا اظهار داشت: برای دریافت ارز در بخش نرم افزار و امنیت اطلاعات كه مسایل بسیار مهمی هستند اما قابل لمس نیستند، عملا با مشكلات زیادی روبروییم و زمان زیادی را صرف كردیم تا اثبات نماییم كه باید راهی هم برای تخصیص ارز به این بخش گذاشته شود. در نهایت این كار به سازمان فناوری اطلاعات و سازمان نصر واگذار شد و سامانه ای برای آن طراحی شد اما با تغییر یك مدیر، مدل تخصیص ارز باز هم تغییر نمود.
آریا اخطار داد: اگر زیرساخت های فناوری اطلاعات تامین نشود، هم با چالش های امنیتی مواجهیم و هم حتی قادر به تولید كالاهای ضروری در كشور نخواهیم بود.
آزاد معروفی - رییس كمیسیون شبكه سازمان نصر تهران - هم در این نشست به گلایه از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت و اظهار داشت: آقای جهرمی در مراسم افتتاحیه در پاسخ به قول آقای اثنی عشری درباره كاهش حضور شركت های سخت افزاری در این رویداد، سخنی گفتند كه معنایش این بود كه حضور آن ها چندان اهمیتی هم ندارد. این در شرایطی است كه ICT مانند آب و انرژی امروزه حیاتی و ضروری می باشد. باید دید آیا فناوری اطلاعات و ارتباطات به اندازه سهمش از ICT توانسته ارز بگیرد یا خیر.
رییس كمیسیون شبكه سازمان نصر تهران افزود: تابحال ۱۰ درصد شركت شركت های شبكه اطراف ما تعطیل شده اند و این روند در آینده تشدید خواهد شد.
امیر ناظمی - عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات - هم در این نشست اظهار داشت: نه تنها شركت های بزرگ فناوری اطلاعات، كه شركت های استارتاپی هم بزودی و به علت مسایل ارزی با مشكلات جدی روبرو می شوند.
وی ادامه داد: ۴۰ درصد هزینه های زیرساخت استارتاپ ها، از خارج كشور تامین می گردد. همینطور بخشی از سرویس های تحلیلی و تبلیغاتی مورد استفاده خارجی هستند و در نتیجه هزینه استارتاپ ها به شدت بالا می رود. بخشی از استارتاپ ها هم خدمات خارجی می دهند. برای مثال استارتاپ های حوزه گردشگری با مشكلات زیادی مواجه خواهند شد.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات اظهار داشت: در دنیایی زندگی می نماییم كه كالاها روز به روز پیچیده تر شده و هیچ كشوری نیست كه بتواند كالایی را مستقل از دیگران تولید نماید و در نتیجه در تولید داخل هم دچار مشكلات جدی خواهیم بود. مطمئن باشید برای حل مشكلات هر روز می جنگیم ولی راهكارهای ارائه شده موقتی هستند.
خسرو سلجوقی - مشاور رییس سازمان فناوری اطلاعات - هم با بیان این كه در این نشست به نمایندگی از دولت شركت نكرده است اظهار داشت: چرا انتظار داریم دولت ارز یارانه ای به ما بدهد. هر سوبسیدی در این بخش در نهایت منجر به فساد می گردد. باید هرچه زودتر پرداخت ارز دولتی متوقف شود و ارز با استفاده از ساز و كار بازار تخصیص یابد.1397/05/08
22:42:32
5.0 / 5
4523
تگهای خبر: استارتاپ , امنیت , شبكه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات