شماره های رند چگونه خرید و فروش می شوند؟

شماره های رند چگونه خرید و فروش می شوند؟ کمک وب: سیمکارت های دائمی قدیمی که تقاضای زیادی برایشان وجود دارد، تعیین کننده قیمت سیمکارت هستند و باتوجه به جایگاهشان نزد کاربران و قدمتی که دارند، به صورتی ایجاد بورس کرده اند و قیمت برخی از این سیمکارت ها بعضاً به چند صد میلیون یا میلیارد هم رسیده است.به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، بصورت کلی سیمکارت ها را از نظر ارائه می توان به دو دسته تقسیم کرد؛ سیمکارت هایی که به روز توسط اپراتورها واگذار می شوند و متقاضی می تواند به آسانی تهیه نماید و دلیلی ندارد در بحث عرضه و تقاضا، گرفتار افزایش و کاهش قیمت شوند و سیمکارت هایی با کدهای قدیمی تر و شماره های خاص که متقاضی و بازار خاص خودرا دارند و دیگر عرضه نمی شوند.
این سوال گاهی وجود دارد که هزینه سیمکارت رند چقدر است؟ چه عواملی در قیمت شماره رند تاثیر گذارند؟ در جواب می توان اظهار داشت که پیش شماره و کد سیمکارت صفر یا کارکرده بودن، دائمی یا اعتباری بودن و نوع رندی، تعیین می کنند که یک سیمکارت رند چه قیمتی می تواند داشته باشد.
اما در پاسخ به این پرسش که خرید سیمکارت رند صفر بهتر است یا کارکرده نظر کارشناسان بر این است که کارکرده بودن سیمکارت رند تاثیر مستقیمی روی قیمت آن دارد. خرید سیمکارت همراه اول رند صفر مانند خرید خودروی صفر است. همانطور که خودروی کارکرده و صفر هیچ تفاوتی در آپشن های آن ندارد، در مورد سیمکارت نیز به همین شکل است و شاید تنها تفاوت سیمکارت کارکرده با صفر این است که زنگ خور داشته و ممکنست قبلا رسانه های اجتماعی روی آن فعال شده باشد.

از سوی دیگر، در مواردی ممکنست از تمایل افراد به خرید سیمکارت هایی که شماره هایی رند دارند و یا سیمکارت های دائمی مشابه شماره های اعتباری افراد، سوءاستفاده شود؛ بدین صورت که با فرد تماس گرفته و پیشنهاد می دهند که با دریافت مبلغ پایین تری از حد معمول، می تواند صاحب سیم کارتی با شماره مورد نظر شود، در صورتیکه این کار کلاهبرداری است و با واریز مبلغ مورد نظر، دیگر نه خبری از سیمکارت می شود و نه شخصی که با شما تماس گرفته است.

اما باید توجه داشت که اپراتورها اطلاع رسانی خودرا بوسیله روابط عمومی و پایگاه های اطلاع رسانی انجام می دهند و اینطور نیست که بخواهند فروش سیمکارت را به افراد عادی و شخص و فروشنده های معمولی واگذار کنند. باتوجه به این شرایط، کاربر و مصرف کننده باید توجه کند که اگر خارج از این چارچوب، فردی با آنها تماس گرفت و قصد فروش سیمکارت داشت، احتمال کلاهبرداری وجود دارد.
بر این اساس، سیمکارت ها با شماره های رند که آسان تر در خاطر می مانند، همیشه از بهایی بالاتر از حد معمول برخوردار بوده و با قیمتی بالاتر از نرخ رایج به فروش می رسند. در این میان قیمت تعدادی از این شماره ها گاهی به چند صد میلیون تومان نیز می رسند. اما اینکه تعیین قیمت برای این خطوط از چه قاعده و قانونی پیروی می کند، موضوعی است که شاید پاسخ چندان روشنی برای آن وجود نداشته باشد؛ هرچند دراین زمینه از طرف رگولاتوری مصوباتی نیز ابلاغ گردید و فعالان بازار موبایل نیز بر این نکته تاکید دارند که این تعرفه گذاری بر طبق تجربیات و وضع بازار به انجام می رسد.
نکته دیگر آن که در گذشته قیمت سیمکارت های رند در بازار آزاد اغلب به شکل توافقی تعیین می شد، اما اپراتورهای تلفن همراه هم با راه اندازی سامانه هایی وارد این عرصه شدند و مستقیم به واگذاری سیمکارت های رند می پردازند. اپراتور اول تلفن همراه، با راه اندازی سامانه ای برای واگذاری سیمکارت های رند شرایطی ایجاد کرد تا بگفته مسئولان این شرکت جلوی قیمت های نجومی گرفته شود.
با اینحال مسئولان معتقدند افزایش قیمت سیمکارت به سرعت افزایش قیمت گوشی نیست، اما آن هم دلیلهای خاص خودرا برای افزایش یا کاهش قیمت دارد؛ باتوجه به محدودیت عرضه و توزیع، حجمی از تقاضا همیشه وجود دارد و نوسانات نرخ ارز هم چندان تاثیری بر آن ندارد، البته بی تاثیر هم نیست مضاف بر این عوامل دیگری مانند عرضه سیمکارت، میزان عرضه و تقاضا و عدم توازن بین عرضه و تقاضا بر قیمت سیمکارت خیلی موثر است.
در همین رابطه اپراتور تلفن همراه (همراه اول) بتازگی اعلام نموده است که ابتدای خرداد سال جاری دور جدید واگذاری شماره های رند همراه اول شروع می شود و متقاضیان می توانند برای مشاهده و شرکت در حراج، به سامانه حراج این اپراتور مراجعه کنند. بر طبق اصول و ساختار ارزشی اپراتور اول تلفن همراه که مبین ارائه و انجام خدماتی آسان و در دسترس برای عموم متقاضیان شماره های رند است، واگذاری شماره های رند همراه اول بوسیله برگزاری حراج برای عموم متقاضیان و بصورت اینترنتی به آدرس rond.mci.ir صورت می پذیرد.
متقاضیان شرکت در حراج شماره های رند همراه اول، باید ضمن تأیید شرایط و ضوابط مربوط به شرکت در حراج و همین طور وارد کردن صحیح اطلاعات درخواستی و هویتی در سامانه مذکور، نسبت به واریز آنلاین رقم ودیعه که معادل ۲۰ درصد مبلغ پایه شماره تلفن همراه مدنظرشان است، اقدام نمایند.
برقراری اعتبار زمانی هر حراج نیز منوط به دو شرط است که لزوماً هر دو باید برقرار باشد تا حراج تمام شود. شرط نخست آنکه «زمان قانونی» حراج تمام شود که این زمان برای هر حراج متغیر است و در زمان شروع حراج اعلام می شود. دیگری هم این که از آخرین پیشنهاد قیمت بر روی یک شماره، باید ۸ ساعت گذشته باشد؛ در صورت اعلام پیشنهاد جدید پیش از اتمام مدت زمان حراج، مدت زمان حراج برای یک دوره ۸ ساعته دیگر تمدید می شود.
1402/03/02
13:06:54
5.0 / 5
357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات