توییت های دردسرساز ایلان ماسک برای دیپلماسی آمریکا

توییت های دردسرساز ایلان ماسک برای دیپلماسی آمریکا کمک وب: از تهدید برای پا پس کشیدن از توافق خرید توییتر یا نامیدن جو بایدن به عنوان ˮعروسک جورابی خیس در لباس انسانˮ و توهین به رییس جمهور آمریکا، ایلان ماسک اغلب از حساب توییتری خود به شکل سلاح استفاده می نماید.به گزارش کمک وب به نقل از بلومبرگ، پولدارترین مرد جهان این اواخر وارد حوزه ژئوپلیتیکی پرخطر شده و پیشنهادهایی را به روسیه برای اختتام جنگ در اوکراین و حل و فصل مسئله حاکمیت تایوان، داده است. توییتها و اظهارنظرهای عمومی ایلان ماسک، روسای جمهور و وزیران خارجه در سراسر اروپا را عصبانی کرده و به شکل ناخوشایندی، تحسین رقبای آمریکا را برانگیخته است.

اکنون ایلان ماسک باردیگر جنجال به پا کرده است. او روز جمعه تهدید کرد حمایت مالی برای سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک شرکت اسپیس ایکس در اوکراین را قطع خواهدنمود. چنین اقدامی، اوکراین را از یکی از ابزارهای مهم در مبارزه مقابل نیروهای روسی، محروم می کند. با این وجود، ماسک روز شنبه در موضع خود تجدیدنظر و اعلام نمود از فراهم کردن استارلینک برای اوکراین حمایت می کند و شرکتش به حمایت مالی ماهواره ها به رایگان، ادامه خواهد داد.

شاید ماسک اولین مدیر تجاری آمریکایی یا سلبریتی نباشد که درگیر سیاست خارجی می شود اما ثروت و تمایلش به شیطنت، اگر نخواهیم به قراردادهای دفاعی چند میلیارد دلاری او اشاره نماییم، موجب می شود نتوان ماسک را نادیده گرفت.

این پدیده ای است که در صورت نهایی شدن قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری ایلان ماسک، قابل توجه تر خواهد شد. چنین اتفاقی با دادن کنترل مستقیم توییتر به ماسک، به او اجازه می دهد بحث را به گونه ای پیش ببرد که هیچ گاه قدرت آنرا نداشت.

ماسک در ایمیلی در پاسخ به انتقاد از اظهارات وی درباب مسائل دیپلماتیک و ژئوپلیتیکی حساس، پاسخ داد: چه زمانی بلومبرگ نیوز به زباله بی ارزش تبدیل شد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار داشت: دیپلماتهای آمریکایی با اظهارات جنجالی ماسک آشنا هستند و برای متحدان و شرکای نزدیک خود روشن کرده اند که اظهارات این مدیر معروف، اظهارات یک شهروند عادی بوده و منعکس کننده تفکرات دولت بایدن نیست.

جو بتمن، کارشناس فناوری و امور بین الملل در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی می گوید: استارلینک و توییتر هر دو از نظر جهانی کوچک هستند اما اهمیت بیش از حدی برای کشورها و حوزه های انتخابی کلیدی دارند. همه اینها به مفهوم آنست که اظهارات اخیر ایلان ماسک در امور بین الملل که در بهترین حالت، ساده لوحانه بوده است، نمی تواند بسادگی نادیده گرفته شود. خواه ایلان ماسک در هر گونه ظرفیت رسمی عمل کند یا نه، در این حرفی نیست که اظهارات ماسک، اثرگذار می باشد.

با در نظر گرفتن ارتباطات عالی که ایلان ماسک در سطح جهان دارد و نفوذ اقتصادی وسیع وی، پرسشهای زیادی درباره ی انگیزه های وی برای مداخله وجود دارد؛ به ویژه بعد از اینکه ایان برمر، رییس گروه اوراسیا در یک خبرنامه اعلام نمود ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و موسس شرکت اسپیس ایکس با یکدیگر صحبت کرده اند.

ماسک بعدا در توییتی، ادعای مذکور را تکذیب و اعلام نمود در ۱۸ ماه گذشته با پوتین صحبت نکرده و حتی در آن زمان هم، صحبتشان درباره ی فضا بوده است. برمر کوتاه نیامد و بعدا در توییتی اظهار داشت: ماسک به من گفت با پوتین و کرملین مستقیما درباره ی اوکراین صحبت کرده است. او حتی به من گفت خط قرمز کرملین چه چیزی است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به تماس احتمالی بین ماسک و پوتین، اظهار داشت: صحبت درباره ی مکالمه بین ماسک و پوتین را به خود او واگذار می کنم. روشن است که ماسک نماینده دولت آمریکا در چنین گفت و گوهایی نیست.

سلبریتی های جور واجور همیشه وارد مسائل سیاسی و سیاست خارجی شده اند. دنیس رادمن، ستاره سابق بسکتبال آمریکا در پیونگ یانگ با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ملاقات کرده است.

اما نفوذ دیجیتالی که با ثروت وسیعی که طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، حدود ۲۰۹ میلیارد دلار است، حمایت شده، سبب شده است نفوذ ایلان ماسک بسیار فراتر از این ستاره بستکبال باشد.

شرکت اسپیس ایکس برنده قراردادهای پنتاگون برای پرتاب ماهواره امنیت ملی شده و کارخانه شرکت خودروسازی برقی تسلا موتورز ماسک در شانگهای، بزرگترین کارخانه این شرکت است و با اهمیت تر از همه، وی اعلام نموده است خرید شرکت شبکه اجتماعی توییتر که ابتدا در ماه مه اعلام شده بود، را دنبال می کند.

به گفته بتمن، میلیاردرها اغلب تلاش می کنند در گفتمان عمومی در امور جهانی تاثیرگذاری کنند. شاید بجز دونالد ترامپ، ایلان ماسک تنها فرد فوق العاده پولداری باشد که بواسطه قدرت فرهنگی شخصی خود، مکالمات را مستقیما شکل می دهد.

جنجال اخیر بر سر استارلینک، بعد از درگیری توییتری اخیرش با اوکراین روی داد. ماسک هفته گذشته در توییتی پیشنهاد کرده بود اوکراین منطقه ای که روسیه مدعی شده به خاک خود ضمیمه کرده است را واگذار کند تا جنگ خاتمه پیدا کند.

نخست وزیر سابق فنلاند اظهار نمود مداخله ماسک، او را "احمق مفید پوتین" می سازد. ملنیک، دیپلمات اوکراینی با منشن کردن ماسک در توییتر، فحش رکیکی به او داد و اظهار داشت: گمشو پاسخ کاملا دیپلماتیک من به تو است.

ماسک روز جمعه گفت شرکت اسپیس ایکس نمی تواند هزینه استارلینک در اوکراین را برای همیشه تقبل کند و فعالیت این سرویس در اوکراین برای اسپیس ایکس تا حالا ۸۰ میلیون دلار هزینه داشته است. وی بعدا توییتی ارسال و اعلام نمود روسیه بدنبال نابود کردن استارلینک است و او باید منابع عظیمی را برای دفاع از این سرویس اختصاص دهد.

هنگامی که از ماسک درباره ی علت هشدار درباره ی استارلینک سوال شد، وی به شوخی اظهار داشت: فقط سفارش ملنیک را دنبال کرده است.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رییس جمهور اوکراین در اظهاراتی که منعکس کننده عدم تمایل سران اوکراین برای وارد شدن به جنگ توییتری با ایلان ماسک بود، در توییتی نوشت: بیایید صادق باشیم. دوست داشته باشیم یا نه، ایلان ماسک به ما کمک کرد در حساس ترین برهه جنگ، دوام بیاوریم. ما راه کاری خواهیم یافت تا استارلینک همچنان فعالیت کند. انتظار داریم ماسک اتصال ثابت را تا زمان اختتام مذاکرات فراهم آورد.

ماسک روز شنبه از اظهارات اخیرش عقب نشینی و اعلام نمود سرویس استارلینک را به رایگان برای اوکراین فراهم خواهد کرد؛ در صورتیکه شرکتهای دیگر میلیاردها دلار مالیات دهندگان را دریافت می کنند.

ماسک همین طور در اظهاراتی به روزنامه فایننشیال تایمز پیشنهاد کرد تایوان موافقت کند به منطقه اداری ویژه چین تبدیل گردد و مقامات تایوانی را خشمگین کرد و موجب شد وزیر دفاع این جزیره اعلام نمود ارتش، دیگر محصولات تسلا را خریداری نخواهد کرد. حدود ۲۵ درصد از درآمد شرکت خودروسازی تسلا از چین است.

اظهارات ماسک اساسا به مذاق سفیر چین در واشنگتن خوش آمد و وی در رشته توییتی، از ماسک تمجید کرد چونکه اظهاراتش، با تمایل پکن برای الحاق تایوان به چین همخوانی داشت.

منبع:

1401/07/25
09:00:05
5.0 / 5
149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات