گوگل پلی دسترسی ایرانیان را محدود کرد؟

گوگل پلی دسترسی ایرانیان را محدود کرد؟ به گزارش کمک وب، طی روزهای گذشته برخی از کاربران ایرانی اعلام نموده اند که نمی توانند اپلیکشن های مورد نیاز خویش را از گوگل پلی دانلود و نصب کنند و این سوال به وجود آمده که آیا گوگل پلی می خواهد محدودیت های جدیدی را اعمال کند؟


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، برخی شواهد بر این دلالت دارند که گوکل پلی نحوه شناسایی کشور کاربر را از آی پی به فعالیتهای حساب کاربری تغییر داده و سبب گشته است کاربرهای خیلی از ایران، کوبا و روسیه نتوانند هیچ اپلیکیشنی را از گوگل پلی نصب کنند.
در گذشته هم نصب تعداد خیلی کمی از اپلیکیشن ها در ایران محدود بود که با پاک کردن کَش گوگل پلی و تغییر آی پی مشکل حل می شد، ‏اما حالا درصورتیکه کشور کاربر از راه حساب کاربری شناسایی شود، اجازه نصب هیچ اپلیکیشنی (حتی آپ های ایرانی) به کاربر داده نمی گردد.
در همین رابطه یک کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با ایسنا در رابطه با این مورد توضیح داد: گوگل از مدت ها قبل برخی از سرویسهای خویش را برای ایران، کوبا و روسیه و کشورهای تحت تحریم آمریکا، محدود کرده بود.
میلاد نوری اضافه کرد: گوگل از راه آی پی متوجه می شد که کاربران از کدام کشورها هستند؛ اما از حدود شش یا هفت ماه قبل برای نخستین بار این توانایی را برای یوتیوب اجرا کرد. بدین ترتیب تبلیغات یوتیوب که اول یا اواسط ویدیو هستند را برپایه پارامترهای گوناگونی به کاربر نشان می داد که یکی از آن جنسیت، سن و کشور کاربر است و کشور را از راه آی پی تشخیص می داد.
وی افزود: به صورت مثال برای کاربرانی را که یوتیوب برایشان فیلتر است و از وی پی ان آلمانی و هلندی استفاده می نمایند، بعنوان کاربران آلمانی و هلندی می شناخت و در همه جای دنیا به همین صورت بود. همینطور خیلی از کاربرانی که از وی پی ان استفاده می کردند، تبلیغات غیر مرتبط تری برای آنها نمایش داده می شد و این سبب شد تا بازدهی تبلیغات کمتر شود.
به نقل از ایشان، گوگل به جهت اینکه بازدهی تبلیغات بالا برود، شناسایی کاربر را به جای آی پی به حساب کاربری (اکانت) تغییر داد. شناسایی از روی حساب کاری هم با پارامترهای گوناگونی صورت می گیرد که میتوان به شماره موبایل، منطقه زمانی ذخیره شده بر موبایل و تبلت و غیره اشاره کرد؛ دیگری از راه فعالیتهای مختلفی است که کاربران انجام می دهند چونکه گوگل به ایمیل و سایر موارد دسترسی دارد و از همه این موارد به صورت ترکیبی استفاده می نماید.
نوری اضافه کرد: خیلی از کاربرانی که به سایر کشورها مهاجرت می کنند، بعد از دو یا سه ماه بعد حساب کاربری آنها همچنان بروی کشور خودشان باقی می ماند. زمانی که این اقدام برای یوتیوب انجام شد، در همان زمان درآمد یوتیوبرهایی که آی پی کشورشان محدود شده بود، کاهش بسیاری پیدا کرد چونکه بازدیدکننده های یوتیوب با هر وی پی انی هم که وارد شوند، گوگل می داند که آنها در کدام کشور هستند؛ ازاین رو اقدامی که انجام داد، این بود که به مرور شناسایی کاربر از آی پی را به حساب کاربری تغییر داد و برای سایر سرویسهای خویش را که تحریم هست هم از این روش بهره برده است.
این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت گوگل پلی حدود چهار هفته است که با این روش( شناسایی از حساب کاربری) کشور کاربران را شناسایی می کند و کاربران روسیه، کوبا و ایران بیشترین توئیت را در اینباره داشته اند.
او همینطور تشریح کرد: در گذشته زمانی که این اتفاق برای کاربر رخ می داد و برخی از اپلیکیشن ها در گوگل پلی مسدود بود، تعدادی اپلیکیشن های خاص بود که خود آن توسعه دهنده زده بود تا نمایش داده نشود و با استفاده از وی پی ان، پاک کردن حافظه کش اپلیکیشن گوگل پلی این مورد حل می شد اما مدلی که حالا اتفاق افتاده، اینست که روی همه اپلیکیشن ها دسترسی دانلود را حتی برای اپلیکیشن های مجانی و ایرانی می بندد.
نوری اعتقاد دارد زمانی که این اتفاق رخ می دهد، روش های ذکر شده دیگر کار ساز نیست اما برخی از کاربران با تغییر حساب کاربری خود (اکانت) می توانند این محدودیت را رفع کنند.
این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این مورد هنوز برای همه کاربران اعمال نشده است، اضافه کرد: گویا با گذشت هر دو، سه روز یک مرتبه تعداد بیشتری کاربر با این مسئله روبه رو می شود. همچون اقداماتی که می تواند این محدودیت گوگل پلی را از بین برد، ست کردن کارت اعتباری است اما ما در ایران کارت اعتباری هم نداریم؛ در هر صورت این روش هم به صورت موقتی بوده و اکانت طی یک الی دو ماه باردیگر شناسایی می شود.
وی اظهار داشت: امکان دارد کاربر برای اپلیکیشن های عمومی مشکلی پیدا نکند چون برنامه های مشابه ایرانی را داریم اما برخی از اپلیکیشن ها هستند که در داخل کشور حذف شده و گوگل پلی هم اجازه دانلود و نصب آنها را نمی دهد، ازاین رو اگر شخصی به این اپلیکیشن ها نیاز داشته باشد، مجبور است که به منابع ناشناس رجوع کند و در این میان اگر فردی به دنبال سو استفاده باشد، امکان دارد اپلیکشن های دستکاری شده و بد افزاری را قرار دهد یا اطلاعات کاربر را به سرقت ببرد.
منبع:

1401/06/14
11:02:21
5.0 / 5
25
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات