وزیر ارتباطات یکصد و ششمین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد

وزیر ارتباطات یکصد و ششمین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد به گزارش کمک وب، چهارمین سایت 5G ایرانسل در شهر تبریز، به نمایندگی از ۸۷ سایت جدید نسل پنج ایرانسل، توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد.به گزارش کمک وب به نقل از روابط عمومی ایرانسل، عصر روز سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱، مراسم افتتاح پروژه های ارتباطی به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر، با حضور دکتر عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، دکتر صادق عباسی شاهکوه معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، دکتر امیر محمدزاده لاجوردی معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، دکتر محمد خوانساری معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس ایرج روحی مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری، مهندس علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، تعدادی از مدیران عامل اپراتورهای ارتباطی، مدیران و فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اصحاب رسانه، در سالن همایش های شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.

در این مراسم، یکصد و ششمین سایت 5G ایرانسل، به صورت آنلاین توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در شهر تبریز راه اندازی شد. این سایت، که به نمایندگی از «۸۷ سایت جدید نسل پنج ایرانسل» افتتاح شد، چهارمین سایت نسل پنج شهر تبریز شمرده می شود. سه سایت 5G قبلی تبریز نیز، توسط ایرانسل راه اندازی و در اختیار مردم تبریز قرار گرفته اند.
ایرانسل، اولین عرضه دهنده 5G و رکورددار سرعت (۳.۹۰۹ گیگابیت بر ثانیه) و تعداد سایت های نسل پنج (۱۰۶ سایت) در ایران، که در روز اول مرداد ۱۳۹۹، موفق شده بود اولین سایت تجاری 5G را در ایران راه اندازی کند و الان، رکورددار تعداد سایت نسل پنج و سرعت اینترنت همراه در ایران است، در ادامه‌ی این پیشتازی، با رساندن آمار سایت ها به «۹» سایت در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، پروژه‌ی توسعه فراگیر نسل پنج در ایران را با هدف گذاری برای نصب ۴۶۰ سایت 5G، از ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، با راه اندازی «۱۰» سایت جدید در سرتاسر کشور ادامه داد. از ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا کنون، «۸۷» سایت دیگر از این ۴۶۰ سایت، در استانهای مختلف کشور، نصب گردید که سه سایت آن در تبریز قرار دارد و در این مراسم نیز، چهارمین سایت 5G ایرانسل در تبریز که «یکصد و ششمین» سایت 5G ایرانسل در کشور است، توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد.
همچنین، «افتتاح ۷۲ سایت جدید ارتباطی ایرانسل در ۱۲۸ روستا»، بخش دیگری از این مراسم بود. در ادامه‌ی پروژه‌ی اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه‌ی ملی اطلاعات و ایجاد دسترسی به اینترنت پرسرعت برای روستاییان، ایرانسل، به عنوان اپراتور پیشرو در توسعه اینترنت پرسرعت روستایی، ۷۲ سایت ارتباطی روستایی را (از محل بودجه‌ی USO وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) برای اتصال ۱۲۸ روستا به شبکه ملی اطلاعات در استانهای مختلف کشور، راه اندازی و در اختیار روستاییان عزیز، قرار داده است.

در این مراسم، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی ارتباط آنلاین با روستای «خانقاه سفلی»، واقع در شهرستان سنقر استان کرمانشاه، با حضور سید ابوالفضل محمدی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه و غلامرضا مرتضوی فرماندار شهرستان سنقر و کلیایی، علیرضا رفیعی مدیر ارشد منطقه ای ایرانسل و سایر مدیران محلی، سایت ارتباطی روستایی ایرانسل در این روستا را به نمایندگی از سایر سایت های ارتباطی روستایی ایرانسل، افتتاح نمود.
امروز همینطور «تکمیل فاز نخست پروژه بهره برداری از لایه جدید فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز در شبکه پهن باند ایرانسل و آغاز فاز دوم این پروژه» در حضور وزیر ارتباطات اعلام گردید.
با تخصیص باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز به اپراتورهای همراه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) در تیر ماه ۱۴۰۰، ایرانسل موفق شد تا به عنوان اپراتور پیشگام در نصب تجهیزات و راه اندازی لایه جدید مبتنی بر این باند فرکانسی، در دهه‌ی فجر ۱۴۰۰، از ۵۰ سایت ارتباطی مجهز به لایه‌ی جدید ۲۳۰۰ مگاهرتز، در شبکه‌ی پهن باند همراه خود رونمایی کند.
در مراسم امروز، فاز نخست این پروژه، شامل تجهیز ۷۰۰ سایت، تکمیل و توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسماً راه اندازی شد. زارع پور در دهه فجر و هنگام آغاز این پروژه، با تقدیر از ایرانسل به عنوان نخستین اپراتوری که توانسته در راه اندازی لایه‌ی جدید فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز در شبکه‌ی خود، پیشگام باشد، از سایر اپراتورها هم خواسته بود تا از اقدام ایرانسل الگو گرفته و گامهای سریع تری برای اجرای پروژه‌ی مشابه در شبکه‌ی خود بردارند.
در فاز دوم پروژه نیز، از این لایه فرکانسی، در ۲۵۰۰ سایت پهن باند ایرانسل بهره برداری خواهد شد.
«بهره برداری از پروژه توسعه ظرفیت مرکز سوئیچینگ ایرانسل در استان البرز»، بخش دیگر برنامه امروز بود که توسط وزیر ارتباطات انجام شد.
این پروژه که با سرمایه گذاری بالغ بر ۵، ۱۸۰ میلیاردریال راه اندازی شده و بستری برای توسعه شبکه‌ی 5G در استان البرز و منطبق با نیازمندی های مردم منطقه است، با ظرفیت در مجموع ۸۱ رک و در سه طبقه، شامل مراکز توزیع انرژی و سالن های ارتباطی، با تکنولوژی روز دنیا و ملاحظات پایداری سازه ای، سامانه‌ی برق و خنک کننده‌ی پایدار و سامانه های کنترل و مانیتورینگ زیرساخت های اصلی، طراحی و طی ۱۱ ماه اجرا شده است.
با راه اندازی این مرکز، میزان تأخیر در ارسال داده از سمت استان البرز و مناطق همجوار، به شدت کم شده و امکان توسعه خدمات 5G در این منطقه، فراهم می شود.

مدیرعامل ایرانسل: فیبرنوری زیرساخت اصلی توسعه ارتباطی کشور است
مدیرعامل ایرانسل در این مراسم طی سخنانی، در مورد پروژه توسعه فراگیر نسل پنجم ایرانسل، با اعلان اینکه ظرفیت هسته شبکه ایرانسل، به میزان ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه بالا رفته است، اشاره کرد: از حدود دو سال پیش، طرح ابری سازی (cloudification) هسته شبکه ایرانسل، زیر بار رفته و از این به بعد هم توسعه شبکه با این فناوری، پیش خواهد رفت.
وی همینطور با اعلان اینکه اکنون ۲میلیون و ۴۰۰ هزار گوشی نسل پنجم در شبکه ایرانسل فعال است، اضافه کرد: به سبب اعمال سیاست های تحریمی توسط شرکت های تولیدکننده گوشی، فقط ۹۷۰ هزار مورد از گوشیهای نسل پنج موجود در کشور، قابلیت استفاده از شبکه 5G را دارند و اصطلاحاً unlock هستند که در این میان، ۷۵ هزار مورد از این گوشیها، مصرف کننده اینترنت نسل پنج ایرانسل هستند.
عباسی آرند با اشاره به تکمیل فاز نخست پروژه بهره برداری از لایه جدید فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز در شبکه پهن باند ایرانسل، از تجهیز ۱۸۰۰ سایت دیگر و رسیدن به مجموع ۲۵۰۰ سایت، در فاز دوم این پروژه اطلاع داد.
وی همینطور اعلام نمود که ایرانسل راه اندازی ۳۰۰ سایت جدید روستایی برای پوشش ۵۶۰ روستای دیگر را تا آخر سال ۱۴۰۱ را در برنامه دارد.
مدیرعامل ایرانسل در ادامه، به تشریح خصوصیت های پروژه توسعه ظرفیت مرکز سوئیچینگ ایرانسل در استان البرز پرداخت و اظهار داشت: ظرف یک ماه آتی، دیتاسنتر ایرانسل در مشهد هم راه اندازی می شود و ساخت دیتاسنتر در همدان و بابل را هم در برنامه خود داریم.
وی ضمن تشکر از شرکت ارتباطات زیرساخت برای همکاری دراین زمینه، از این شرکت درخواست نمود که درگاه های اینترنت در استانهای مختلف برای ایجاد تجربه بهتر در کاربران، توسعه یابند.
عباسی آرند در بخش دیگری از سخنان خود، در واکنش به دعوت چند باره رگولاتور ارتباطات برای پیوستن ایرانسل به پروژه اتصال فیبرنوری به منازل (FTTH)، تاکید کرد: فیبرنوری زیرساخت اصلی کشور است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به درستی برای توسعه آن برنامه ریزی نموده است. ما هم در ایرانسل، اگر از جانب دوستان تنظیم مقررات کمی انعطاف ببینیم، خیلی علاقه مندیم که به این پروژه، که نیازمند حجم سرمایه گذاری قابل توجهی است، بپیوندیم و در آن مشارکت نماییم. پیشنهاد هم می نماییم که در بحث دسترسی، پهن باند را به صورت ترکیبی عرضه نماییم و اصراری به فیبر مبتنی بر ثابت یا همراه به صورت خاص نداشته باشیم.
وی همینطور با تکیه بر ضرورت ایجاد تعادل بین خدمات اینترنت همراه و ثابت، اشاره کرد: باید نظام تعرفه گذاری را اصلاح نماییم و برای آنکه رغبت مردم به استفاده از خدمات ثابت در منازلشان بیشتر شود، تفاوت معناداری در تعرفه موبایل نسبت به ثابت ایجاد شود.
مدیرعامل ایرانسل با اعلان اینکه ظرفیت شبکه موبایل واقعاً درحال اشباع است و اپراتورها هر چه در توان دارند، برای توسعه شبکه هزینه می کنند، تاکید کرد: برای توسعه کیفیت خدمات اینترنت، احتیاج به سرمایه گذاری بیشتری داریم و برای سرمایه گذاری بیشتر، نیازمند افزایش درآمد هستیم. باید این زنجیره را با هم ببینیم تا بتوانیم کیفیت بهتری را به مردم عزیزمان عرضه نماییم.

وزیر ارتباطات: فرصت ویژه ای جهت استفاده از ICT در حل مشکلات کشور داریم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این مراسم به «بهره گیری حداکثری از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تحول دیجیتال و حل مشکلات کشور» به عنوان یک راهبرد کلان در برنامه هفتم توسعه کشور اشاره و از همه فعالان و صاحب نظران این بخش دعوت کرد تا نظرات خویش را در مورد احکام این برنامه، اعلام و دراین زمینه مشارکت کنند.
وی همینطور با اشاره به تشکیل کارگروه تحول دیجیتال در دیماه گذشته با تفویض اختیارات رئیس جمهوری و هیأت وزیران و هم مصوباتی که اخیراً منجر به افزایش بودجه وزارت شده است، اضافه کرد: اعتقاد داریم که فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند خیلی از مشکلات کشور را در بخش های مختلف، حل کند و اکنون فرصت ویژه ای برای این امر، به وجود آمده است.

زارع پور همینطور به موانع قانونی بر سر راه توسعه و فعالیت کسب وکارهای نوپا و دانش بنیان اشاره و تاکید کرد: حمایت های قانونی و قضایی از کسب وکارها و پلت فرم ها، لازمه ادامه حیات آنها است و ما در تمام حوزه ها، تلاش کرده ایم که فضا را امن و پویا نماییم.
وزیر ارتباطات با اشاره به تکمیل فاز نخست پروژه بهره برداری از لایه جدید فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز در شبکه پهن باند ایرانسل و آغاز فاز دوم این پروژه و باتوجه به در پیش بودن عرضه لایه فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز از جانب وزارت ارتباطات، از سایر اپراتورها هم دعوت کرد که با هدف بهبود شبکه و توسعه سرعت برای کاربران، برای توسعه شبکه خود و بهره برداری از لایه فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز، اقدامات مشابه خویش را تسریع کنند.

دعوت چند باره رگولاتوری از ایرانسل برای مشارکت در پروژه فیبرنوری
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) هم در این مراسم با اشاره به این که در دولت گذشته، جلوی افزایش پلکانی و تدریجی تعرفه های اپراتورها گرفته شد و این سبب شد که امکان سرمایه گذاری از اپراتورها سلب شود، اضافه کرد: ای کاش افزایش تعرفه ها به صورت تدریجی اعمال می شد. هم اکنون چاره ای جز افزایش غیرپلکانی نداریم، چونکه در این صورت، ظرفیت شبکه موبایل هم اشباع شده و دیگر شبکه ای نخواهد بود که مردم از آن سرویس بگیرند. وضعیت درآمدی اپراتورها خوب نیست و در صورت ادامه این روند، اخطار می دهم که طی دو سال آینده، شبکه موبایل ما هم، به سرنوشت شبکه ثابت مبتلا خواهد شد. از سوی دیگر هم، شبکه انتقال مخابرات که پشتوانه همه شبکه ها است، به خاطر عدم افزایش تعرفه و عدم سرمایه گذاری، احتیاج به بازسازی دارد و باید به دادش برسیم.
عباسی شاهکوه با اعلان اینکه روی توسعه نسل پنج تلفن همراه کار خوبی شروع شده است، اضافه کرد: اکنون بیشتر از ۱۰۰ سایت 5G در کشور راه اندازی شده و امیدواریم که تا آخر سال، این تعداد به ۶۰۰ سایت برسد و مردم به تدریج، سرعت نسل پنج را از نزدیک حس کنند. هر چند توسعه 5G بدون فیبرنوری غیر ممکن است. از ایرانسل هم درخواست می نماییم که در این پروژه، ورود و مشارکت کند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم، با اشاره به ضعف های موجود در زیرساخت های حکمرانی دیجیتال، تقویت این بخش را باعث ایجاد توان برای برداشتن گامهای مهمتر و مؤثر، در راه رسیدن به دولت هوشمند برشمرد.
در مراسم امروز، همینطور از برخی از پروژه های فناوری اطلاعات، همچون پروژه های اتصال فیبرنوری به منازل در شهرهای یزد و رشت، بهره برداری شد.


منبع:

1401/06/11
12:21:12
5.0 / 5
27
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات