فشار به صنعت گران استخراج رمزارز به کشور لطمه می زند

فشار به صنعت گران استخراج رمزارز به کشور لطمه می زند به گزارش کمک وب رییس هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک با اشاره به لایحه مبارزه با کارهای غیرقانونی استخراج کنندگان رمزارز اظهار داشت: هم اکنون شاهد محدودیت و فشار به صنعتگران بخش خصوصی دراین زمینه هستیم، از طرفی با یک پدیده نوظهور مواجهیم که با استقبال عمومی روبه رو شده است. قبول داریم کشور مشکل برق و انرژی دارد، اما اگر با این پدیده به درستی برخورد نشود موجب زیرزمینی و خطرناک شدن آن می شود و به کشور لطمه می زند.


امید علوی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: یک پیش نویس لایحه پیشنهادی مجلس و دیگری پیش نویس مصوبه برخورد با ماینینگ برخلاف قانون است که به هیات دولت می رود. هر دو سند را وزارت نیرو آماده کرده و پیشنهاد داده است. وقتی که فقط یک وزارتخانه بصورت یک طرفه به موضوع ورود می کند، موجب می شود همه چیز یک جانبه دیده شود. متاسفانه وزارت نیرو در طراحی پیشنهاد خود هیچ هم فکری و صحبتی با بخش خصوصی و دیگر وزارت خانه ها نداشته و اما نهاد ریاست جمهوری این نظر را از ما خواسته و بنا بر این تلاش می نماییم نظرات بخش خصوصی را به این افراد برسانیم.
وی با اعلان اینکه این پیش نویس تامین برق را به نیروگاه های تجدیدپذیر منظور کرده است، اما یک تخلف هم در قسمت طرح های صرفه جویی وجود دارد، اظهار داشت: در ماده 12 قانون مجلس آمده هر که در مصرف انرژی صرفه جویی کند، می تواند به میزان معادل آن در بورس انرژی، انرژی تهاتر کند. بطورمثال در گاز صرفه جویی می کنید و اندازه همان گازی که صرفه جویی کرده اید، می توانید در بورس انرژی برق، گازوئیل بخرید، اما این مساله در این پیش نویس مغایر با قانون موجود دیده شده که مخالف قانون مجلس است.
رییس هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک افزود: هیچ گاه مصوبه هیات دولت نمی تواند با قانون مجلس مخالفت کند، بنا بر این هم طرح های صرفه جویی عملیاتی نشده است. این یک بخش کوچک از طرح وزارت نیرو است. طرح وزارت نیرو و اجرائی شدن آن در بورس انرژی نا ممکن است. بورس این مسئله را می داند اما متاسفانه باز هم در مصوبه هیات دولت مانور می دهند. تمام این پیش نویس از بازمانده های دولت دوازدهم است که هنوز هم بر سر کار هستند و این افکار را به دولت جدید تریق می کنند.
علوی با اعلان اینکه هم اکنون شاهد محدودیت و فشار به صنعتگران بخش خصوصی دراین زمینه هستیم، اضافه کرد: از طرفی با یک پدیده نوظهور مواجهیم که با استقبال عمومی روبه رو شده است. قبول داریم کشور مشکل برق و انرژی دارد، اما اگر با این پدیده به درستی برخورد نشود موجب زیرزمینی و خطرناک شدن می شود و به کشور لطمه می زند. با تصویب این پیش نویس بعنوان لایحه، بستر شفاف و سالم مشکل تر می شود و با این وضعیت نمی توانید فعالیت سالم کنید.
وی افزود: در این پیش نویس، قیمت برق شناور در نظر گرفته شده و بطور مرتب جرایمی را در نظر دارد و هیچ تشویقی دیده نشده است. درحالی که اگر تنبیه وجود دارد، درکنار آن تشویق هم باید باشد. کسی که می خواهد فعالیت سالم کند و در جای مشخص کار کند، باید یک قیمت مشخص بگیرد اما اگر کسی تخلف کرد، باید برایش جریمه لحاظ کنند. در صنعتی هستیم که سود و ریسک زیادی دارد و مردم به این سمت هجوم می آورند، اما اگر بستر سالم نباشد مردم زیرزمینی فعالیت می نمایند.
رییس هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک در پاسخ به این که آیا استخراج رمزارز، مشکل کم برقی را تشدید نمی کند، اظهار داشت: استخراج زیرزمینی به شبکه برق فشار می آورد. حالا قیمت گاز آنقدر بالا رفته که ماینرها نمی توانند استخراج کنند. اگر اقتصاد شما را به سمت تولید برق بکشاند، برق تولید می کنید. اگر قیمت گاز معقول باشد، به سمت تولید برق با گاز می روید. اگر شرکت توانیر و وزارت نیرو توانایی تامین برق را ندارد، باید این شرکتها را به خودتامینی سوق بدهند تا خودشان نیروگاه بزنند. در صورتیکه حالا قیمت های شرکت گاز و نفت طوری زیاد شده که شرکت های خصوصی باز هم باید از شرکت نیرو برق بخرند.
علوی اشاره کرد: پیشنهاد ما این است که در هم فکری با بخش خصوصی، اشتباه سال 1398 تکرار نشود. دو سال است که مصوبه ۱۳ مرداد ۹۸ را اجرا می کنند که نتیجه آن شده ۲۰۰ مگاوات ماینینگ قانونی و حدودا ۷۰۰ مگاوات ماینینگ غیر قانونی. البته وزارت نیرو می گوید ۲۰۰۰ مگاوات مانینگ غیرقانونی. این مساله نشان میدهد که وزارت نیرو اشتباه کرده و مصوبه هیات دولت موجب زیرزمینی تر شدن کارهای استخراج شده است.
منبع:

1400/09/02
20:49:18
5.0 / 5
31
تگهای خبر: شبكه , شركت , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات