عضو شورای عالی فضای مجازی :

سند نحوه مواجهه با اینترنت ماهواره ای تدوین شد

سند نحوه مواجهه با اینترنت ماهواره ای تدوین شد به گزارش کمک وب عضو شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: نحوه استفاده از اینترنت ماهواره ای در کشور در دست بررسی شورایعالی فضای مجازی قرار گرفت.محمد حسن انتظاری در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: در جلسه روز سه شنبه شورایعالی فضای مجازی که با حضور رئیس جمهور و رؤسای سایر قوا و هم اعضای حقیقی و حقوقی این شورا برگزار شد، سیاست ها و الزامات قانونی شدن استفاده از منظومه های ماهواره ای در کشور به تأیید رسید.
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: در جلسه شورایعالی فضای مجازی سیاست های مبتنی بر چگونگی اتصال منظومه های ماهواره ای به شبکه ارتباطی کشور و شبکه ملی اطلاعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: در این نشست درباره نحوه فعالیت و عرضه مجوز جهت استفاده مجاز از خدمات منظومه های ماهواره ای در کشور، تبادل نظر صورت گرفت.
انتظاری با اشاره به اینکه در این نشست چگونگی اتصال منظومه های ماهواره ای به شبکه داخلی ارتباطات کشور، شبکه ملی اطلاعات و شبکه ثابت بررسی گردید، اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی در جهت توسعه فناوری اینترنت ماهواره ای، پیشنهاداتی در خصوص سیاست ها و اقدامات کشور در جهت مواجهه با این فناوری را در چارچوب سند به شورایعالی فضای مجازی عرضه کرد و در جلسه، اعضا در مورد آن نظراتی را مطرح نمودند. بعد از آن هم سند با عرضه پیشنهاداتی برای اصلاح نهایی به مرکز ملی فضای مجازی ارجاع شد.
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی افزود: مقرر است برای جلسه آینده، این سند با لحاظ تغییرات مدنظر و اصلاحات جدید برای تصویب نهایی به شورا عرضه شود.
وی ضمن اشاره به این که الان برخی شرکتهای آمریکایی و انگلیسی بحث خدمات منظومه های ماهواره ای و عرضه اینترنت ماهواره ای را در دستور کار قرار دادند، اظهار داشت: در آینده نزدیک این فناوری در خیلی از کشورها فعال شده و زیر پوشش قرار می گیرد. ازاین رو مانند سایر ماهواره ها که با دریافت مجوز در داخل کشور ما سرویس عرضه می دهند، این شبکه ها هم باید ضوابط و مقررات کشور را برای عرضه خدمات بپذیرند.
انتظاری با اشاره به اینکه پیشنهاد شد تا جهت استفاده از این تکنولوژی در کشور و نحوه ارتباط با شرکتهای عرضه دهنده این خدمات، ضوابط و مقررات تعیین شود، افزود: مقرر است وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه در جهت حفظ حقوق و منافع کشور با شرکت هایی که این گونه سرویس ها را عرضه می کنند تعامل داشته باشند. در همین حال بر تعامل با مجامع بین المللی برای تهیه قوانین بین المللی استفاده از اینترنت ماهواره ای مورد توافق همه کشورها تاکید گردید.
وی بر لزوم حفظ حاکمیت کشور در رویارویی با اینترنت ماهواره ای تصریح کرد و اظهار داشت: همانطور که روی شبکه های ماهواره ای زمینی اعمال حاکمیت صورت می گیرد و اگر شرکتی بخواهد روی این ماهواره ها در ایران پوشش داشته باشند باید برای دریافت فرکانس با رگولاتوری هماهنگی های لازم را انجام داده و مجوز بگیرد، اعمال حاکمیت بر خدمات اینترنت ماهواره ای هم مانند سایر خدمات ماهواره ای و مخابراتی با مجوز در داخل کشور قابل انجام است و باید روند دریافت مجوز آن طی شود.
وی با اشاره به اینکه در عین حال در این سند بر توسعه توانمندی داخلی هم تاکید گردیده است، تصریح کرد: شرکت ها و مراکز تحقیقاتی که در این حوزه فعالیت می نمایند باید کارهای جدی تری انجام داده و این توان را خودمان هم داشته باشیم که بتوانیم منظومه ماهواره در مدار داشته باشیم. منظومه های ماهواره ای در چارچوب ماهواره های کوچک در مدار پایین قرار می گیرند و از لحاظ تکنولوژی توان دستیابی به این فناوری در کشور ما هم وجود دارد.
انتظاری اظهار داشت: در صورتیکه دولت با اراده و مدیریت قوی تری به صورت جدی تر این قضیه را تعقیب کند و فناوری فضایی در مرکز توجه دولت قرار گیرد، دستیابی به منظومه های ماهواره ای قابل پیشبینی است.
وی افزود: مطابق با آنچه که در شورایعالی فضای مجازی هم بررسی گردید در صورتیکه شبکه ملی اطلاعات با نرخ معقول و هزینه های پایین تقویت شود عمده ارتباطات مردم از شبکه ملی اطلاعات خواهد بود و تنها در صورت نیاز میتوان به سمت ارتباطات ماهواره ای رفت.
دبیر اسبق شورایعالی فضای مجازی اضافه کرد: در این نشست رئیس جمهور هم بر تکمیل شبکه ملی اطلاعات با همت مضاعف، تحقق اهداف اقتصاد دیجیتال و دولت هوشمند به صورت کاملاً جدی تاکید نمود. به نظر می آید این دوره شورایعالی فضای مجازی با عنایت به جلسات فعال و بانشاطی که برگزار می گردد با جدیت بیشتری پیگیری می شود و می تواند برای سیاست گذاری در عرصه فضای مجازی کشور مثمرثمر واقع شود.


منبع:

1400/07/24
12:36:38
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات