عضو شورای عالی فضای مجازی مطرح كرد؛

برچسب گذاری محتوای ویژه كودك در فضای مجازی

برچسب گذاری محتوای ویژه كودك در فضای مجازی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به جزییات طرح صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی اظهار داشت: برچسب گذاری محتوای ویژه کودک در فضای مجازی در دستور کار قرار گرفت.محمدحسن انتظاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه ایجاد زیست بوم پاک ویژه کودکان و نوجوانان در بستر شبکه ملی اطلاعات و در قالب فرهنگ ایرانی اسلامی همچون اهداف مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی است، اظهار داشت: در این مصوبه سیاست ها و اقدامات کلان کشور در پیش گیری از لطمه های کودکان و نوجوانان در فضای مجازی تعیین شده است. به این معنا که نحوه ایجاد محیط صیانت شده برای این گروه سنی و رده بندی خدمات و محتوا در فضای مجازی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اعلان اینکه نحوه مراقبت از کودکان در فضای مجازی و پیاده سازی اقدامات کلانی نظیر مشاوره و ایجاد خطوط اضطراری و گزارش دهی، ارتقای سواد رسانه ای و اقدامات نظارتی در این مصوبه دیده شده است، اشاره کرد: این وظایف برای وزارتخانه های آموزش و پرورش و ارشاد و نیز سازمان صدا و سیما تعریف شده است.
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: هدف از این مصوبه این است که زیست بوم پاک ویژه کودک بر بستر شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود. در کنار آن نیز مقرر است شبکه اجتماعی بومی با برچسب گذاری و فضای لازم مختص کودکان و نوجوانان متناسب با سن و سال آنها و فرهنگ ایرانی اسلامی ایجاد شود.
وی با تاکید بر این که برچسب گذاری محتوای ویژه کودک در فضای مجازی مطابق این مصوبه در دستور کار قرار می گیرد، اشاره کرد: اقدامات کلان در این مصوبه میان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد تقسیم کار شده است. دراین زمینه وزارت ارتباطات نیز مکلف به ایجاد زیرساخت های لازم است. در نهایت نیز مرکز ملی فضای مجازی روی این مصوبه، نظارت خواهد داشت.
انتظاری پیاده سازی این سند را دارای اهمیت بسیار عنوان نمود که بخش بزرگی از جمعیت کاربران فضای مجازی را که حدود ۴۰ درصد برآورد می شوند، در برمی گیرد و اظهار داشت: با وجود اینکه بخش بزرگی از فضای مجازی کشور تحت تسلط پلت فرم های خارجی است، این سند آنطور که باید امکان نظارت و پیاده سازی فضای سالم را برای کودکان و نوجوانان نخواهد داشت مگر این که این مساله در دولت آینده حل و فصل شود.
وی ابراز امیدواری کرد که اجرا و پیاده سازی این سند با مدیریت قوی تری پیگیری شود تا در نهایت شاهد محیط امنی در فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان کشورمان باشیم. موضوعی که حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز مورد تاکید است.

1400/03/21
21:00:06
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات