آخرین خبرها از رجیستری تبلت

آخرین خبرها از رجیستری تبلت با وجود گذشت بیشتر از سه سال از اجرای رجیستری و اذعان مسئولان به موفقیت این طرح در پیشگیری از قاچاق گوشیهای همراه، در حالیکه مقرر بود سایر تجهیزات سیمکارت خور هم مشمول مراحل بعدی رجیستری شوند، تابحال این موضوع به تعویق افتاده است.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، طرح سامانه شناسایی گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیمکارت بعنوان طرح رجیستری شناخته می شود. با اجرای طرح رجیستری، صرفاً گوشیهایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. این طرح تمامی برندهای گوشی تلفن همراه موجود در بازار ایران را در بر گرفته و باعث حذف واردات گوشیهای قاچاق و افزایش واردات قانونی گوشی و تجهیزات دارای سیمکارت شد.
با عنایت به هدف اجرای رجیستری برای تمامی تجهیزات سیمکارت خور، مقرر بود بعد از گوشیهای موبایل نوبت به سایر دستگاه ها برسد. درواقع مقرر بود اجرای طرح رجیستری، در دو فاز ساماندهی گوشیهای تلفن همراه و ساماندهی تبلت ها اجرایی شود، اما وزارت ارتباطات درباره علت عدم اجرایی رجیستری برای تبلت ها عنوان کرده بود که باآنکه آمادگی کامل در حوزه فنی دارد اما ملاحظاتی در حوزه بازار وجود دارد که اجرای آنرا تعویق انداخته است.
چندی قبل انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی درباره تاخیر در اجرایی شدن این طرح برای تبلت گفته بود بیشتر از ۸۰ درصد از تبلت مورد نیاز کشور به صورت غیررسمی و از راه قاچاق وارد می شود و طرح رجیستری هم برایش الزامی نیست. درواقع با عنایت به این که رجیستری برای تبلت صورت نمی گیرد، بازار قاچاق این کالا رونق دارد و برای بازرگانان هم صرفه اقتصادی ندارد که با کالاهای آنها رقابت کنند.
درنهایت باآنکه بعد از اجرای رجیستری از سال ۱۳۹۶ برای گوشیهای تلفن همراه، مقرر بود سایر تجهیزات سیمکارت خور همچون تبلت ها که از سیمکارت استفاده می نمایند، هم مشمول طرح رجیستری شوند، اما با وجود گذشت بیشتر از سه سال و در حالیکه مسئولان معتقدند اجرای رجیستری قاچاق گوشی را از بین برده، هنوز مرحله رجیستری تبلت آغاز نشده است.
منبع:

1400/02/08
11:56:08
5.0 / 5
917
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات