معاون گمرك به كمك وب اعلام كرد:

شرایط رجیستری غیرحضوری موبایل از فردا

شرایط رجیستری غیرحضوری موبایل از فردا کمک وب: آن طور که معاون فنی گمرک ایران می گوید، با غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه از اول دی، مسافران باید توجه داشته باشند که در صورت عدم اظهار و ثبت اطلاعات در مبادی ورودی، دیگر امکان ادامه پروسه غیرحضوری رجیستری در سامانه را نخواهند داشت.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، مکاتبه اخیر گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد تبعات رجیستری حضوری، آن هم در وضعیت کرونائی موجود سبب شد طی مذاکرات صورت گرفته، روال رجیستری گوشی در مبادی ورودی تغییر کند.
در ۱۲ مهر امسال برمبنای ابلاغیه ای به گمرکات اجرائی، قرار شد هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه و پس از خروج از گمرکات اجرائی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع شود و اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور صورت گیرد.
اما طولی نکشید که تشکیل صف های طولانی و چند ساعته سبب تعلل بسیار مسافران در سالن های ورودی شد که نه فقط سبب ایجاد خطر برای مسافران، بلکه کارکنان گمرک باتوجه به محدودیت های موجود شد.
در نهایت گمرک ایران طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همین طور در امتداد رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن پروسه رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.
بر این اساس، شرایط رجیستری باردیگر تغییر نمود و غیرحضوری شد؛ بطوریکه تمامی فرایندی که مسافر در سالن ورودی گمرک برای اظهار و ثبت اطلاعات اولیه انجام می دهد، کمتر از یک دقیقه زمان بر بوده و مابقی، غیرحضوری انجام می شود.
درآستانه غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه، مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در گفت و گویی با ایسنا، جزئیات این جریان را تشریح کرده است.

ثبت اطلاعات توسط بارکدخوان
ارونقی با اشاره به اینکه در نتیجه مذاکرات صورت گرفته بخشنامه قبلی درباب چگونگی انجام پروسه رجیستری گوشی همراه مسافر ورودی لغو و شیوه نامه جدید به گمرکات اجرائی ابلاغ گردیده و از اول دی ماه اجرائی می شود، در این رابطه توضیح داد: از فردا (دوشنبه)، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن های همراه در بدو ورود و پیش از خروج از سالن مسافری بعد از اظهار گوشی از طرف مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرائی و ثبت اطلاعات آن بوسیله بارکد خوان انجام می شود. پس از این مرحله، انجام ادامه پروسه رجیستری گوشیهای مسافری وارده به صورت غیرحضوری بوده و طی یک ماه از تاریخ ورود و در سامانه "EPL" از طرف مسافر انجام می شود.

مسافران بدون ارائه اطلاعات از سالن خارج نشوند
وی با اشاره به اینکه مسافر دارای گوشی تلفن همراه نو، باید در بدو ورود نسبت به تکمیل و تحویل اظهار نامه مسافری به ارزیابان سالن ورودی اقدام نماید، اضافه کرد: باید مشخصات مسافر و گوشی همراه فرد خصوصاً "IMEI" تلفن همراه، در اظهارنامه ذکر شده باشد و پیش از خروج از سالن مسافری تحویل تا مراحل ثبت اطلاعات در بارکدخوان توسط گمرک صورت گیرد.
معاون فنی گمرک اشاره کرد: مسافران دارای گوشی تلفن همراه باید توجه داشته باشند در صورت عدم اظهار و ارائه اطلاعات خود و گوشی همراه به گمرک در بدو ورود و خارج شدن از سالن مسافری به سبب به وجود محدودیت های سیستمی دیگر امکان ادامه پروسه رجیستری در بستر سامانه EPL وجود ندارد.
ارونقی همین طور در مورد مسافرانی که موفق به انجام رجیستری نشده اند، تصریح کرد: آن دسته از مسافرین ورودی به کشور از تاریخ ۱۲ تیر ماه تا اول دی ماه که بنا به دلیلهای مختلف موفق به انجام رجیستری گوشی تلفن همراه خود نشده اند می توانند بوسیله سامانه مورد نظر و بدون حضور فیزیکی در گمرک اجرائی نسبت به انجام پروسه رجیستری به صورت غیر حضوری (اینترنتی) و بوسیله سامانه اقدام نمایند.

امکان رجیستری فقط از کانال "EPL"
این مقام مسئول در گمرک ایران در ارتباط با سامانه EPL توضیح داد: این سامانه رجیستری به سامانه گذرنامه ناجا متصل است و چنانچه مسافرین ورودی در بازه زمانی مورد نظر وارد کشور نشده و یا اساسا مسافر نبوده باشند امکان رجیستری گوشی این افراد وجود نخواهد داشت.
بگفته وی، باتوجه به راه اندازی مجدد سامانه EPL در بستر اینترنتی استفاده از سامانه مرچنت (سامانه قبلی برای رجیستری) برای مسافرین ورودی دارای گوشی تلفن همراه میسر نیست.
منبع:

1399/09/30
13:40:16
5.0 / 5
1053
تگهای خبر: اینترنت , رجیستری , موبایل , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات