گرانی هزینه های اقتصاد دیجیتالی در كشور

گرانی هزینه های اقتصاد دیجیتالی در كشور كمك وب: یك كارشناس حوزه تجارت الكترونیكی با بیان این كه كشور ما در حوزه هزینه های تمام شده اقتصاد دیجیتالی هنوز كشور گرانی است، تصریح كرد: علی رغم تغییرات مثبت در سال های گذشته اما باز هم تا واقعی سازی تعرفه های حوزه اقتصاد دیجیتال فاصله داریم.


ایمان اسلامیان در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه فناوری اطلاعات و ارتباطات توانسته است صورت اقتصادی دنیا را متحول كند، اظهار نمود: این تحول یكی به صورت تولید خدمات و محصولاتی است كه از قبل وجود نداشته است و دیگری هم به صورت بازآفرینی خدماتی است كه از قبل وجود داشته است.
وی ادامه داد: امروزه بانك ها، بیمه ها و بورس با روی كار آمدن فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی دچار تحولی شگرف شده اند و به سمت اقتصاد دیجیتال حركت كرده اند كه این اتفاق بزرگ به صورت خیلی محسوسی بر روی تولید داخلی كشورها تاثیر گذاشته است.
این كارشناس حوزه بانكداری الكترونیك با بیان این كه صنعت دیجیتال با دیگر صنایع هر ساله در حال پیشرفت است، اظهار نمود: خوشبختانه زیرساخت های دیجیتالی كه به وسیله دولت ها تامین می شد با آمدن آقای واعظی در وزارت ارتباطات تسریع شد و تولید فرصت اقتصاد دیجیتال در این دوره مورد تاكید قرار گرفت، هرچند هنوز در این زمینه با استانداردهای جهانی فاصله داریم.
اسلامیان در ادامه به پیشرفت جهشی كشورهای سنگاپور و كره جنوبی در فضای اقتصاد دیجیتال اشاره نمود و اظهار داشت: این كشورها با فراهم آوردن زیرساخت های دیجیتالی موجبات رشد اقتصادی را در كشور خود فراهم نموده اند. در كشور ما هم البته تحركاتی صورت گرفته كه یك نمونه از آن تولید تاكسی های اینترنتی است كه برپایه نمونه مشابه آمریكایی خود بوجود آمده است.
وی با اشاره به نظریه "مك لوهان" مبتنی بر حركت جهانی به سمت برداشتن مرزها در اقتصاد، اظهار نمود: امروزه خیلی از تجارت ها اساسا مبتنی بر خصوصیت فراملی بودن است. در حالی كه در كشور ما اما هنوز یك سیاست شفاف و روشن در زمینه ی ارتباط با دیگر كشورها وجود ندارد، هرچند تحریم ها هم در روابط با دیگر كشورها هم اثرگذار بوده است.
او با اشاره به سرعت بالای انجام مبادلات و تراكنش ها در فضای اقتصاد دیجیتال، بیان كرد: در اقتصاد دیجیتال انسان ها نمی توانند مبادلات را كنترل كنند، بلكه این سامانه های الكترونیكی هستند كه مراقبت می كنند تا تقلبی در سیستم صورت نگیرد، اما متاسفانه در این حوزه هنوز در كشور خیلی پیشرفت نكرده ایم و نیاز است تا در این حوزه كاری انقلابی صورت بگیرد.
وی با انتقاد از مدل كسب وكارها و استارت آپ های داخلی، بیان كرد: در كشور ما خیلی از استارت آپ ها تنها شكلی از یك اپلیكیشن هستند، شما یا باید یك نكنولوژی جدید را همانند تاكسی های تلفنی "اوبر" در آمریكا خلق كنید یا همان چیزهایی كه از قبل وجود داشته است را بازآفرینی كنید، در حالی كه عموم استارت آپ در كشور از این خاصیت بی بهره هستند.
این كارشناس حوزه بانكداری الكترونیك با تاكید بر توان بالای فكری و كاری جوانان كشور، اظهار نمود: خیلی از جوانانی كه دراین حوزه وارد می شوند فكر می كنند كه اقتصاد دیجیتال تنها تولید یك نرم افزار یا اپلیكیشن است، در حالی كه اینگونه نیست و ما خیلی از فین تك ها را روزانه می بینیم كه تولید می شوند اما در عمل نتیجه ای ندارد، چون عموما یك كپی از انواع مشابه در جوامع غربی خود است، جوامعی كه از اساس با جامعه ما متفاوت هستند.
اقتصاد دیجیتالی مفهوم نسبتا جدیدی است كه با گسترش فناوری اطلاعات و بكارگیری آن در جوامع در حال تكامل است. اقتصاد دیجیتالی كه در مواردی اقتصاد اینترنتی، اقتصاد نوینی یا اقتصاد شبكه ای هم نامیده می شود، اقتصادی می باشد كه بر پایه فناوری های دیجیتال شامل شبكه های ارتباط دیجیتالی (اینترنت و دیگر شبكه های ارزشی افزوده) رایانه ها، نرم افزار و دیگر فناوری های اطلاعاتی مرتبط استوار است.1396/10/07
20:48:47
5.0 / 5
4725
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات