گزارش كمك وب؛

سایه جاسوسی سایبری بر ترور شهید فخری زاده

سایه جاسوسی سایبری بر ترور شهید فخری زاده به گزارش كمك وب گمانه زنی ها درباره نقش جاسوسی سایبری در ترور شهید فخری زاده در حالی مطرح می شود كه كارشناسان فضای مجازی بارها بر مبحث امنیت داده و تقویت زیرساخت های ارتباطی كشور تاكید كرده اند.به گزارش کمک وب به نقل از مهر، صدمه پذیری وسایل الکترونیکی و گوشیهای هوشمند این امکان را فراهم می آورد که سازمان های جاسوسی در جهان به جاسوسی سیگنال و شنود الکترونیکی اقدام نمایند.
در ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده هم گمانه زنی ها حاکی از آنست که دریافت موقعیت مکانی ایشان از راه رهگیری سیگنال های تلفن همراه صورت گرفته است. موضوعی که در سایر عملیات های مشابه تروریستی هم گزارش شده است؛ برای مثال گفته می شود که ترور شهید عماد مغنیه هم از راه رهگیری گوشی موبایل وی توسط موساد انجام شده است.
تلفن های هوشمند به خاطر داشتن قابلیت اتصال به جی پی اس یا سامانه موقعیت یاب جهانی، قابل ردگیری و مکان یابی هستند.
در سال ۲۰۰۸ گزارش شد که افسران موساد، تلفن عماد مغنیه را ردیابی کرده و فهمیدند که وی در حال حرکت به سمت آپارتمانی در منطقه کفرسوسه دمشق است و این خبر را فوراً به جاسوسان خود در دمشق رساندند و آنها خودروی بمب گذاری شده را در مکانی که مطمئن بودند مغنیه از آنجا عبور خواهدنمود قرار دادند؛ در آن زمان صحنه های مرکز عملیات در یک صفحه بزرگ برای ماموران موساد نمایش داده شد و آنها دیدند که عماد مغنیه ماشین خویش را در جای مخصوصش پارک کرد و از این طریق مبادرت به بمب گذاری و ترور وی کردند.
نمونه دیگر از ردپای استفاده از ابزارهای فناورانه توسط سازمان های جاسوسی را می توان در ترور سردار سلیمانی مشاهده کرد. به نحوی که ۷ ماه بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق، رسانه ها اعلام نمودند که یک شرکت تلفن همراه عراقی، اطلاعات حساسی را از گوشی یکی از همراهان ابومهدی المهندس در اختیار فرماندهی ارتش آمریکا قرار داده است.
این اخبار حاکی از آن بود که کمیته تحقیق ویژه این ترور، برپایه اسناد و مدارکی که از رهبران حشد الشعبی دریافت کرده متوجه شده که یک اپراتور موبایل عراق احتمالاً در افشای محل رفت وآمد سردار سلیمانی و روند انجام این اقدام تروریستی، نقش داشته است.
به دنبال ترور شهید فخری زاده دانشمند هسته ای ایران هم واشنگتن اگزماینر در مقاله ای اشاره کرد: «احتمالا اطلاعات رفت و آمد شهید فخری زاده از راه فناوری ماهواره ای آمریکا و دیگر ابزار جاسوسی این کشور، در اختیار تروریست های اسرائیلی قرار گرفته است. تصمیم گیری در مورد محل حمله و مختل کردن ارتباطات نیروهای امنیتی ایرانی هم از همین طریق انجام شده است. سیستم های اطلاعاتی آمریکا تنها سیستم های ماهواره ای هستند که می توانسته اند به اسرائیل (گروه کیدون موساد) برای مانیتورینگ ورود و خروج شهید فخری زاده کمک کنند.»
نقش ابزارهای فناوری در عملیات جاسوسی
سوءاستفاده کشورهای متخاصم از ابزارهای فناورانه برای عملیات تروریستی سابقه های چند ده ساله دارد.
«مری الن او کانل» استاد حقوق بین الملل دانشگاه نوتردام در همین رابطه می گوید: «ظهور پهپادهای بدون سرنشین در سال ۲۰۰۰، ایالات متحده را در سراشیبی تندی قرار داده که نتیجه آن بحران کنونی است که شاهدش هستیم. اولین استقرار یک هواپیمای بدون سرنشین بعنوان ابزار ترور توسط بیل کلینتون و در امتداد کوشش برای نابودی بن لادن انجام شد. اما اولین ترور موفقیت آمیز توسط دولت بوش در یمن صورت گرفت. اوباما هم میراث دار دولت بوش در استفاده گسترده از ترورها از راه پهپادها بود. باآنکه رئیس جمهور وقت آمریکا به دنبال این بود که با بهره گیری از برخی یادداشت های داخلی به این ترورها جنبه ای قانونی ببخشد؛ اما برپایه همین یادداشت ها و اسناد به دست آمده، ترورهای هواپیماهای بدون سرنشین طبق مقررات بین المللی سوءاستفاده از منشور سازمان ملل تلقی شده و می شود.»
از سوی دیگر مسؤلان سازمانهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بارها در مصاحبه های مختلف از نبرد اطلاعاتی و استفاده از ابزارهای فناوری برای مقابله با ایران نام برده اند. به نحوی که رونن برگمن روزنامه نگار اسرائیلی در کتاب «برخیز و اول تو بکش» که در ارتباط با تاریخ مخفی ترورهای هدفمند اسراییل است و در سال ۲۰۱۸ میلادی پخش شده، نمونه هایی از ترور دانشمندان هسته ای ایران را به تصویر کشیده است. نویسنده این کتاب از «محسن فخری زاده» بعنوان یکی از اهداف اصلی ترورهای رژیم صهیونیستی نام می برد.
همکاری شرکتهای بزرگ فناوری با سازمانهای اطلاعاتی
امروزه یکی از رایج ترین شیوه های جاسوسی، جاسوسی از راه برنامه ها و پلت فرم هایی است که روی گوشی تلفن همراه افراد نصب می شود و سازمان های جاسوسی در دنیا قادر هستند با بهره گیری از این ابزارها و سایر قطعات الکترونیکی گوشی فرد، حجم عظیمی از اطلاعات از قبیل مکان کاربر، پیام‎های فرستاده شده و حتی داده هایی که توسط میکروفن دستگاه وی، ضبط یا توسط دوربین دستگاه دیده می شود را در اختیار بگیرند.
بررسی ها نشان میدهد که خیلی از موسسات فناوری دنیا از این امکان برای همکاری با سازمان های اطلاعاتی بهره برده و ابزارهای فناورانه خویش را در اختیار این سازمان ها قرار می دهند.
برای مثال چندی قبل مایکروسافت بودجه ای قابل توجه در اختیار یک موسسه صهیونیستی قرار داد تا این شرکت، فناوری تشخیص چهره پیشرفته خویش را برای کنترل نامحسوس فلسطینیان در کرانه غربی ارتقا دهد. با اینکه مایکروسافت بارها ادعا کرده که به ارزش های دموکراتیک متعهد است اما در عمل با سرمایه گذاری ۷۴ میلیون دلاری در یک شرکت فعال در سرزمین های اشغالی، به آن کمک کرد تا در زمینه تولید تجهیزات کنترل و نظارت پیشرفته برای آزار فلسطینیان فعالیت بیشتری کند.
این سرمایه گذاری برای ارتقای ابزار شناسایی چهره در شرکتی صهیونیستی معروف به انی ویژن (AnyVision) صورت گرفت که نرم افزاری به نام فردای بهتر ( Better Tomorrow ) را برای کنترل و نظارت با استفاده فناوری تشخیص چهره، طراحی کرد. این نرم افزار از توان پردازش بالایی برای شناسایی هر فرد یا شی و ابزاری که در دوربین های زنده مشاهده می شود، برخوردار بود و با دوربین های امنیتی نظارتی، دوربین های گوشیهای هوشمند و غیره سازگاری داشت.
گزارش ها نشان داد که این شرکت صهیونیستی با ارتش اسرائیل همکاری گسترده ای داشته و حتی یک طرح نظامی مخفی را در نوار غزه به اجرا گذاشته که جایزه برترین طرح دفاعی اسرائیل را دریافت کرده است.
از سوی دیگر یک وبسایت خبری به نام «مادربورد» هم می گوید که در تحقیقاتش به این نتیجه رسیده که شرکت فناوری های امنیتی NSO گروپ اسرائیل یک بدافزار هک موبایل به نام «پگاسوس» را تحت عنوان فیسبوک و در دامنه امنیتی شبیه به آن عرضه کرده که با نصب آن توسط کاربران، پیام ها و دیگر اطلاعات موبایل آنها خوانده شده و یا به وسیله GPS گوشی، فرد را تعقیب و به میکروفن و دوربین آن دسترسی پیدا می کنند.
وب سایت «مادربورد» می نویسد «سرویس های امنیتی اسرائیل و آمریکا از راه واتس آپ این بدافزار را پخش و به تلفن صدها خبرنگار و فعال حقوق بشر دسترسی پیدا کرده اند. حتی این نرم افزار جاسوسی در اختیار دولت عربستان قرار گرفته و از همین بدافزار برای جاسوسی از جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی- آمریکایی که در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید، استفاده شده است.
پیش از این هم بارها نقش فیسبوک و واتس آپ و دیگر شبکه های اجتماعی مثل تلگرام در ردیابی و سرقت اطلاعات خصوصی کاربران، جاسوسی، عملیات تروریستی (از طریق فضا دادن به گروه هایی مانند داعش یا منافقین)، عملیات خرابکارانه با اسناد معتبر و یا از راه خود همین شبکه ها افشا شده بود.
ناامنی ابزارهای الکترونیکی و جای خالی پلتفرمهای داخلی قابل دفاع
شکی نیست که درصورتی که دستگاهی هدف جاسوسی قرار گیرد به تبع آن تمام پیام‎های ارسال شده در برنامه های اجتماعی نصب شده روی آن دستگاه هم قابلیت هک شدن خواهند داشت. بنا بر این گفته می شود که حتی با وجود رعایت تمام اقدامات امنیتی و احتیاطی کاربر، بازهم تمامی فعالیت‎های کاربران در شبکه های اجتماعی و پلت فرم ها در معرض دید جاسوسان سایبری قرار دارد.
مثالی که در همین زمینه می شود به آن استناد کرد، ماجرای دستگیری دکتر مسعود سلیمانی پژوهشگر ایرانی در آمریکا است. سلیمانی بعد از آزادی و بازگشت به کشور در توضیح نحوه دستگیری اش اظهار داشته بود: «موبایلم را گرفتند و بعد از چند دقیقه گفتند این موبایل خودت نیست. این موبایل ساکن بوده و حرکت نمی کرده که درست هم گفتند چون که موبایل دخترم بود.»!
بنابراین درصورت تایید این گمانه زنی که گوشی هوشمندی که در اختیار تیم همراه شهید فخری زاده قرار داشته است از نرم افزارها و پلت فرم های خارجی بهره می برده، امکان ردیابی به سادگی برای دشمنان فراهم گشته است. ازاین رو این ترور خصمانه دانشمند هسته ای کشورمان، بار دیگر بی توجهی به زیرساخت های اطلاعاتی و امنیت داده ها را در نبود قانون حاکمیت سایبری نمایان می کند.
موضوع ناامنی دیوایس ها و ابزارهای الکترونیک، شبکه های اجتماعی و پلت فرم های خارجی به سبب آنکه امکان سرقت داده های کاربران را برای دولت های متخاصم به همراه دارد، بارها تکرار شده و بی توجهی مسؤلان به این مساله همیشه مورد انتقاد بوده است.
شواهد نشان میدهد که داده ها و اطلاعات کاربران ایرانی به سبب نبود بسترهای اطلاعاتی لازم در کشور در اختیار شبکه های اجتماعی و نرم افزارها و پلت فرم های خارجی قرار دارد و این شبکه ها به سادگی می توانند امنیت کاربران را تهدید کنند. از طرف دیگر نبود گوشیهای هوشمند با کیفیت ساخت داخل از دیگر مواردی است که سبب می شود امنیت کاربران در استفاده از این ابزار الکترونیکی، تضمین نشود.
تامین امنیت کاربران ایرانی از راه ابزارهای فناوری اطلاعات درحالی با اما و اگر روبرو است که نگهداری و تبادل امن اطلاعات در داخل کشور و حفاظت از اطلاعات کاربران در کنار ایجاد امنیت در لایه خدمات و محتوا همچون اهداف تعیین شده است.
در کنار آن، نبود قوانین مشخص برای فعالیت پلت فرم های خارجی، عدم قانونگذاری صحیح جهت استفاده از پلت فرم های خارجی در کشور، عدم توجه به انتشار داده بعنوان سرمایه ملی و نبود قوانین حاکمیت سایبری از دیگر موارد مورد انتقاد است.
ایجاد سیستم عامل، مرورگر و پیام رسان داخلی برای موبایل بعنوان مأموریت های وزارت ارتباطات درنظر گرفته شده و بنظر می رسد درصورت تحقق این ابزارها و هم ایجاد پلت فرم های داخلی قابل دفاع و پرکاربرد شاهد کاهش ناامنی های موجود در فضای مجازی کشور باشیم.


منبع:

1399/09/10
22:48:35
5.0 / 5
1053
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات