یادداشت؛

امنیت سایبری یا انتخابات دغدغه وزیر ارتباطات كدام است؟

امنیت سایبری یا انتخابات دغدغه وزیر ارتباطات كدام است؟ به گزارش كمك وب به دنبال هك اطلاعات 23 پروژه اولویت دار دولت الكترونیكی در سازمان فناوری اطلاعات ایران، یك حقوقدان فضای مجازی اظهار داشت: امنیت سایبری كشور در گیرودار رویای انتخابات وزیر ارتباطات است.


به گزارش کمک وب به نقل از مهر، محمدجعفر نعناکار در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است، این سوال را مطرح می کند: «امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر ارتباطات کدام است؟». با نزدیک شدن به انتها کار دولت دوازدهم شاهد شروع گمانه زنی ها پیرامون حضور احزاب و شخصیت های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری هستیم. در میان اسامی مطرح شده برای حضور در انتخابات امسال، گمانه زنی برای حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آذری جهرمی، در انتخابات توسط خیلی از رسانه ها قوت گرفته است. گرچه تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات و تعیین شرط سنی برای حضور در این انتخابات، به لحاظ قانونی آذری جهرمی را از شرکت در این انتخابات منع می کند؛ اما شنیده ها حاکی از آنست که وزیر جوان کارهای انتخاباتی خودرا آغاز نموده و جلساتی نیز با برخی فعالین سیاسی برگزار کرده است. صرف نظر از نتیجه این تلاش ها و موفقیت یا ناکامی آذری جهرمی در ورود به عرصه انتخابات، آنچه پرواضح است اینکه وزیر جوان قصد ندارد بعد از مطرح شدن بعنوان وزیر و سکانداری ۴ ساله وزارت ارتباطات، سهم خود از قدرت را از دست بدهد و به هرقیمتی در تلاش است در دولت بعد نیز سهم خودرا محفوظ نگه دارد. در کنار تلاش بی وقفه آذری جهرمی در دستیابی به قدرت در دولت آتی، در چند ماه گذشته شاهد افزایش حملات سایبری و ضربات مهم و ویرانگر به زیرساخت های حساس دولتی و غیردولتی بوده ایم. تنها از شروع سال جاری حجم قابل توجهی از حملات سایبری به کشور صورت گرفت که همچون مهمترین آنها می توان به حمله سایبری به بندر شهید رجایی در ۳۱ اردیبشهت ماه و حمله سایبری به سازمان بنادر و کشتیرانی و وزارت راه و شهرسازی اشاره نمود. این در حالیست که آذری جهرمی در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از روند پیشرفت و توسعه شبکه ملی و سپر دفاعی یکپارچه در فضای سایبری سخن به میان آورده بود. با وجود حملات گوناگون سایبری به زیرساخت های حساس و موفقیت این حملات بخصوص از شروع سال تاکنون، به نظر می آید توسعه سپر دفاعی مورد نظر وزیر، به مانند توسعه شبکه ملی اطلاعات فقط روی کاغذ صورت گرفته و از تاثیرگذاری آن بر افزایش ضریب امنیت سایبری کشور هیچ اثری نیست. بتازگی نیز در دو روز گذشته شاهد بروز حمله سایبری دیگر، این دفعه در زیرمجموعه خود وزارت ارتباطات بوده ‎ایم. بنابر گزارش های دریافتی از سایت (zone-h) (که سایت معتبر جهانی بمنظور معرفی رده هکرها است)، سایت رصد و پایش دولت الکترونیکی به آدرس (e-monitor.ito.gov.ir) توسط یک تیم هکری مورد هک قرار گرفته است.
این سایت که زیرنظر سازمان فناوری اطلاعات ایران، از مجموعه های وزارت ارتباطات مدیریت می شود، شامل دیتای جمع آوری شده از بیشتر دستگاه های اجرائی دولتی است که قرار بود در امتداد اجرای طرح دولت الکترونیکی مورد استفاده قرار بگیرد. مدتی پیش شهره ناصری، معاونت سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات، نیز در گزارشی از امکان رصد و بازدید آخرین پیشرفت ها در این سایت خبرداده بود. به نظر می آید سریال ادامه دار هک زیرساخت های دولتی و حساس نه فقط به پایان نرسیده، بلکه با وجود انفعال در مدیران و مسئولین این حوزه وارد فاز جدیدی شده است. هک سایت زیرمجموعه متولی امنیت سایبری کشور، بیان کننده ناتوانی در برخورد با اینطور حرکت ها و فقدان عزم جدی در مدیریت اینطور تهدیدات است. به نظر می آید تمرکز بر حوزه کاری و اقدام فعالانه در این عرصه و تامین امنیت زیرساخت و مراکز حساس و مهم کشور امروزه یکی از مهمترین وظایف وزارت ارتباطات است که بتازگی با اقدامات خارج از عرف آذری جهرمی مسکوت مانده است. باتوجه به آنچه بیان شد حال سوال اصلی اینجاست که آیا اولویت انتخابات ریاست جمهوری برای برخی وزرای فعلی به میزانی است که به مسئولیت و کار ویژه اصلی خود نپردازند؟


منبع:

1399/08/23
22:56:01
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات