رئیس سازمان فضایی :

كرونا پروژه های ماهواره ای را به تأخیر نمی اندازد

كرونا پروژه های ماهواره ای را به تأخیر نمی اندازد به گزارش كمك وب رئیس سازمان فضایی ایران با اعلان اینكه برغم انتشار ویروس كرونا، برنامه های فضایی مطابق با برنامه زمان بندی دنبال می شود، اظهار داشت: پروژه های ماهواره ای با سرعت در حال پیشرفت است.مرتضی براری در گفتگو با خبرنگار مهر، همزمان با هفته جهانی فضا و با توجه به این که شعار امسال هفته جهانی فضا «ماهواره ها زندگی را بهتر می کنند» است، درباب کاربرد ماهواره ها در زندگی توضیح داد.
وی اظهار داشت: امروزه آنقدر خدمات و کاربردهای ماهواره فراگیر شده که به جرات می توان گفت زندگی بدون ماهواره ناممکن و یا خیلی سخت خواهد بود. از لحظه ای که شما از منزل خارج می شوید و نرم افزار مسیریابی خودرا باز می کنید در حال استفاده از خدمات ماهواره ای هستید تا زمانیکه به منزل بر می گردید و در حال تماشای مثلاً پخش زنده فوتبال هستید. ارتباطات خدمات بانکی مثل عابربانک ها، کنترل کارت های سوخت، مسیریابی و… همه نمونه هایی از خدمات ماهواره ای هستند که در زندگی ما رسوخ کرده و سبب افزایش رفاه و کیفیت زندگی ها شده است.
رئیس سازمان فضایی ایران اشاره کرد: مباحثی مانند آموزش الکترونیکی و یا پزشکی از دور نیز از حوزه هایی است که بر بستر خدمات ماهواره ای توسعه پیدا کرده اند و در این روزهایی که سفارش به رعایت فاصله گذاری اجتماعی می شود این خدمات در سراسر دنیا جدی تر گرفته خواهد شد.
وی با اعلان اینکه حوزه بسیار زیادی از خدمات ماهواره ای استفاده می نمایند، اشاره کرد: محیط زیست، مدیریت مخاطرات طبیعی، کشاورزی، جنگل ها و مراتع، اکتشافات معدن، انرژی، منابع آبی، توسعه شهری، هواشناسی، خدمات شهری و بسیار دیگر از حوزه ها که استفاده از خدمات ماهواره ای موجب ارتقا راندمان در آنها خواهد شد. پایش ماهواره ای می تواند اطلاعات و داده های بسیار مفیدی را برای مدیریت کشور در اختیار تصمیم گیران قرار دهد که زمینه توسعه کشور خواهد بود.
براری اضافه کرد: در کل می توانیم اینگونه جمع بندی نماییم که روز به روز بر خدمات ماهواره ای افزوده می شود و هر کدام از این خدمات می تواند به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در زندگی ما موثر باشد و در نهایت سبب رفاه اجتماعی شود.
آرشیو داده های ماهواره ای در اختیار کسب و کارها فضاپایه قرار گرفت
رئیس سازمان فضایی ایران در پاسخ به این پرسش که الان چه داده هایی از ماهواره ها استخراج می شود و چه بخش هایی از کشور از این داده ها استفاده می کنند؟ اظهار داشت: از زمان تاسیس مرکز سنجش از دور ایران تا کنون داده های ماهواره ای ستاندن شده و می شود. یعنی الان آرشیوی ۴۰ ساله و بسیار گرانبها از داده های ماهواره ای در اختیار سازمان فضایی ایران است که در نخستین گام در پشتیبانی از کسب و کارهای فضاپایه این داده ها را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می دهیم و همین داده ها می تواند یک ظرفیت بسیار مناسب برای شکل گیری کسب و کارهای این حوزه باشد.
وی افزود: الان نیز سازمان فضایی ایران با نصب ایستگاه های زمینی مختلف از ماهواره های مختلف و با قدرت تفکیک، تصاویر مختلف دریافت می کند و می تواند آنرا در اختیار کسب و کارهای این حوزه بگذارد. تحلیل هایی که بر طبق این داده ها انجام می شود الان در حوزه هایی مانند محیط زیست، پایش گرد و غبار و ریزگردها، آلودگی هوا، کشاورزی، کشاورزی و پایش محصولات راهبردی و مخاطرات طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند. مثلاً در زمان وقوع سیل در این سال ها با کمک پایش های ماهواره ای اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار ستاد بحران کشور و هلال احمر قرار گرفت.
معاون وزیر ارتباطات اشاره کرد: فقط در سال ۹۸، بیش از ۲۰ گزارش مدیریتی از این وضعیت ها تهیه و برای سازمان های مسئول مثل هلال احمر، سازمان مدیریت بحران، سازمان محیط زیست، استانداری ها و فرمانداری ها ارسال شده که مبنای تصمیم گیری های مهمی بوده است. برای مثال با بهره گیری از تحلیل تصاویر ماهواره ای، میزان دقیق خسارت ناشی از سیل فروردین ۹۸ تعیین شد و از هدر رفتن حدود ۲، ۳۰۰ میلیارد تومان بیت المال جلوگیری شد.
توسعه موازی فناوری فضایی و کاربردها و خدمات
براری با اشاره به کاربرد فناوری فضایی برای رفع مشکلات فعلی کشور، اظهار داشت: بطور کلی با پایش های ماهواره ای و تحلیل آنها، می توان ارزش افزوده ای ایجاد کرد که می تواند اطلاعات صحیح، به روز و قابل اعتمادی را برای مدیریت صحیح کشور در اختیار مدیران قرار دهد و شاهد افزایش راندمان در تمامی حوزه ها باشیم. نمونه بارز آن همان بحث تعیین خسارات ناشی از سیل بود. نمونه دیگر پایش محصولات راهبردی مانند گندم، جو و برنج است که بسیار مهمست و در یک سال زراعی می توان میزان تولید این محصولات را برآورد کرد و برمبنای آن برای مباحثی همچون قیمت گذاری، صادرات و یا واردات تصمیم گیری کرد. این امر الان در سازمان فضایی انجام و گزارش های آن به صورت گزارش های مدیریتی برای نهادهای مرتبط ارسال می شود.
رئیس سازمان فضایی ایران در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که هنوز ایران موفق به ساخت و پرتاب ماهواره عملیاتی نشده و از داده های ماهواره های سایر کشورها استفاده می نماید، آیا این مساله با طرح کاربردی بودن ماهواره ها در زندگی مردم، در تعارض نیست؟ اشاره کرد: چنین تعارضی وجود ندارد و در عین حال که ما در حال توسعه فناوری فضایی بومی هستیم از کاربردها و خدمات فضایی نیز استفاده می نماییم و در زندگی ما رسوخ کرده است که ملموس ترین آن مباحثی مانند ناوبری و موقعیت یابی است.
وی اظهار داشت: توسعه فناوری فضایی و توسعه کاربردها و خدمات به صورت موازی در حال انجام هستند و برای سرعت بخشیدن به این مسیر، راه ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی حتی در حوزه اپراتور ماهواره ای هموار شده و قوانین در رابطه با آن مصوب شده است. مطمئناً با ورود بخش خصوصی در این عرصه نه فقط بازارهای داخلی بلکه می توان نگاهی نیز به بازارهای منطقه ای و جهانی داشت.
کرونا پیشرفت برنامه های فضایی کشور را متوقف نکرد
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به وضعیت استارت آپ های فضاپایه در کشور گفت: در حوزه پایین دست و حوزه خدمات فناوری فضایی بعد از شکل گیری استارت آپ ها الان شاهد به بلوغ رسیدن این استارت آپ ها هستیم. با برگزاری رویدادهای مختلف توانمندسازی توسط سازمان فضایی ایران، این استارت آپ ها علاوه بر توسعه دانش فنی خود، توانسته اند بازارهای مورد هدف خودرا نیز شناسایی و برای ورود به آنها اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: در این عرصه همچون گذشته با سیاست ها و راهبردهایی که تدوین شده است به دنبال رونق بازار این کسب و کارها هستیم که به دنبال فعالیت ها و برنامه های ترویجی که در سال قبل انجام شد احساس نیاز به خدمات کسب وکارهای این حوزه در بخش های مختلف مدیریتی کشور نیز به وجود آمده است.
پروژه های ماهواره ای بدون تأخیر زمانی در حال پیشرفت است
براری درباب برنامه های در دست انجام حوزه فضایی کشور اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش و کوشش همکارانم در حوزه فضایی و به رغم انتشار ویروس کرونا، با رعایت پروتکل های بهداشتی تمام برنامه ها مطابق با جدول برنامه زمان بندی خود در حال پیشرفت است. پروژه های ماهواره ای با سرعت در حال پیشرفت است و گام به گام در حال تحقق اهداف سند چشم انداز هستیم.
وی اظهار داشت: اخیرا نیز تست های ماهواره سنجشی پارس ۱ به سرانجام رسید و به زودی نیز تحویل سازمان فضایی خواهد شد. دیگر پروژه ها نیز مطابق با برنامه و بدون هیچ تاخیر زمانی در حال پیشرفت است. در مورد دیگر پروژه ها نیز به محض تایید نهایی تست ها، اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به موتور آرش نیز که در پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است، اظهار داشت: این موتور نیز برای به کارگیری در بلوک انتقال مداری در حال درنوردیدن تست های نهایی خود است.


منبع:

1399/07/17
13:20:43
5.0 / 5
1262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات