تازه ترین داده های ماهواره ای درباره گسل شمال تهران

تازه ترین داده های ماهواره ای درباره گسل شمال تهران به گزارش كمك وب رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیك سازمان نقشه برداری كشور بیشترین نرخ حركت مربوط به گسل ˮزندان-مینابˮ را 11 میلی متر در سال دانست و اظهار داشت: بعد از آن گسل تبریز با 7 میلی متر در سال، عشق آباد با 6 میلی متر در سال و مشا با 1.5 تا 2 میلی متر در سال قرار دارد.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا دکتر حمیدرضا نانکلی امروز در وبینار "نقشه برداری نوین با بهره گیری از داده های ماهواره ای"، سازمان نقشه برداری را مرجع کلیه کارهای در رابطه با نقشه برداری دانست و اضافه کرد: اداره ژئودزی و ژئو دینامیک این سازمان در این راستا برنامه هایی را در دستور کار قرار داده است که با بهره گیری از فناوری های مختلف همچون فناوری ماهواره ای اجرائی می شود.
وی با اعلان اینکه ماهواره های مورد استفاده در مدارهای با ارتفاع پایین و بالا است، اظهار نمود: هم اکنون حدود ۱۰۰ ماهواره در مدارهای مختلف وجود دارد که با ارسال سیگنال هایی به سطح زمین با بهره گیری از گیرنده های GNSS دریافت و پردازش هایی بر روی آن انجام می شود و از این طریق به داده های مربوط به موقعیت های زمینی دسترسی پیدا می‎کنیم.
نانکلی، با تاکید بر اینکه این داده ها در تهیه نقشه ها کاربردهای وسیعی دارند، افزود: بر این اساس تا حالا ۱۳۵ ایستگاه دائمی GNSS در کشور به راه افتاده است که با بهره گیری از داده های آنها می توانیم مبادرت به مطالعات جا به جایی پوسته زمین، پیش نشانگرهای زلزله و تعیین ریسک مناطق لرزه خیز نماییم.
وی بررسی پارامترهایی چون حرکت پوسته زمین، تغییر شکل گسل ها، فرونشست ها، فرو لغزش ها و آتشفشان را از دیگر کاربردهای داده ایستگاه های GNSS نام برد و اظهار نمود: ایران از نظر ساختاری در بین صفحه عربی و اوراسیا قرار دارد که در مرز آن راندگی اصلی البرز به طول ۱۳۰۰ کیلومتری قرار گرفته است.
رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور با تاکید بر اینکه بیشترین زمینلرزه های کشور در مرز این دو صفحه رخ می دهد، تصریح کرد: نرخ حرکت گسل ها با بهره گیری از GPS محاسبه می شود که این نرخ از ۱۶ میلی متر تا ۲۲ میلی متر از غرب به شرق درحال افزایش است که علت آن چرخش زمین نسبت به طول جغرافیایی است.
وی اشاره کرد: به سبب فشار پلیت عربی به پوسته ایران، در گسل ها شکستگی ایجاد می شود که بر اثر اصطکاک انرژی در آنها انباشته و بعد از مدتی این انرژی در چارچوب زلزله آزاد می شود.
نانکلی، مناطق حاشیه زاگرس، پهنه البرز، بلوک لوت و ناحیه فرورانشی مکران را از مناطق لرزه خیز کشور نام برد و اضافه کرد: عمق زلزله ها در کشور ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری است، ولی این عمق در منطقه مکران بیشتر است ضمن آنکه زلزله های بزرگی به وجود می آورد که این زلزله ها منجر به سونامی می شوند.
وی آخرین زلزله مکران را متعلق به سال ۱۹۴۵ دانست.
رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور اشاره کرد: بر این اساس ایستگاه های مختلفی را راه اندازی کردیم و این ایستگاه ها به صورت آنلاین اطلاعات را به ما ارسال می کنند تا مورد پردازش قرار گیرند.
نانکلی با اشاره به نرخ حرکت گسل های کشور، تصریح کرد: بیشترین نرخ حرکت مربوط به گسل "زندان-میناب" با ۱۱ میلی متر در سال است، بعد از آن گسل تبریز با ۷ میلی متر در سال، عشق آباد با ۶ میلی متر در سال و مشا با ۱.۵ تا ۲ میلی متر در سال قرار دارد.
وی با اشاره به نرخ حرکت گسل شمال تهران، توضیح داد: با وجود ایجاد ایستگاه هایی در پیرامون این گسل، ولی تا حالا هیچ نرخ حرکتی برای این گسل ثبت نشده و حالت قفل شدگی دارد و بنظر می رسد تجمع لرزه ای در این گسل ایجاد شده؛ بدین جهت هیچ لغزش دستگاهی از این گسل به ثبت نرسیده است.
وی افزود: برمبنای اطلاعات ماهواره ای که به دست آمده، در گسل مشا به سمت فیروزکوه و در منطقه کرمان-راور تنش زیادی مشاهده می شود.
نانکلی با اشاره به وضعیت لرزه زایی منطقه مکران، توضیح داد: در این منطقه زلزله های خاموش مشاهده می شود، به این معنا که بطور خاموش و نامحسوس زلزله هایی در مدت یک هفته تا ۳ ماه رخ می دهد، بدون آنکه ما آنها را احساس نماییم.
رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور تغییر رفتار آتشفشان ها را از دیگر کاربردهای فناوری فضایی در حوزه پایش زلزله دانست.
منبع:

1399/07/16
14:08:17
5.0 / 5
1542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات