خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز یكم تیر ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز یكم تیر ماه كمك وب: بررسی مسائل حوزه كشاورزی و ارتباطات با حضور وزرای این دو وزارت خانه همچون مهمترین اخبار امروز (یكشنبه) یكم تیرماه 1399 مجلس شورای اسلامی هستند كه می توانید مشروح آنرا در لینك های زیر بخوانید.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، در جلسه علنی مجلس که به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی درباره ی وضعیت تولیدات کشاورزی، دامی و اهداف پیش رو در سال «جهش تولید» و محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مشکلات فضای مجازی، اپراتورهای کشور و اقدامات انجام شده گزارشاتی به نمایندگان ارائه کردند.
محمدباقر قالیباف در نطق قبل از دستور در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس انرژی اتمی مذاکره با آمریکا را «مضر و ممنوع» مذاکره با کشورهای اروپایی را «با حداکثر بی اعتمادی و مذاکره با آژانس انرژی اتمی را با «اطمینان از استقلال آنها از قدرت های سلطه گر» عنوان نمود و اظهار داشت: اجازه تخطی آژانس از چارچوب های قانونی داده نخواهد شد.
رئیس مجلس همین طور اظهار داشت که امروز در میان جلسه علنی به دنبال وقوع خورشید گرفتگی، تنفسی خواهیم داشت و نمایندگان ان شاءالله نماز آیات می خوانند.
علی کریمی فیروزجایی، عضو هیات رئیسه مجلس هم بیانیه نمایندگان مجلس در محکومیت قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را قرائت کرد.بررسی مسائل حوزه کشاورزی در مجلس

بخش کشاورزی حوزه ای موثر در تحقق جهش تولید است
کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی ضمن ارائه گزارش به نمایندگان اصرار کرد که بخش کشاورزی یکی از بخش هایی است که هم در عرصه تولید هم در حوزه اشتغال و هم در حوزه پایداری محیط زیست تاثیر گذار بوده و همه کشورها به این حوزه توجه ویژه دارند. در کشور ما نیز برمبنای اصل ۳ و ۴۳ قانون اساسی و بیانیه گام دوم انقلاب و سایر اسناد بالادستی به این حوزه توجه ویژه ای شده است.

پایداری تولید منوط به صادرات محصولات مازاد بر نیاز کشور است
بعد از توضیحات اولیه وزیر کشاورزی، نماینده بوئین زهرا منابع طبیعی را از موانع جدی پیش روی تولید کنندگان دانست و اصرار کرد که وزارت جهاد کشاورزی باید اقداماتی نسبت به صادرات محصولات مازاد بر نیاز کشور انجام دهد.
روح الله عباسپور بر ضرورت خرید تضمینی کشمش هم اصرار کرد و اظهار داشت که پایداری تولید به صادرات محصولات مازاد بر نیاز کشور مبتنی است که باید به آن توجه گردد.

وضعیت خرید و فروش گندم نابسامان است
حجت الاسلام سید محمد رضا میرتاج الدینی نماینده تبریز هم از وزیر جهاد کشاورزی برای اقدامات انجام شده در بخش زراعی، باغی و گلخانه ای قدردانی کرد و اظهار داشت: وضعیت خرید و فروش گندم نابسامان است و این حوزه به نظارت و برنامه ریزی و اقدام بیشتری نیاز دارد. دسترنج کشاورزان سخت کوش در راه واسطه گری قرار گرفته و برنامه وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه مشخص نیست. کشاورزان حامی جز وزارت جهاد کشاورزی ندارند و باید به آنها کمک گردد.

انتقاد یک نماینده از واردات بی رویه برنج
درادامه بررسی مسائل حوزه کشاورزی سید کاظم دلخوش اظهار نمود: متاسفانه کوتاهی هایی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد. البته این وزارتخانه زیرمجموعه های زیادی دارد و در بعضی کشورها هر کدام از آنها یک وزارتخانه هستند.
نماینده مردم صومعه سرا همچنین از واردات بی رویه برنج انتقاد نمود.

از نحوه مدیریت و توزیع نهاده های دامی ناراضی هستیم
بهروز محبی نجم آبادی نماینده مردم سبزوار هم اشاره کرد: سه ماه است به سبب کاهش شدید و رکود در فروش مرغ، زیان زیادی به مرغداران وارد شده است و در هر کیلوگرم، ۳۰۰۰ تومان ضرر متوجه آنها شده است پس نارضایتی خود از نحوه ی مدیریت و توزیع نهاده های دامی، گوشت و گوشت مرغ را اعلام می کنند.

اجازه ندهید سفره کشاورزان خالی شود
در ادامه این جلسه مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم آباد تاکید کرد که باید هر چه سریعتر مشکل کشاورزن درباب مراتع حل شده و موانع قانونی موجود بر سر راه آنها کنار رود.

سلاطین گوشت صدها میلیارد تومان به جیب زده اند
همین طور عبدالرضا مصری اظهار نمود: وزارت جهاد کشاورزی واردات دام را ممنوع اعلام نموده ولی معاون وزیر مجوزهایی را به صورت زیرمیزی برای برخی شرکت ها صادر کرده است. آنها پولی از دامدار می گرفتند و مبادرت به صادر می کردند. من لاشه چک های رد و بدل شده را دارم.
نماینده مردم کرمانشاه اظهار داشت که با تغییر قیمت واردات گوشت، سلاطین گوشت صدها میلیارد تومان به جیب زده اند و وزارت جهاد کشاورزی نقش تماشاچی داشته است.

وزارت جهاد کشاورزی از دامداران کوچک حمایت کند
نماینده مردم شاهرود هم خواهان حمایت وزارت جهاد کشاورزی از دامداران کوچک شد.
علی اصغر خانی اضافه کرد: ما بعضی دامداران بزرگ را تقویت کردیم در صورتیکه دامداران کوچک مورد حمایت قرار نمی گیرند. نه ما به آنها وام می دهیم نه آنها را تقویت می نماییم، در صورتیکه اکثرشان ضعیف هستند اشکالش هم این است که مهاجرت از روستا بیشتر می شود؛ پس از وزارت جهاد کشاورزی می خواهیم از دامداران کوچک حمایت کند تا جلوی مهاجرت هم گرفته شود.

افزایش ۳۰۰ درصدی نهاده های کشاورزی چه توجیهی دارد؟
محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز نیز خطاب به وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت که نهاده های کشاورزی نسبت به اسفند گذشته حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته و دیگر کشاورزی برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.

مکانیزم توزیع ذرت و سویا برای مرغداران مشکل دارد
در ادامه بررسی های مربوط به مسائل حوزه کشاورزی، بهمن محمدیاری نماینده مردم تالش و رضوان شهر در مورد وضعیت کشاورزی کشور با بیان این که بخش زیادی از ذرت و سویا که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می شود به بازار آزاد می رود، اظهار داشت: مرغداران مجبور هستند ذرت و سویا را به دو برابر قیمت بخرند و این منجر به نوسان قیمت مرغ می شود.

میلیون ها نفر نخل در حال از بین رفتن است
حجت الاسلام مجید ناصری نژاد نماینده مردم شادگان نیز با انتقاد از سیاست های اعمال شده درباب انتقال آب کشاورزی در جنوب کشور اشاره کرد: میلیون ها نفر نخل در حال از بین رفتن است چرا وزارت جهاد کشاورزی به فکر این صنعت مهم نیست.

قالیباف خواهان اصلاح الگوی کشت از جانب وزارت جهاد کشاورزی شد
رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: الگوی کشت مساله ای است که پس از چند دهه باید تدبیری شود مثلا فروش گوجه فرنگی از جانب کشاورز به قیمت ۱۸۰ تومان چه معنایی دارد.
محمدباقر قالیباف اظهار نمود: به خسارت کشاورزان عنایت بیشتری داشته باشید. الگوهای کشت بحث مهمی است که خود شما از آن باخبر هستید، اما به نظرم پس از چند دهه باید تدبیری در این خصوص صورت بگیرد. مثلا فروش گوجه فرنگی توسط کشاورز کیلویی ۱۸۰ تومان چه معنایی دارد.تا مهرماه برنامه الگوی کشت را ابلاغ می کنیم
وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سخنان نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر اراده نماییم می توانیم بگوییم که کشاورز در کجا چه چیزی باید بکارد تا ضرر نکند و حداکثر عملکرد را داشته باشد. برای سیاست گذاری دراین زمینه نیازمند کمک دولت و مجلس هستیم. از مهرماه برنامه الگوی کشت تولیدی را به مجلس ابلاغ می نماییم.

***
در ادامه جلسه علنی امروز، محمد باقر قالیباف با اشاره به این که وقت نماز آیات است، به مدت ۲۰ دقیقه جلسه را قطع و اعلام تنفس کرد.
جلسه علنی مجلس پس از تنفس کوتاهی جهت برگزاری نماز آیات باردیگر شروع شد و وزیر ارتباطات به ارائه گزارش خود به نمایندگان پرداخت.

ناطقین امروز مجلس
انتقاد نماینده علی آباد از عدم توجه به ظرفیت های استانی
نوروزی: مجلس حزب الله خروج از ان پی تی را تصویب کند
حاجی: از تبدیل شدن هیات رئیسه به هیات سلیقه جلوگیری می کنم
بهروزی فر: مگر قرار نبود چرخ سانتریفیوژها و زندگی مردم با هم بچرخد
نماینده چابهار: حدادعادل برای مردم مناطق جنوبی اصطلاح جدیدی بجای «محروم» وضع کند

***بررسی مسائل حوزه ارتباطات در مجلس

تا اختتام سال ۱۸ ماهواره تولید داخل خواهیم داشت
محمد جواد آذری جهرمی در گزارش به نمایندگان از کارهای این وزارت خانه اظهار داشت که وزارت ارتباطات در دو حوزه و دو محور تولیدی فعالیت دارد که شامل شبکه ملی اطلاعات و برنامه صلح آمیز فضایی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که تا آخر سال ۹۹، ۱۸ ماهواره تولید داخل داریم، اظهار داشت که برنامه صلح آمیز فضایی با تاکید بر توان پرتابگران وزارت دفاع در حال پیگیری است و بتازگی ظرفیت های نیروی هوا و فضا سپاه نیز به ظرفیت های عملی کشور اضافه شده است.

انتقاد «محمدبیگی» از اختصاص نیمی از ترافیک اینترنت کشور به اینستاگرام
بعد از صحبتهای اولیه وزیر ارتباطات، نماینده مردم قزوین، از اختصاص نیمی از ترافیک اینترنت کشور به اینستاگرام انتقاد نمود.
فاطمه محمد بیگی اظهار نمود: من نگران وضعیت فرهنگی موجود در فضای مجازی هستم. مدتی پیش اینستاگرام انتشار تصاویر عرضه نگاری را آزاد کرد و در روزهای شهادت سردار قاسم سلیمانی نیز مبادرت به حذف پست های تسلیت کاربران ایرانی کرد اما نه فقط چاره جویی نشد بلکه بیش از ۵۰ درصد ترافیک اینترنت کشور به این شبکه اختصاص یافته است.

چرا قماربازی آنلاین مجاز است؟
مجتبی رضاخواه هم در جریان بررسی مسائل حوزه ارتباطات، اظهار نمود: چرا حریم خصوصی شهروندان به شکل گسترده نقض می شود مگر نه این که ما نیازمند زیرساخت های قوی و مطمئن هستیم. موارد مختلفی از نفوذ و دسترسی به داده ها وجود دارد.
این نماینده مردم تهران خواهان جلوگیری از قماربازی آنلاین و تراکنش های مالی در رابطه با آن شد.

اینستاگرام قتلگاه اعتقادات خیلی از جوانان شده است
همین طور حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده مردم بم با انتقاد از مدیریت فضای مجازی و پیام رسان های خارجی اشاره کرد: چرا پیام رسان های داخلی حمایت نشدند؟ و چرا پیام رسان های خارجی اینقدر حمایت می شوند؟ اینستاگرام قتلگاه اعتقادات خیلی از جوانان ما شده است. چقدر از خانواده ها که به سبب این فضا متلاشی شدند. بدون فراهم نمودن امنیت پیام رسان های خارجی چه مشکلاتی برای جوانان به وجود آمد و چقدر فضای خانمان سوز بی دینی، بی غیرتی، غرب گرایی را فراهم نمود. چه کسی باید اینگونه مسائل فضای مجازی را رفع کند؟ آیا شما مسئولیتی ندارید؟

مومنان و علما چه اندازه از مدیریت فضای مجازی رضایت دارند؟
مصطفی طاهری ضمن تشکر از گزارش وزیر در این عرصه اظهار داشت: سوال من این است که اگر امروز یک نظرسنجی از مومنان و علما صورت گیرد چند درصد از مدیریت فضای مجازی و محتوای آن رضایت دارند؟
نماینده مردم زنجان اصرار کرد که باید قانونی شفاف برای فضای مجازی تهیه شده تا حداقل های عادلانه درباب خدمات خارجی و داخلی رعایت شود.

انتقاد نماینده ساری از افسارگسیختگی در فضای مجازی
علی بابایی در جریان جلسه علنی امروز بیان کرد: بحث های در رابطه با وزارت ارتباطات یکی از مباحث چالش برانگیز امروز کشور و دغدغه مقام معظم رهبری، نخبگان و دانشگاهیان بوده و سامان دهی فضای مجازی در راس آن قرار دارد.
نماینده مردم ساری اشاره کرد: دغدغه رهبری، نخبگان و دانشگاهیان سامان دهی فضای مجازی بوده و افسارگسیختگی در این عرصه قابل قبول نیست.

چرا دولت الکترونیک در مناطق کمتر برخوردار اجرایی نشده است؟
نماینده مسجد سلیمان از اجرایی نشدن دولت الکترونیک در مناطق کمتر برخوردار انتقاد نمود.
علیرضا ورناصری اظهار داشت: تحقق دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال امری لازم است. وقتی بیش از ۲۰ میلیون تراکنش بانکی صورت می گیرد یعنی مردم به دولت الکترونیک اعتماد داشته و منتظر تحقق آن هستند، پس چرا همچنان اجرای آن خصوصاً در مناطق کمتر برخوردار با موانع و ضعف هایی رو به روست.

انتقاد کوهساری از مشکل آنتن دهی تلفن همراه
همین طور غلامعلی کوهساری نماینده رامیان و آزادشهر از وضعیت آنتن دهی تلفن همراه در نقاط مختلف کشور انتقاد و اصرار کرد که باید دولت الکترونیک به درستی در کل کشور اجرایی شود.

فضای مجازی موجود از کنترل دولت خارج شده است
در ادامه بررسی چالش های پیش روی حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس با انتقاد از سیاست های وزارت ارتباطات و دولت در عرصه فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی موجود در کشور از کنترل دولت و وزارتخانه خارج شده لازم است که به صورت اساسی در این عرصه فکر شود.

طرح «هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» مغایر با قانون اساسی بود
محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک با اشاره به اینکه طرح «هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» که خردادماه سال قبل رونمایی گردید مغایر با قانون اساسی بود، اظهار داشت: این طرح از چند جهت شائبه برانگیز بود.

مجلس یازدهم اجازه توقف روند پیشرفت فضایی کشور را نمی دهد
همین طور سید محسن دهنوی از عملکرد دولت در زمینه انرژی هسته ای و صنعت فضایی انتقاد نمود.
این نماینده مردم تهران خطاب به آذری جهرمی اظهار داشت: صنعت فضایی یکی از اصلی ترین فناوری های کشور بوده که تابحال سرمایه گذاری کلانی روی آن انجام شده است چشم انداز روشنی جهت توسعه این صنعت ترسیم شده اما متاسفانه شاهد وقفه در روند پیشرفت های فضایی کشور هستیم.

چرا یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا باید به خارج برود؟
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مشکلاتی در بخش پیام رسان ها اظهار داشت: چرا باید یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا به خارج برود بعد به داخل بازگردد.
محمدباقر قالیباف بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات اصرار کرد و اظهار داشت: این هم نیاز همه مردم در شئونات مختلف زندگی است و از طرف دیگر امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی ما در گروی شبکه ملی اطلاعات است.با بستن پلتفرم های دیگر اینستاگرام به قطب تبدیل گشته است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از شنیدن نظرات نمایندگان با تاکید بر این که دغدغه های فرهنگی، دینی و تغییر سبک زندگی به جا است، اشاره کرد: با دست روی دست گذاشتن و بستن کار درست نمی شود؛ باید دراین زمینه کار کرد. اینستاگرام با سیاست های ما به قطب تبدیل شده؛ برای اینکه پلتفرم های دیگر بسته است.
محمدجواد آذری جهرمی اضافه کرد: اگر اینستاگرام صفحه سردار دل های ما را می بندد طبیعی است آنها دولت تروریستی هستند و تروریست هایی در کت و شلوارند؛ در این مساله شکی نداریم، اما اگر سردار ما را در بغداد به شهادت رساندند ما بغداد را خالی می کنیم؟ آیا عرصه رسانه بین المللی است و حضور جریان ساز مورد تاکید رهبری را نباید ببینیم؟

***
محمد حسین فرهنگی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه ۹ کمیسیون تخصصی مجلس در جلسات امروز آنها آگاهی داد و اظهار داشت که تا ماه آینده تکلیف ریاست دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها مشخص می شود.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس
نماینده سپیدان: آیا ارزش درختان زاگرس به اندازه یک بالگرد نیست؟
نماینده بجنورد: فدراسیون سوارکاری مبادرت به واردات مغایر با قانون اسب می کند
پژمانفر: باید بجای برجام درباره خروج از NPT صحبت شود
منتظری: کارنامه مجلس توسط نخبگان ارزیابی شود
دلخوش: مطالبات معلمان حق التدریسی گیلان پرداخت نشده است
صباغیان: بود و نبود دستگاه های نظارتی تفاوتی نمی کند

***
بامداد امروز جمعی از آموزشیاران نهضت سواد آموزی برای رسیدگی به وضعیت استخدامی خود مقابل مجلس تجمع کردند و خواهان حذف آزمون ورودی برای استخدامشان هستند که به باور آنها این وضعیت مشکل آفرین خواهد شد.
همین طور یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولین اجرایی کشور را قرائت کرد.
منبع:

1399/04/01
00:23:58
5.0 / 5
2501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات