توسط سازمان فضایی؛

منابع زمین گرمایی با تصاویر ماهواره ‏ای شناسایی می شود

منابع زمین گرمایی با تصاویر ماهواره ‏ای شناسایی می شود به گزارش كمك وب سازمان فضایی ایران در پروژه ای پژوهشی در جهت شناسایی منابع انرژی زمین گرمایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای، وضعیت میزان اكسیدآهن را در استان آذربایجان شرقی مورد بررسی قرار داد.


به گزارش کمک وب به نقل از مهر، سنجش از دور حرارتی به‏ عنوان شاخه ‏ای از علم سنجش از دور نقش مهمی در مطالعات محیط‏ زیست ایفا می‏ کند. سنجش از دور حرارتی یکی از روش ‏های نوین و کم‏ هزینه در مقابل پیمایش‏ های زمینی، آن هم در مناطق دورافتاده است که در کوتاهترین زمان مطالعات ارزشمندی از منطقه‏ مورد مطالعه را در اختیار محققان و پژوهشگران قرار می ‏دهد. تهیه‏ نقشه‏ دمای سطح زمین برای شناسایی مناطق مستعد انرژی زمین‏ گرمایی با به ‏کارگیری باند مادون ‏قرمز حرارتی امکانپذیر است که زمینه را برای مطالعات اکتشافی بیشتر فراهم می‏ آورد. در فناوری سنجش از دور حرارتی، حرارت سطح زمین توسط باند حرارتی محاسبه می‏ شود و با استفاده از بعضی از شاخص ‏های به دست آمده از دیگر باندهای تصاویر ماهواره ‏ای و الگوریتم‏ های مربوطه، منابع زمین گرمایی و همینطور منابع معدنی شناسایی می ‏شود. اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در پژوهشی به شناسایی منابع انرژی زمین گرمایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای پرداخته است. در این پژوهش با استفاده از تصاویر ماهواره سنجشی «لندست» و نمونه برداری‏ های زمینی، نقشه زمین گرمایی و اکسیدهای آهن در استان آذربایجان شرقی تهیه شده است.
تصاویر بالا نتایج حاصل از این پژوهش در زمینه شناسایی منابع زمین گرمایی با استفاده از تصاویر ماهواره ‏ای را نشان داده است. تصویر اول محدوده مورد مطالعه و تصویر دوم نقشه کلاسه‏ بندی اکسیدهای آهن و نقشه زمین گرمایی استان آذربایجان شرقی را نشان می‏‏ دهد. مطابق تصویر دوم، در نقشه زمین گرمایی مناطق روشن‏ تر دمای سطح زمین و انرژی زمین گرمایی بالا را نشان می‏ دهد.
در نقشه کلاسه ‏بندی اکسیدهای آهن هم مناطق تیره تر نمایان‏ گر حضور بالای اکسیدهای آهن در منطقه مورد مطالعه است. بررسی نتایج نشان می‏ دهد الگو و روند مناطق دارای انرژی زمین گرمایی بالا با الگو و روند مناطق دارای اکسیدهای آهن بالا همبسته است. بعنوان مثال در مناطقی که در نقشه با بیضی آبی مشخص شده ‏اند، با میزان همبستگی بالایی، حضور همزمان اکسیدهای آهن بالا و انرژی زمین گرمایی بالا را نشان می ‏دهد. این نتیجه صحت نتایج به دست آمده را هم تأیید می‏ کند.

1399/02/26
14:15:03
5.0 / 5
3059
تگهای خبر: فناوری , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات