سر كاربران همراه بی كلاه ماند

چرا بسته اینترنت همراه مجانی نشد؟

چرا بسته اینترنت همراه مجانی نشد؟ به گزارش كمك وب اینترنت مجانی وزیر ارتباطات در حالی برای خدمات ثابت عرضه شده كه ضریب نفوذ اینترنت سیار هشت برابر ثابت است، اتفاقی كه شاید به علت توسعه نیافتگی اینترنت ثابت در كشور رخ داده اما حالا ۶۶ میلیون مشترك همراه هستند كه از ۱۰۰ گیگ اینترنت مجانی بی نصیب مانده اند.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، انتشار ویروس كرونا در كشور، افراد را به قرنطینه اختیاری در خانه تشویق كرده و افزایش ۴۰ درصدی مصرف دیتای كشور در مدت یك هفته، اتفاقی كه اپراتورها خویش را برای آن آماده نكرده بودند، منجربه كاهش كیفیت اینترنت شد. از طرفی خیلی از كاربران خواهان امكاناتی همچون اینترنت مجانی برای گذراندن این اوقات در منازل بودند؛ موضوعی كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با آن موافقت نمود و از عرضه ۱۰۰ گیگ اینترنت مجانی ثابت اطلاع داد.
مقرر شد از تاریخ ۱۸ اسفند تا آخر سال، اپراتورهای عرضه دهنده خدمات ثابت، این اینترنت مجانی ۱۰۰ گیگابایتی را در اختیار مشتركان خود قرار دهند. پیش از این هم زمانی كه اعلام گردید مراكز آموزشی تعطیل هستند، وزیر ارتباطات از صحبت با مدیران تلویزیون های اینترنتی اطلاع داد به جهت اینكه پخش مخصوص به كودكان و در بعضی از آنها تمامی فیلم ها و سریال ها مجانی شود، در حالیكه ترافیك مصرفی این تلویزیون ها هم نیم بها محاسبه می گردد.
اما یكی دیگر از مواردی كه برای كاربران سوال ایجاد كرده، استفاده حداكثری كاربران از اینترنت موبایل و عدم برخورداری خطوط همراه از اینترنت مجانی آقای وزیر است. البته همان گونه كه وزیر ارتباطات هم اشاره كرده، علت تعلق گرفتن ۱۰۰ گیگ اینترنت، تشویق مردم به خانه نشینی است و این مورد شاید با عرضه اینترنت به سیمكارت های همراه در تناقض باشد.
با وجود این هم اكنون آمار اینترنت در كشور حاكی از ضریب نفوذ ۱۰ درصدی پهن باند ثابت و ضریب نفوذ ۸۰ درصدی پهن باند سیار در كشور است. در واقع طبق آخرین آمار منتشرشده توسط رگولاتوری، مشتركان پهن باند ثابت به بیشتر از هشت میلیون نفر رسیده اند و مشتركان پهن باند سیار به بیشتر از ۶۶ میلیون نفر هستند.
با توجه به اینكه در هر خانه معمولا یك خط اینترنت ثابت وجود دارد، حتی اگر میانگین هر خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم و بدین ترتیب حدود ۳۶ میلیون مشترك برای اینترنت خانگی را متصور شویم، باز هم این عدد حدودا نیمی از مشتركان اینترنت سیار است و باآنكه البته فلسفه بسته ۱۰۰ گیگابایتی، تشویق به خانه نشینی مردم بوده، اما خیلی از افراد در منازلشان خط ثابتی ندارند كه از این امكان استفاده كنند.
پیشی گرفتن خطوط همراه به خطوط ثابت اینترنت، مدت هاست توسط شركت های عرضه دهنده خدمات اینترنت ثابت (FCP ها) مطرح می شود و البته در حالیكه آنها معتقدند هزینه پایین اینترنت در سیمكارت های همراه، افراد را به استفاده از این خدمات ترغیب می كند، مسئولان معتقدند سرعت بالا و كیفیت مناسب اینترنت همراه می باشد كه سبب شده اینترنت همراه از اینترنت ثابتی كه روند توسعه اش رو به كندی گذاشته، سبقت بگیرد.
در نهایت با عنایت به این كه اینترنت مجانی تنها برای كاربران خدمات ثابت عرضه شده است و دراصل فلسفه این بسته اینترنتی رایگان، تشویق به خانه نشینی مردم بوده و بنابراین تابحال برنامه ای برای عرضه اینترنت مجانی برای سیمكارت های همراه اعلام نشده، افراد می توانند نسبت به دریافت این خدمات كه شامل اینترنت شركت های مخابرات، FCP ها و مودم های TD-LTE ایرانسل و مبین نت می شود، اقدام نمایند.1398/12/20
18:05:06
5.0 / 5
3683
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات