دولت بریتانیا هواوی را تحریم می كند یا نه؟

دولت بریتانیا هواوی را تحریم می كند یا نه؟ به گزارش كمك وب گزارش ها حاكیست كه دولت بریتانیا می خواهد در مورد ادامه یا قطع همكاری با شركت چینی هواوی برای توسعه شبكه 5G در این كشور تصمیم گیری كند.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، در طول یكی دو سال گذشته كه تب نگرانی های امنیتی ضد هواوی بالا گرفته است و دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا در تلاش بود تا با متقاعد كردن تمامی متحدانش، آنها را از همكاری با این شركت چینی بازدارد و آنها تحت تاثیر نگرانی های امنیتی و احتمال جاسوسی از اطلاعات كاربران و همكاری با دولت چین مجبور شوند كه قراردادهای خود با هواوی را لغو كنند و دیگر از تجهیزات مخابراتی و اینترنتی توسعه داده شده توسط این شركت استفاده نكنند.
بریتانیا هم یكی از اولین كشورهایی بود كه اعلام نمود تحت تاثیر نگرانی های مربوط به امنیت ملی، به تحریم و اعمال محدودیت برای فعالیتهای هواوی در این كشور اقدام نموده است ولی پس از آن، به نظر می رسید كه نمی تواند به كلی استفاده از تجهیزات هواوی برای توسعه زیرساخت های اصلی و محوری شبكه های مخابراتی را ممنوع كند بلكه به بهره مندی از سایر تجهیزات فرعی و غیر محوری آن برای توسعه شبكه های5G روی آورد.
حالا بر مبنای اخبار و گزارش های انتشار یافته در منابع و رسانه های خبری، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا امروز سه شنبه به همراه برخی دیگر از اعضای كابینه دولت این كشور می خواهند به تصمیم گیری در مورد اعمال محدودیت و تحریم شركت چینی هواوی برای توسعه و برقراری نسل پنجم اینترنت همراه معروف به شبكه 5G بپردازند.
بر اساس گزارش aljazeera، جانسون پیش تر در پاسخ به سوال خبرنگاران و گزارشگران در این خصوص خاطرنشان كرده بود: هیچ دلیلی برای پیشگیری از حضور و فعالیت شركت های تكنولوژی در جهت توسعه زیرساخت های لازم جهت راه اندازی شبكه 5G وجود ندارد و ما نمی خواهیم تا جایی كه نگرانی برای امنیت ملی بریتانیا به وجود نیاید، مانع فعالیت تاجران و شركت های بزرگ فعال در این عرصه شویم.
پیش تر هم خیلی از كارشناسان و تحلیل گران فعال در حوزه فناوری برآورد و اعلام نموده بودند كه بریتانیا به احتمال زیاد قصد ندارد به همكاری با این شركت چینی به منظور توسعه زیرساخت های شبكه اینترنت ۵G در این كشور آخر دهد چونكه در صورتیكه كشورهای پیشرفته در جهان اقدامات لازم برای توسعه این تكنولوژی را انجام نداده و زیرساخت های مربوط به ۵G را فراهم نیاورند، امكان دارد برای همیشه از قافله جای مانده و كشورهای دیگر در این رقابت تنگاتنگ پیروز شوند. آنها همینطور اعتقاد دارند كه بهره مندی از تجهیزات و فناوری های هواوی كه یكی از بزرگترین پیشگامان در عرصه توسعه شبكه 5G در جهان به حساب می آید، می تواند در تسریع برقراری نسل پنجم و پرسرعت اینترنت همراه كمك بسزایی كند.
پیش تر هم ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا، مجوزی صادر كرده بود كه به واسطه آن اپراتورهای مخابراتی می توانستند از تجهیزات فرعی توسعه داده شده توسط شركت هواوی در راه اندازی شبكه مذكور استفاده كنند.
با عنایت به افزایش روز افزون محبوبیت تكنولوژی های جدید و گسترش تلاش و فعالیت شركت های مختلف تكنولوژی و اپراتورهای بین المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت 5G، می توان اظهار داشت كه یك ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول های تكنولوژی درگرفته است و هر یك از آنها در تلاشند اولین اپراتور و شركت مخابراتی باشند كه امكان دسترسی و بهره برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار كاربرانشان قرار می دهند. نسل پنجم شبكه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است كه بعد از نسل چهارم شبكه تلفن همراه فعلی عرضه می شود.
هواوی بدون شك یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی و اصلی ترین مهره های فعال در زمینه توسعه زیرساخت های شبكه اینترنت ۵G در جهان است كه در طول یكی دو سال گذشته از جانب دولت كشورهای خیلی از جمله آمریكا تحت فشارهای زیادی قرار گرفت و این امر تا حد زیادی جلوی گسترش فعالیت هایش را گرفت چونكه خیلی از این كشور قراردادهای همكاری خویش را با هواوی موقتاً متوقف اعلام نمودند تا نگرانی های امنیتی آنها برطرف شود.1398/11/11
00:22:46
5.0 / 5
4534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات