سازمان فضایی ایران منتشر كرد؛

تصاویر ماهواره ای از آتش سوزی های گسترده استرالیا

تصاویر ماهواره ای از آتش سوزی های گسترده استرالیا كمك وب: سازمان فضایی ایران تصاویر ماهواره ای مربوط به آتش سوزی های گسترده كه براثر ناپایداری اكوسیستمی در استرالیا رخ داده است را منتشر نمود.


به گزارش كمك وب به نقل از مهر، آتش سوزی های گسترده در استرالیا به سبب افزایش دما، كاهش رطوبت و خشكسالی های طولانی مدت غیر معمول، از اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ در ایالت های كوئینزلند و نیوساوت ولز شروع و تا ژانویه ۲۰۲۰ ادامه یافته است؛ به طوریكه تا كنون دهها انسان جان خودرا از دست داده یا بی خانمان شده اند. همین طور شهرهای اطراف آن همچون سیدنی نه تنها با خطرات این آتش سوزی مواجهند بلكه هوای دود آلودی را استنشاق می كنند. بااینكه در آتش سوزی سال ۲۰۱۸، بیشتر از ۸۰۰۰۰ هكتار از پوشش های گیاهی پارك ملی استرالیا در آتش سوختند اما هم اكنون بیشتر از ۵.۹ میلیون هكتار از جنگل های استرالیا سوخته و از ۲۸ گونه ذخیره گیاهی میراث جهانی، ۱۲ گونه ذخیره گیاهی در نیوساوت ولز تحت تأثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. در این فصل از سال جدید نیز ۱.۹ میلیون هكتار در پارك ملی استرالیا تحت تأثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. تا كنون ۱۰۰ آتش سوزی در سواحل جنوب شرقی استرالیا رخ داده و حداقل ۲۰ نفر كشته شده اند. شاخص آتش سوزی آمار رسمی اداره هواشناسی استرالیا نشان میدهد كه در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب سومین و چهارمین سال های ثبت شده در تاریخ استرالیا از لحاظ شدت داغی هوا بوده است. در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹، این اداره گزارش داد كه شاخص خطر آتش سوزی (FFDI) كه از داده های دمای هوا، رطوبت، بارش و وزش باد استفاده می نماید به ۹۵ درصد رسیده است.
طبقه بندی میزان خطر شاخص خطر آتش سوزی جنگل (FFDI) و شاخص آتش سوزی علفزارها (GFDI)
تاثیر عوامل جوی در بروز آتش سوزی ها اداره هواشناسی استرالیا اعلام نموده كه مكانیسم جوی اقیانوس هند مسبب اصلی جاری شدن سیل ها در آفریقا و نیز آتش سوزی ها در استرالیا است. پدیده دو قطبی اقیانوس هند (IOD النینوی اقیانوس هند)، هنگامی اتفاق می افتد كه بخش غربی این اقیانوس به میزان قابل توجهی از بخش شرقی آن گرم تر می شود و پروسه همرفت گرمای آب در سراسر اقیانوس هند شرقی رخ داده و حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می آید كه موجب قوی تر شدن شدت بادهای شرقی نسبت به حالت معمول می شود كه از نتایج آن بارش های سنگین در سراسر شرق آفریقا و بخش هایی از جنوب شرق ایران، خشكسالی شدید و آتش سوزی جنگلی در سراسر منطقه اندونزی، استرالیا و… خواهد بود. بگفته دكتر اندرو واتكینز، رئیس اداره هواشناسی استرالیا، الگوی كنونی یكی از قوی ترین دپولاریزاسیون هایی است كه تا كنون به ثبت رسیده است. هواشناسان می گویند معمولاً این وضعیت به سبب حركت بادها و باران های موسمی به طرف جنوب، اختتام می یابد، ولی باد موسمی امسال ۶ هفته دیرتر شروع شده است. دانشمندان آگهی داده اند با افزایش درجه حرارت آب سطح دریاها، الگوهای آب و هوایی مانند دوقطبی هند، ممكنست بیشتر اتفاق بیافتد و شدت آن هم افزایش یابد. اثر تغییرات آب و هوایی بر آتش سوزی در استرالیا هم اكنون تغییرات آب و هوایی، كشور استرالیا را برای آتش سوزی مستعدتر كرده، خصوصاً جنوب شرق این كشور را كه از سال ۲۰۱۷ با خشكسالی درگیر بوده و میزان بارش سال به سال آن كاهش یافته است. به طوركلی داغ ترین فصل تابستان در انتظار استرالیا است كه طبق پیش بینی اداره هواشناسی، احتمالاً دمای هوا از حد متوسط ۲۷ و نیم درجه سانتیگراد بیشتر خواهد بود، بدین سبب آتش سوزی های خطرناك همچنان ادامه خواهد یافت كه سبب افزایش نگرانی ها شده است. متأسفانه هوای آلوده و ذرات معلق در هوای استرالیا به آسمان سایر كشورها نیز وارد شده همچون به آسمان كشور شیلی در فاصله ۱۱۰۰۰ كیلومتری. پایش ماهواره ای آتش سوزی گسترده در استرالیا سازمان فضایی ایران، با استفاده از داده های دریافتی از ماهواره های سنجش از دور، تصاویر مربوط به این آتش سوزی را منتشر نموده است. خیلی از ماهواره ها همچون ماهواره های ناسا و سایر آژانس های فضایی، این آتش سوزی هولناك را پایش كرده اند. نقشه زیر كه حاصل از تصاویر ماهواره Terra، است، بازتابش تشعشات طول موج بلند ناشی از انتشار گرمای حاصل از ابرها و سطح زمین را نشان میدهد.
ماهواره Aqua تصویر این آتش سوزی را كه در تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۹ رخ داده به تصویر كشیده است.
دود حاصل از آتش سوزی پارك های ملی لامینگتون و جنگل های بارانی گوندوانا، در تصویر ماهواره ای Suomi NPP دیده می شود.
تصویر ماهواره ای Suomi NPP در باند مادون قرمز از آتش سوزی های اخیر در نیوساوت ولز؛ دود غلیظ بر فراز دریای تاسمان در جنوب شرقی استرالیا را نشان میدهد.
ماهواره Terra كه در سال ۱۹۹۹ به مدار زمین پرتاب شده است، همچنان زمین را پایش كرده و چگونگی تغییرات كره زمین با گذشت زمان را به تصویر می كشد، همچون آتش سوری در شرق استرالیا.
تصویر زیر از داده های ماهواره ای لندست ۸ سنجنده OLI - ۲۴ جولای ۲۰۱۹ از جنوب شرق استرالیا به دست آمده است.
تصویر ماهواره ای لندست ۸ سنجنده OLI از همان منطقه در اول ژانویه ۲۰۲۰ از جنوب شرق استرالیا.
تصویر ماهواره ای Terra سنجنده مادیس (۴ ژانویه ۲۰۲۰) از دود غلیظ به رنگ قهوه ای روشن و ابرهای پیروومولونیمبوس با رنگ سفید كه براثر همرفت و گرمای ناشی از آتش سوزی به وجود آمده اند.
هر سال میزان و شدت آتش سوزی ها در كره زمین به سبب تغییرات آب و هوایی و دخالت های بشری، زیاد و زیادتر می شود. علاوه بر آتش سوزی پوشش های گیاهی بعنوان سرمایه بشری در این منطقه و تأثیر آن بر زندگی انسان های ساكن آنجا، حدود نیم میلیارد از حیوانات بومی كه فقط در این سرزمین زندگی می كرده اند همچون كانگروها و دو سوم كوالاها از بین رفته اند. همه در تلاشند كه این آتش سوزی را خاموش كنند ولی زور انسان به خشم طبیعت نمی رسد و جهان با سرعت به سمت ناپایداری اكوسیستمی پیش می رود. البته از ششم ژانویه بارش باران در نوار ساحلی شرقی استرالیا شروع شده كه تا حدودی از بحران موجود كم كرده ولی همچنان آسمان منطقه، دودآلود و خطرناكست. پیش بینی می شود، میزان بارش باران در نواحی شرق استرالیا كه از بی آبی رنج می برد، همچنان از حد متوسط كمتر باشد. بنابر پیش بینی اداره هواشناسی استرالیا، فصل بهار امسال یكی از ۵ بهاری خواهد بود كه پایین ترین میزان بارندگی و خشكی هوا را تابحال داشته است.


منبع:

1398/10/21
14:31:14
5.0 / 5
4605
تگهای خبر: دانش , ماهواره , هك , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات