معاون وزیر ارتباطات مطرح كرد:

جابه جایی سالانه ۶ میلیارد مرسوله پستی

جابه جایی سالانه ۶ میلیارد مرسوله پستی به گزارش كمك وب معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعتقاد دارد با عنایت به حجم بالای مرسولات پستی در ایران فضای قابل توجهی برای فعالیت بخش خصوصی در این عرصه وجود دارد.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، حسین فلاح جوشقانی امروز در مراسم شروع به كار "پست اول"، اظهار نمود: برآوردها نشان داده است كه ما سالانه در ایران حدود شش میلیارد مرسوله پستی جابه جا می نماییم كه از این رقم تنها حدود ۸۰۰ هزار آن به وسیله شركت پست انجام می شود. ازاین رو بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذاران و بخش خصوصی در این زمینه وجود دارد.
وی با بیان این كه دولت تلاش می كند مقدمات لازم برای حضور بخش خصوصی در این عرصه را فراهم آورد، خاطرنشان كرد: در این عرصه سازمان تنظیم مقررات نقش كلیدی را دارد كه ما رسما به فعالان بخش خصوصی این وعده را می دهیم كه كمترین مداخله را در این زمینه خواهیم داشت.
به قول معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این وزارتخانه در جهت ایجاد فضای رقابتی هزینه خدمات ارزش افزوده را ۸۰ تا ۹۰ درصد كاهش داده و بخش خصوصی برای ورود به این بخش مشوق های لازم را دریافت می كند. در این زمینه فعلا دو مجوز با نامهای پست اول و پست دوم صادر شده و امیدواریم كه در آینده این روند ادامه پیدا كند.

پست خصوصی با بخش دولتی با جدیت رقابت كند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در جریان شروع به كار رسمی اولین شركت پست خصوصی ایران اظهار داشت كه دولت از خصوصی سازی در عرصه های خدماتی حمایت می كند و شركت پست خصوصی كه تازه تاسیس شده باید با دولت رقابت كند.
وی اظهار نمود: این كه مدیرعامل این شركت می گوید كه قصد رقابت با شركت پست را ندارد حرف درستی نیست، چونكه باید با ایجاد یك رقابت میان بخش خصوصی و بخش دولتی، كیفیت خدماتی كه به مردم عرضه می شود، افزایش پیدا كند.
به قول وی، در طول ماه های گذشته هرگاه دولت حرفی از رگولاتوری زده انتقادهایی درباره چرایی این مورد مطرح شده و هر بار صحبت از خصوصی سازی می شود، به تجربه های ناموفق گذشته ارجاع می دهند. این در شرایطی است كه ما با خصوصی سازی واقعی موافقیم و در این زمینه تلاش های خویش را ادامه خواهیم داد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خطاب به مسؤلان شركت پست خصوصی ایران، اظهار نمود: شما باید از همان روز اول آغاز به كری خواندن با شركت پست كنید و بگویید كه با عرضه ی خدمات خوب خود به دنبال آن هستید كه بازار شركت پست را از آن خود كنید. در صورتیكه این اتفاق بیفتد هم خدمات پیشرفت می كند و هم درآمد مدنظر سرمایه گذار بخش خصوصی تامین خواهد شد.
آذری جهرمی با اشاره به اشكالاتی كه در زمینه واگذاری مخابرات به بخش خصوصی به وجود آمده، توضیح داد: در طول دو سال قبل تلاش های زیادی كردیم كه با عرضه لایحه های مختلف به مجلس شورای اسلامی اشكالات مربوط به این خصوصی سازی را برطرف نماییم، اما چون این مسائل بازگو نشده و بیشتر در حد صحبت های سیاسی باقی مانده است، عملا كاری از پیش نمی رود.
وی افزود: بعد از خصوصی شدن مخابرات در حوزه نسل نوین ارتباطات، باسرعت عقب گرد داشته ایم و بطور قطع احتیاج به پیگیری این مورد داریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح كرد: ما در حوزه هایی همچون داك و سیم مسی معتقدیم كه باید بعنوان انفال عمومی به دولت برگردند و در حوزه رگولاتوری هم یك عملكرد مثبت داشته باشیم، اما در كنار آن فعالیت بخش خصوصی بعنوان یك اولویت جدی در دستور كار قرار دارد و امیدواریم همچون راه اندازی پست خصوصی كه امروز انجام شد، این روند مهم در اقتصاد ایران ادامه داشته باشد.
در ادامه این برنامه افشین كلاهی – رئیس كمیسیون دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران – هم با اشاره به اهمیت حضور بخش خصوصی در كنار بخش دولتی، اظهار نمود: در كشور ما پست جزو ظرفیت هایی است كه به صورت كامل از آن استفاده نشده و فعال بودن صرفا یك سازمان انحصاری دولتی در آن سبب شده كه تابحال بخش خصوصی در این زمینه نقش جدی ایفا نكند.
به قول وی، در صورتیكه دولت بتواند مقدمات لازم برای ایجاد فضای كسب وكار در این بخش را فراهم آورد، بطور قطع بخش خصوصی ظرفیت زیادی برای ورود به این حوزه خواهد داشت و امیدواریم حركتی كه امروز شروع شده در آینده هم ادامه پیدا كند.1398/07/23
15:32:18
5.0 / 5
4505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات