با مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات؛

تعرفه خدمات پستی گران گردید، جدول نرخ های جدید و قدیم

تعرفه خدمات پستی گران گردید، جدول نرخ های جدید و قدیم به گزارش كمك وب كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه عرضه خدمات پستی داخلی را تصویب كرد. نرخ خدمات پستی در داخل كشور نسبت به آخرین مصوبه این كمیسیون كه مربوط به سال ۹۵ می شود، افزایش یافته است.به گزارش كمك وب به نقل از مهر، كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۹۱ خود به درخواست شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و دارندگان پروانه فعالیت كاروران پستی غیر دولتی، پیشنهاد تغییر تعرفه عرضه خدمات پستی داخله را بررسی و تصویب كرد. این مصوبه جایگزین مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۹۵ شده است.
مقایسه مصوبه جدید كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نسبت به مصوبه سال ۹۵ تعرفه خدمات پستی نشان داده است كه نرخ خدمات پستی داخلی گران شده است. برای مثال نرخ ارسال نامه عادی كه در درون استان ۱۳۰۰ تومان بوده به ۱۸۰۰ تومان رسیده و نرخ ارسال نامه برون استانی از ۱۸۰۰ تومان به ۲۸۰۰ تومان رسیده است. در همین حال نرخ ارسال امانات پستی تا سقف ۵ كیلوگرم كه ۵۸۰۰ تومان در درون استان بود به ۷ هزار تومان رسیده و نرخ این سرویس در بیرون استان از ۸ هزار و ۳۰۰ تومان به ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.
خدمات پستی شامل هرگونه سرویس ارتباطی می شود كه دارای حداقل یكی از فرآیندهای قبول، تجزیه و آماده سازی، ارسال و توزیع و تحویل مرسوله پستی باشد. در همین حال طبق این مصوبه، مرسوله پستی هم به هر شی قابل ارسال فیزیكی، اسناد و مدارك شامل نوشته های چاپی، دست نوشته و یا الكترونیك، كالا، اشیاء، ابلاغیه، اطلاعیه های خدمات شهری از قبیل قبوض آب و فاضلاب، برق، گاز، تلفن ثابت و سیار و عوارض شهرداری كه دارای نشانی فرستنده یا گیرنده است، گفته می شود.
تعاریف مربوط به پست نامه، نامه، كارت پستی، مطبوعات، بسته های كوچك، مرسولات ویژه نابینایان هم در این مصوبه آمده است. مطابق این مصوبه حداكثر وزن نامه، مطبوعات و بسته های كوچك حاوی اشیاء غیر تجاری نظیر نمونه كالا و سوغات باید ۲ كیلوگرم باشد.
نوشته های ویژه نابینایان به مرسوله هایی با وزن حداكثر ۷ كیلوگرم گفته می شود كه حاوی مطبوعات و نوشته هایی با خط مخصوص نابینایان (بریل) است. همینطور كیسه های مخصوص (كیسه M) كه شامل كیسه هایی حاوی روزنامه ها، نشریات دوره ای، كتب و اسناد چاپ شده مشابه، به نشانی یك گیرنده و یك مقصد واحد است باید با وزن حداكثر ۳۰ كیلوگرم ارسال شود.
در این مصوبه بسته های امانات پستی حاوی كالا و اشیاء تا حداكثر وزن ۳۰ كیلوگرم كه دارای نشانی فرستنده و گیرنده باشد، قابل قبول است و در صورت غیر قابل تفكیك بودن محتویات امانات، این وزن می تواند تا ۵۰ كیلوگرم باشد. حداكثر ابعاد امانات در هریك از ابعاد آن باید ۲ متر باشد، به شرطی كه اندازه طول بزرگترین وجه به اضافه اندازه بیشترین محیط، كمتر از ۳ متر باشد. ابعاد هر یك از وجوه امانت نباید از ۹ در ۱۲ سانتی متر كمتر باشد.
این مصوبه درمورد پست مالی هم تاكید كرده كه خدمات پست مالی مبتنی بر نقل و انتقال و مدیریت وجوه برپایه موافقت نامه سرویس های پرداخت پستی پیشبینی شده در احكام اتحادیه جهانی پست است كه باید با تصویب كمیسیون تنظیم مقررات و در قالب مقررات بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد.
برمبنای این مصوبه، خدمات پایه پستی شامل پست نامه های بدون اولویت حداكثر تا وزن ۲ كیلوگرم و امانات پستی حداكثر تا وزن ۵ كیلوگرم باید به تمامی مردم در سراسر كشور با كیفیت مطلوب و تعرفه استطاعت پذیر، ارائه شود.
سقف تعرفه جدید خدمات پستی داخلی در جداول زیر آمده است؛ قیمت ها به ریال است.
سقف تعرفه خدمات پایه پستی داخله

سقف تعرفه خدمات غیرپایه پستی داخله بدون اولویت

تعرفه خدمات مرسولات غیرپایه پستی با اولویت ثبتی داخله، شهری

تعرفه خدمات مرسولات غیرپایه پستی با اولویت ثبتی داخله، بین شهری


سقف تعرفه خدمات جانبی قبول داخله


سقف تعرفه خدمات تعهدات غرامت الزامی مرسولات ثبتی

سقف تعرفه خدمات جانبی توزیع

سقف تعرفه چاپ تمبر شخصی و كارشناسی نصب صندوق ها و خدمات اختصاصی شركت پست
مطابق این مصوبه، تعرفه خدمات غیر پایه جدیدی كه خارج از چارچوب این مصوبه توسط شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و دارندگان پروانه فعالیت كاروران پستی غیر دولتی عرضه می شوند، برپایه عرضه و تقاضا و شرایط بازار خواهد بود. دارنده پروانه موظف است حسب درخواست سازمان تنظیم مقررات، مدل محاسبه تعرفه، ساختار شكست هزینه و تعرفه های اعمالی را به سازمان اعلام نماید.
كلیه تعرفه ها و تعهدات خدمات باید در پورتال اطلاع رسانی شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و دارندگان پروانه فعالیت اپراتورهای پستی غیر دولتی اطلاع رسانی شده و در قبوض رسید عرضه خدمات مشتری به صورت شفاف درج شود.
كف تعرفه كلیه جداول به استثنای جداول شماره ۳، ۵ و ۷ به میزان ۶۰ درصد سقف تعرفه ها تعیین می شود.
این مصوبه از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و جایگزین تعرفه های جداول شماره ۱، ۴، ۵، ۶ و ۹ مصوبه ۲۴۳ كمیسیون تنظیم مقررات مربوط به سال ۹۵ شده است.
جزئیات مصوبه ۲۴۳ كمیسیون تنظیم مقررات كه مربوط به تعرفه گذاری خدمات پستی در سال ۹۵ می شود، در این لینك آمده است.

1398/07/09
22:59:37
5.0 / 5
4254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات