به روز نبودن وبسایت هایی كه باید به روز باشند

به روز نبودن وبسایت هایی كه باید به روز باشند به گزارش كمك وب در حالیكه یكی از ضروریات الكترونیكی شدن و هوشمندی، به روز بودن در زمینه های مختلف است، اخباری كه این روزها در نخستین صفحه درگاه خدمات دولت همراه وجود دارد، به آذرماه سال قبل مربوط است.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، پروژه هایی مانند شبكه ملی اطلاعات، دولت الكترونیكی و دولت همراه از آن دست طرح هایی هستند كه افتتاح آنها تازه سرآغاز فعالیت های لازم در این عرصه به حساب می آید و شروع به كارشان، به این معنا نیست كه كاملا به اتمام رسیده اند؛ بلكه لازم است خدمات متنوع در بستر این امكانات قرار بگیرد تا آنچه از ابتدا درباره كاهش مراجعات و صرفه جویی در زمان و سهولت در بروكراسی اداری مدنظر بوده، محقق شود.
پس از رونمایی از اپلیكیشن دولت همراه، مقرر شد این سامانه مرجعی معتبر برای دریافت اپلیكیشن ها و سامانه های موبایلی باشد و مزایایی از قبیل دسترسی سریع به نرم افزارهای مشابه با امكان دسته بندی موضوعی، بهره گیری از بازخوردهای كاربران با هدف افزایش سطح كیفی نرم افزارها و خدمات، ایجاد فرصت رشد برای محصولات جدید، برخورداری توسعه دهندگان از حمایت های مادی و معنوی، ارزیابی دوره ای و امتیازدهی مستمر به سطح خدمات ارائه شده توسط سازمان ها و نهادهای دولتی و شركت های خصوصی داشته باشد.
درواقع هدف این است كه با راه اندازی دولت همراه، به جای این كه نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات دولتی به سازمان ها رجوع كنند، بتوانند با رفتن به یك درگاه و در هر زمان، خدمات مورد نیاز را دریافت كنند؛ موضوعی كه می تواند علاوه بر شفافیت عملكرد سازمان ها، به حل چالش هایی مثل آلودگی هوا، اشتغال، محیط زیست و حقوق شهروندی كمك نماید.
بر این اساس در درگاه ملی خدمات دولت همراه، آمده است: با هدف ایجاد دایركتوری جامع نرم افزارهای تحت موبایل و به منظور مدیریت نرم افزارها و بهره مندسازی كاربران از مزایای رقابتی فضای جامع اپلیكیشن های موبایل و همینطور اطمینان خاطر از مسایل امنیتی و ایمنی نرم افزارها، مركز اعتبارسنجی دولت همراه به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران به راه افتاده است.
در این مركز پیاده سازی و بهره گیری از تمامی انواع فناوری های بی سیم و موبایل و كلیه خدمات، نرم افزارها و تجهیزات در رابطه با آن در جهت افزایش كیفی و كمّی خدمات و بهره وری برای شهروندان و اجزای مختلف دولت در دستور كار است.
اما از نگاهی دیگر، یكی از خصوصیت هایی كه در راه اندازی یك سامانه و وب سایت باید مورد توجه قرار می گیرد، به روز بودن اطلاعات موجود است. درواقع اطلاعات موجود در وب سایت باید بگونه ای باشد كه مخاطبان با هر بار رفتن به وب سایت بتوانند از آخرین اخبار مربوط به موضوعات مدنظر، آگاه شوند. این در شرایطی است كه آخرین اخباری كه در درگاه خدمات ملی دولت همراه وجود دارد، مربوط به آذرماه سال قبل است.

اگر برای آگاهی از آخرین اطلاعات موجود در وب سایت دولت همراه به آدرس https: //mob.gov.ir/ رجوع كنید، در بخش تازه ها با خبری با عنوان «معاون وزیر ارتباطات اطلاع داد ۸۷۵ هزار كارت بانكی به كارت سوخت تبدیل شد» مواجه می شوید كه بیشتر از هشت ماه از انتشار آن می گذرد!
باآنكه انتظار می رود تمامی وب سایت هایی كه عرضه دهنده خدمات الكترونیكی دستگاه های اجرایی و سازمان های مختلف هستند، اخبار و اطلاعات موجود در درگاه خویش را به روز نگه دارند، اما این انتظار از وب سایت هایی كه به شكلی ارتباط بیش تری با هوشمند شدن دارند، چند برابر است؛ همانطور كه هم اكنون رفتن به درگاه خدمات دولت همراه و مواجهه با اخبار چند ماه پیش در بخش تازه های این وب سایت، كمی حیرت انگیز است.
لازم به توضیح است كه پیگیری های ایسنا از سازمان فناوری اطلاعات برای اطلاع از چرایی این مورد نتیجه ای در بر نداشته است.1398/05/26
15:36:50
5.0 / 5
4356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات