نظارت و كنترل مصرف انرژی و آب با سامانه ایرانی ممكن شد

نظارت و كنترل مصرف انرژی و آب با سامانه ایرانی ممكن شد كمك وب: یك شركت دانش بنیان ایرانی توانسته سامانه های مدیریت و گردآوری داده را در حوزه مصرف انرژی با توسعه سخت افزارها و نرم افزاری بومی، تولید و نیاز كشور در این عرصه را تأمین كند.به گزارش كمك وب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پروانه كریمی راد، مدیر یك شركت دانش بنیان فعال در عرصه دیجیتال اظهار داشت: در بخش نرم افزاری با توسعه نسخه دانش بنیان بومی نرم افزار اسكادا، مدیریت و كنترل مصرف انرژی را محقق كردیم.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان با اشاره به اهمیت بالای وجود سامانه های مدیریت و تحلیل داده اظهار داشت: نرم افزار اسكادا ( (SCADA: Supervisory Control And Data Acquisition كه سامانه ای نرم افزاری برای سرپرستی و گردآوری و تحلیل داده ها است. هسته این نرم افزار متن باز است و نسخه های مختلفی از آن توسط كشورهای مختلف توسعه یافته است.
به گفته این فعال فناور، نظارت و كنترل یك سایت یا سیستم گسترده از طریق دور و به صورت برخط كاری است كه این نرم افزار به كمك تجهیزات و سخت افزارها انجام می دهد. نسخه بومی این نرم افزار كه در حوزه انرژی كاربرد دارد، توسط این شركت دانش بنیان تولید شده است.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان، رصد، پایش و تحلیل اطلاعات انرژی را مهم ترین عملكرد این سامانه بومی عنوان نمود و اضافه كرد: با استفاده از ثبت كننده داده (دیتالاگر) كه در نقاط مختلفی نصب و راه اندازی می شود، میزان مصرف واحدهای مختلف ثبت و مانیتور می شود. مؤلفه های گوناگون مصرف و هدررفت انرژی برق، در سرور مركزی ثبت می شود و با استفاده از رابط كاربری نرم افزار بومی اسكادا، به كمك تحلیل ها و گزارش های ارائه شده توسط این نرم افزار می توان به تصویری دقیق از میزان مصرف، نقاط پرمصرف و شرایط ویژه دست یافت و بر طبق این داده ها برای مدیریت بهینه برنامه ریزی نمود.
وی با بیان این كه بخش عمده كاربرد این سامانه در مدیریت تأسیسات و ساختمان ها است، اشاره كرد: استفاده در حوزه های آموزشی و پژوهشی نیز یكی دیگر از كاربرد این سامانه در كنار مدیریت و پایش دقیق مصرف انرژی است و داده های آماری و گزارش های جزیی و دقیق آن می تواند در پژوهش ها و تحلیل توسط پژوهشگران برای توسعه فناوری مورد استفاده قرار بگیرد.
كریمی به استفاده از سامانه از بمی این نرم افزار را در كنترل و پایش مصرف دیگر حوزه های انرژی مانند آب و گاز ضروری دانست و اظهار داشت: این سامانه حالا بر روی ۶ ورودی آب دانشگاه فردوسی مشهد نصب و به بهره برداری رسیده است. با استفاده از این سامانه می توان میزان مصرف آب و آمارهای مربوط به آنرا به صورت لحظه ای و قابلیت مشاهده آنلاین رصد و كنترل كرد.
این فعال فناور با اشاره به نقش سامانه مدیریت و پایش در بهینه شدن مصرف انرژی اظهار داشت: مصرف میانگین دانشگاه فردوسی در زمان حضور دانشگاه تا ۶۰۰ میلیون تومان می رسد. با استفاده از این سامانه تا ۸۰ میلیون تومان صرفه جویی در مصرف آب صورت گرفت. در دانشگاه زابل نیز ۳۰ نقطه برای ممیزی و رصد توسط سامانه سخت افزاری و نرم افزاری این شركت دانش بنیان پیش بینی شده است.
وی، از تولید تجهیزی برای دریافت اطلاعات و ارسال به شبكه اترنت با هزینه ای پایین تر و كیفیتی مشابه نمونه وارداتی گفت و افزود: با طراحی و ساخت بریج مدباس سریال به اترنت ایزوله، توانستیم قطعه ای را كه باید به قیمت حدود ۴ونیم میلیون تومان خریداری می شد با قیمت ۱.۵ میلیون تومان به تولید انبوه برسانیم و روانه بازار تجاری نماییم. این تجهیز در استفاده میدانی به خوبی كیفیت خودرا به معرض نمایش گذاشته و عملكرد مطلوبی داشته است.

1398/05/22
13:26:46
5.0 / 5
4337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات