فیسبوك 5 میلیارد دلار جریمه شد

فیسبوك 5 میلیارد دلار جریمه شد به گزارش كمك وب كمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده آمریكا تحت تاثیر افشای اطلاعات كاربران فیسبوك را به پرداخت جریمه ۵ میلیارد دلاری محكوم نمود.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، فیس بوك كه در چند سال گذشته به شدت از جانب نهادهای سیاسی، دولتی و غیردولتی در جهان به خصوص ایالات متحده آمریكا تحت فشار قرار گرفته و بارها جریمه های سنگینی را به خاطر سهل انگاری و همكاری با مؤسسات تحقیقاتی و افشای اطلاعات خصوصی كاربران و نقض حریم خصوصی آنها متحمل شده است، بر مبنای اخبار و گزارش های انتشار یافته در بلومبرگ، از جانب كمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده آمریكا تحت تأثیر رسوایی امنیتی و سرقت اطلاعات كاربرانش به دلیل همكاری با مؤسسه تحقیقاتی و مشاوره ای كمبریج آنالتیكا به پرداخت یك جریمه ۵ میلیارد دلاری محكوم شده است.
البته به عقیده كارشناسان و تحلیلگران، این مبلغ جریمه به هیچ وجه مبلغ سنگین و هنگفتی برای فیسبوك به شمار نخواهد رفت چونكه میزان درآمد این غول تكنولوژی آمریكایی در سال ۲۰۱۸ میلادی معادل ۵۶ میلیارد دلار بوده است ازاین رو پرداخت ۵ میلیارد دلار چیز زیادی از اندوخته های آن كم نمی كند.
تقریباً اوایل سال جاری ۲۰۱۸ میلادی بود كه شبكه اجتماعی فیسبوك درگیر بزرگ ترین رسوایی در طول تاریخ خود شد چونكه اخبار بسیاری در خصوص همكاری فیسبوك با یك مؤسسه تحقیقاتی به نام كمبریج آنالتیكا و افشای اطلاعات خصوصی خیل عظیمی از كاربران فیس بوكی منتشر گردید. گزارش های منتشره نشان می داد كه اطلاعات بیشتر از ۸۷ میلیون نفر از كاربران فیسبوك در این همكاری به سرقت رفته و افشا شده است.
پس از رسانه ای شدن خبر رسوایی بزرگ فیسبوك، هزاران كاربر فیسبوك در گوشه و كنار جهان تصمیم گرفتند كه به فعالیت خود در این شبكه اجتماعی خاتمه داده و از آن برای همیشه بیرون بروند. در همین راستا افراد مشهور هم به نشانه اعتراض به نقض حریم خصوصی كاربران توسط فیسبوك مبادرت به بستن حساب كاربری خود كردند.
بعد از آنكه وب سایت ها و رسانه های خبری بسیاری گزارش كردند كه شبكه اجتماعی فیسبوك در انتشار اطلاعات شخصی و خصوصی كاربرانش دست داشته است، مردم و منتقدان بسیاری فیسبوك را به خیانت در امانت و همكاری با نهادهای دولتی یا تحقیقاتی متهم كردند.
این شبكه اجتماعی به سرعت آماج حملات كاربران بسیاری در سراسر جهان قرار گرفت بگونه ای كه تعداد كثیری از شركتها و افراد معروف مبادرت به بستن و غیرفعال كردن صفحات مجازی خود در فیسبوك كرده و استفاده از این شبكه اجتماعی را ننگی برای دنیای مجازی توصیف كرده اند.
این غول تكنولوژی بارها توسط نهادهای مختلف در كشورهای مختلف جریمه شده كه از مهم ترین آنها می توان به جریمه ۵۰۰ هزار پوندی از جانب كمیسیون محافظت از اطلاعات كاربران در بریتانیا اشاره نمود.
بعد از انتشار خبر رسوایی فیسبوك و نقض حریم شخصی كاربرانش، افراد مشهور و شركت های كوچك و بزرگ بسیاری مبادرت به حذف صفحه كاربری خود در این شبكه اجتماعی كرده اند تا بدین ترتیب، اعتراض خویش را نسبت به سهل انگاری فیسبوك نشان دهند.
با اینكه فیسبوك در تمامی روزنامه ها و شبكه های اجتماعی از تمامی كاربرانش در این خصوص عذرخواهی نمود و در اطلاعیه ای هم احتمال هرگونه جاسوسی و افشای اطلاعات آنها را رد كرد، اما همچنان خشم عموم مردم در سراسر جهان نسبت به این شبكه اجتماعی محبوب و پرطرفدار فروكش نكرده است.1398/04/22
15:23:15
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: امنیت , تكنولوژی , رسانه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات