آشنایی با اینترنت وای فای

آشنایی با اینترنت وای فای به گزارش كمك وب طرح گسترش وای فای شهری یا عمومی در سال‌های گذشته و با توجه به رشد استفاده كاربران از اینترنت مطرح شد.


طرح گسترش وای فای شهری یا عمومی در سال‌های گذشته و با توجه به رشد استفاده كاربران از اینترنت مطرح شد و در حال حاضر نیز برخی اپراتورهای همراه و اینترنتی ، این خدمات را در مكان‌های عمومی در اختیار كاربران می‌گذارند ، اما ارائه سرویس وای فای عمومی برعكس كشورهای دیگر جهان ، در ایران آن چنان كه باید رشد نكرده و بسیاری از كاربران ترجیح می‌دهند با اینترنت سیمكارت یا مودم جیبی‌شان در مكان‌های عمومی به جهان مجازی متصل شوند .
 
 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش در یك پست اینستاگرامی از راه اندازی وای فای عمومی ورایگان در آینده نزدیك خبر داد و اعلام كرد كه ارائه وای فای عمومی علاوه بر تبلیغ سرویس شركت‌ها و افزایش درآمد آنها یك نتیجه بهتر یعنی كاهش ترافیك شبكه اپراتورهای همراه در مراكز تجمع مردم را نیز به‌دنبال خواهد داشت كه در نهایت این كار باعث افزایش كیفیت سرویس دهی اپراتورهای همراه به مشتركانشان خواهد شد.
 
اما آنچه در این میان قابل توجه است چگونگی تامین امنیت كاربران فضای مجازی است كه در صورت متصل شدن به وای فای عمومی امكان سوءاستفاده از سوی افراد سودجو وجود خواهد داشت .
 
 
خبرهایی مبنی بر اجرای طرح وای فای رایگان در برخی اماكن عمومی از سوی مخابرات مطرح است درصورت راه اندازی این طرح كه به منظور رفاه حال شهروندان انجام می شود چه اقداماتی برای بالارفتن امنیت كاربران فضای مجازی باید صورت گیرد؟
 
امروزه وای فای عمومی ورایگان در بسیاری از مكان ها وجود دارد وافراد زیادی نیز از آن استفاده می كنند اما بیشتر آنها از خطرات آن بی خبر هستند واحتیاط های لازم برای محافظت از خودشان را رعایت نمی كنند .بزرگترین خطری كه درحال حاضر كاربران را تهدید می كند سرقت اطلاعات است.بدین صورت كه فرد یا افراد سودجو مابین ارتباط میان گیرنده وفرستنده قرار گرفته ودر این میان رمز عبور ،نام كاربری وهرچیزی كه مورد نیازشان باشد را به سرقت می برند.
 
كاربران چگونه می توانند امنیت خود را در فضای مجازی حفظ كنند ویا برای امنیت كاربران در فضای مجازی چه كارهایی باید انجام داد؟
 
بخش زیادی از امنیت كاربران در دست خودشان است به این صورت كه اگر هنگام اتصال به اینترنت برخی از نكات ایمنی رعایت شود شاهد افزایش امنیت در فضای مجازی خواهیم بود.این نكات شامل :عدم اتصال به وای فای های بدون رمز ،عدم اتصال به وای فای هایی كه دارای رمز عبور مشترك هستند،عدم ورود به اطلاعات مهم وخصوصی در مواقع غیر ضروری ودر صورت استفاده باید سریعا رمزهای عبور خود را تغییر دهیم ،استفاده از پروتكل های امن https،خاموش كردن وای فای در مواقعی كه از آن استفاده نمی كنیم وخارج كردن فایل هایی كه share شده اند.
 
چه نكاتی را باید ارائه دهندگان وای فای رایگان درنظر بگیرند تا امنیت كاربران حفظ شود؟
 
ارائه دهندگان وای فای رایگان حتما باید رمزهای عبور مجزا برای هریك از كاربرانی كه قصد اتصال به اینترنت را دارند اختصاص دهند. همچنین هویت كاربرانی كه قصد اتصال به وای فای رایگان را دارند حتما احراز شود.البته پلیس فتا نیز در ادامه ماموریت های خود ،اطلاع رسانی در مورد آسیب ها ومخاطرات این فضا ،ارائه راهكارهای مقابله با مجرمان سایبری ونظارت برفعالیت ارائه دهندگان اینترنت را در دستور كار خود دارد.
 
آیا در اجرای این طرح پلیس فتا با وزارت ارتباطات همكاری خواهد داشت؟
 
درصورت عملیاتی شدن طرح ،اجرای آن توسط اپراتورها وارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت صورت خواهد گرفت. ولی از آنجاییكه اجرای این طرح می تواند تبعات امنیتی برای شهروندان وزمینه ساز افزایش جرایم رایانه ای شود،پلیس فتا تاكنون طی 2مرحله الزامات انتظامی وامنیتی مورد نظر برای پیشگیری از گسترش جرایم رایانه ای را به مراجع ذیصلاح از جمله وزارت ارتباطات اعلام كرده وآمادگی دارد تا بصورت كامل در حوزه های سیاست گذاری ونظارت با وزارت ارتباطات همكاری كند.
 
آیا می توان گفت كه اساسا اتصال به شبكه های وای فای عمومی برای كاربران مخاطره آمیز است؟
 
شاید این توصیه كه نباید برای انجام كارهای غیر ضروری ومهم از اینترنت های باز ورایگان استفاده كرد راشنیده باشید.نكته ای كه درصورت رعایت از سوی كاربران تا حدود بسیار زیادی دست افراد سودجو ومجرم را از انجام عمل مجرمانه كوتاه می كند.از سویی دیگر ما روز به روز شاهد افزایش ارائه اینترنت باز ورایگان در فروشگاه ها ،كافی شاپ ها ،هتل ها ،فرودگاه ها وسایر مكان های عمومی هستیم .قابلیتی كه علاوه برجذب مشتری عموما برای انجام كارهای ضروری كاربرد دارد.اما آیا ضمانتی برای حفظ امنیت استفاده كنندگان وكاربران اینترنت باز یا رایگان وجود دارد؟ باید گفت بسیاری از افراد جامعه كه لپ تاپ ،تبلت و موبایل های هوشمند دارند از اینترنت های باز ورایگان استقبال می كنند ودرهر مكانی با سیستم های خود به اینترنت متصل می شوند تا از اخبار واطلاعات دنیای سایبر بهره ببرند.در حالیكه در بسیاری از سیستم های شخصی این افراد انبوهی از اطلاعات مهم وشخصی وجود دارد كه خطر سرقت آنها از سوی مجرمان سایبری وهكرها متصور است.
 
از سوی دیگر از آنجایی كه در اكثر مكان های عمومی كه اینترنت باز ارائه می دهند تمامی كاربران بدون پسورد ویا با پسوردهای مشترك به اینترنت متصل می شوند.لذا هیچ تضمینی برای حفظ اطلاعات آنان وجود ندارد.اتصال به اینترنت باز ورایگان بدون رمز عبور در اماكن عمومی به راحتی اطلاعات كاربران را درمعرض رویت كسانی قرارمی دهد كه همزمان به همان منبع اینترنت متصل هستندچون در این زمان چندین نفر همزمان از طریق وای فای به اینترنت متصل می شوند بنابراین مشاهده سایت های بازدید شده وهك كردن دستگاه قربانی بسیار آسان تر از حالت معمولی است.استفاده از اینترنت عمومی بارمز عبور نیز چندان به ارتقای امنیت كمك نمی كند تا وقتی كه همه كاربران از یك رمز عبور مشترك استفاده می كنند،امكان هرگونه فعالیت مجرمانه وجود دارد. لذا بهتر است ارائه دهندگان وای فای عمومی برای هر كاربر رمزی عبور مجزا و پیچیده انتخاب و به خود فرد تحویل دهند تا از هرگونه سوءاستفاده احتمالی پیش گیری شود.
 
یكی دیگر از شگردهای موجود در این زمینه ،ارسال بدافزارهای مختلف جهت سرقت اطلاعات كاربران است كه در صورت استفاده از اینترنت های باز این امكان را به افراد سودجو می دهد تا با دسترسی به سیستم افراد مختلف برای آنها ویروس ها وبدافزارهای مختلف را ارسال كنند.
 
از جمله اقدامات پیشگیرانه ای كه می توان در این خصوص انجام داد این است كه درصورت امكان برای انجام كارهای مهم ومحرمانه (وارد كردن اطلاعات بانكی،وارد كردن رمز عبور به ایمیل وشبكه های اجتماعی )از اینترنت های عمومی استفاده نكنیم.
 
آیا برای اجرای این طرح با پلیس فتا هماهنگی هایی صورت گرفته است؟
 
خیر تاكنون بصورت رسمی درخواستی از پلیس فتا صورت نگرفته است واطلاعات ما در حد اخبار منتشر شده در رسانه هاست .درصورت اجرای الزامات انتظامی وامنیتی مورد نظر پلیس فتا و تعهد ارائه دهندگان به اجرای دقیق الزامات ،پلیس منعی برای این موضوع نمی بیند.
1396/08/29
12:05:40
5.0 / 5
5247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات