غیرفعال كردن سرویس ارزش افزوده برای سیم كارت های جدید

غیرفعال كردن سرویس ارزش افزوده برای سیم كارت های جدید كمك وب: در حالیكه فعال سازی ناخواسته خدمات ارزش افزوده موجب نارضایتی كاربران می شود، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از غیرفعال شدن سرویس ارزش افزوده برای سیم كارت های جدید آگاهی داد.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) كه به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها مانند تماس صوتی و پیامك معمول است. در خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ابزارهایی مانند پیامك، تماس و دیتای مصرفی بعنوان ابزار نمایش خدمات استفاده می شود.
خدمات ارزش افزوده می تواند توسط خود اپراتورها یا توسط شركای ثالثی كه بعنوان تامین كننده ی محتوا (Content Provider) شناخته می شوند، صورت گیرد. مهم ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، شامل اخبار، مسابقات و رأی گیری، خدمات تماس از دست رفته و صندوق پستی، تبلیغات موبایلی، اطلاع رسانی، پرداخت موبایلی، تلویزیون آنلاین و OTT، پخش یا دانلود موسیقی، زنگ انتظار تماس، بازی آنلاین، خدمات ورزشی و اطلاع رسانی، خدمات استیكر و این قبیل سرویس ها می شود.
بااینكه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط كاربر انتخاب شود، اما بنظر می رسد توسط بعضی از شركت های ارزش افزوده، كاربران به عضویت این سرویس ها درآمده بودند و با عنایت به اینكه این خدمات معمولاً هزینه های بالایی دارند، برای مثال ارسال یك پیامك ارزش افزوده به كاربر می تواند حداقل ۳۰۰ تومان هزینه داشته باشد.
در مواردی باز مشاهده شده پیامك های تبلیغاتی با متن فریبنده بوسیله پیام رسان های اجتماعی یا سرشماره های شخصی ارسال می شود كه كاربران را تشویق می كند با ارسال كد، شارژ یا سرویس بلاعوض دریافت نمایند و بعضی از كاربران با اعتماد به این پیام ها، موارد درخواستی در پیامك را انجام می دهند كه در بعضی موارد به ثبت و فعال شدن سرویس ناخواسته و متضرر شدن آنها منجر می شود. بنا بر این اپراتورها از طرف رگولاتوری ملزم شدند در این باره به مشتركین اطلاع رسانی لازم را انجام دهند و همین طور به تمامی شركت های ارائه دهنده خدمات مبتنی بر محتوا برای انجام ندادن اینگونه تبلیغات اخطار جدی ارسال نمایند.
غیرفعال كردن سرویس ارزش افزوده با ابلاغ رگولاتوری
در این راستا محمدجواد آذری جهرمی، امروز در توئیتر خود نوشت: گفته بودیم كه از حق الناس كوتاه نمی آییم؛ مخصوصاً زمانی كه برخی چشم طمع به جیب مردم داشته باشند. با ابلاغ جدید سازمان تنظیم مقررات، از این پس برای سیم كارت های جدید، سرویس ارزش افزوده غیرفعال است مگر اینكه خود مشترك از ابتدا بخواهد. برای پشتیبانی از مردم وكسب وكارهای حلال این حوزه.
همین طور محمدجعفر نعناكار -مدیركل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات- در این خصوص نوشت: خوشحالم بالاخره متدولوژی فعالیت ها دارد به مسیر خودش هدایت می شود. سیم كارت دائمی باید از ابتدا سرویس ارزش افزوده اش غیرفعال باشد. سیم كارت اعتباری باید از ابتدا سرویس ارزش افزوده اش فعال باشد. سیم كارت اعتباری باید از ارزش افزوده كسب درآمد كند، نه اینكه از اعتبارش كم شود.
مطابق مصوبه ۱۴۷ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باز برای نمایش خدمات ارزش افزوده پیامكی از طرف اپراتورها تائید مشترك برای فعال سازی الزامی است. بدین سبب اپراتور باید در مورد تمامی خدمات ارزش افزوده محتوائی پیامكی، پیش از شروع نمایش خدمات، بوسیله یك پیامك در مورد نمایش خدمات از مشترك سوال كند و درصورت تائید مشترك آنرا فعال كند. در دوره های گذشته در این پیامك ها هیچ اشاره ای به عضویت و محاسبه هزینه وجود نداشت و تعداد بسیار زیادی از مشتركین به این صورت برای دریافت خدمات عضو شدند. اما هم اكنون نحوه ارسال پیامك های مربوط به خدمات باید به گونه ای باشد كه هزینه و روش لغو عضویت آن در هر پیامك ارسالی درج شود.
البته مشتركین تلفن همراه درصورت مواجهه با عضویت ناخواسته در خدمات ارزش افزوده پیامكی می توانند با بازگشت به پایگاه اینترنتی.ir۱۹۵ یا تماس با سامانه ثبت و پاسخگویی به شكایات حوزه ICT به شماره ۱۹۵ شكایت خودرا ثبت كنند تا از طرف معاونت نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری پیگیری و اقدام لازم صورت گیرد. مشتركان می توانند بوسیله شماره گیری #۸۰۰* در تمام اپراتورهای تلفن همراه از سرویس های ارزش افزوده ای كه برای آنها فعال است باخبر شده و در صورت عدم تمایل نسبت به حذف آنها اقدام نمایند.1397/12/29
14:29:32
5.0 / 5
4208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات