همه نگاه ها به رییس جمهور

همه نگاه ها به رییس جمهور به گزارش كمك وب عرضه لایحه بودجه سال ۹۸ از جانب رییس جمهوری به مجلس و استخراج بخش های مختلف آن مهم ترین خبر امروز اقتصادی ایسنا بود.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، لایحه بودجه ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومانی سال آینده كه قرار بود ۱۵ آذر ماه به مجلس عرضه شود، سرانجام پس از انجام اصلاحاتی بخصوص در هزینه ها امروز سه شنبه از جانب رئیس جمهوری به مجلس عرضه شد.
بر این اساس دولت مجموع بودجه عمومی كه شامل منابع عمومی و درآمدهای اختصاصی است را با سقف ۴۷۸ هزار میلیارد تومان بسته است. از این رقم حدود ۴۰۷ هزار میلیارد تومان مربوط به منابع عمومی و بیشتر از ۷۰ هزار میلیارد تومان به درآمدهای اختصاصی متعلق می باشد. منابع عمومی دولت شامل درآمدها با ۲۰۸ هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی های سرمایه ای(نفت و فرآورده های آن) ۱۴۸ هزار میلیارد تومان و واگذاری دارایی های مالی با ۵۱ هزار میلیارد تومان است.
آنچه كه دولت برای منابع شركت های دولتی موسسات انتفاعی وابسته به دولت و آنها پیش بینی كرده، بودجه ای حدود ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان است كه با مجموع بودجه عمومی سقف بودجه كل كشور را به ۱۷۰۲ هزار میلیارد تومان می رساند. در مقابل مصارف دولت هم شامل مصارف عمومی و بودجه شركت های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانك ها می گردد كه در بخش مصارف عمومی هزینه های دولت حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان، بودجه های عمرانی ۶۲ هزار میلیارد تومان و تملك دارایی های مالی با ۲۵ هزار میلیارد تومان است كه مصارف عمومی را به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان می رسد. مصارف شركت های دولتی موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانك ها هم ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده كه در مجموع كل مصارف بودجه كشور را به ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان رسانده و كل بودجه در بخش درآمد و هزینه در این رقم تراز می گردد.
مهم ترین خبرهای بودجه ای
بر این اساس وام ازدواج جوانان در بودجه سال ۱۳۹۸ همان ۱۵ میلیون تومان باقی ماند و نسبت به امسال تفاوتی نداشت. همچینن در سال آینده هم مانند امسال حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه های نقدی در نظر گرفته شده كه در این حالت در هر ماه حدود ۷۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر می توانند یارانه دریافت نمایند. حقوق كاركنان دولت در سال آینده تا سقف دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر ماه معاف از مالیات خواهد بود. درآمدهای مالیاتی نیز نسبت به امسال حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد داشت. برای سال آینده عوارض خروج از مرزهای كشور برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان و برای عوارض خروج زائرین حج تمتع و عمره هم ۱۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
هشدار جدی به صادركنندگان
بر مبنای لایحه بودجه سال آینده هرگونه معافیت مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات كالا و خدمات همچون كالاهای غیرنفتی، محصولات بخش كشاورزی و مواد خام در مواردی كه ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانك مركزی به چرخه اقتصادی كشور برگردانده نشود، ملغی خواهد بود.
تعارفات مالیاتی را كنار بگذاریم
لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ در حالی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده كه در آن سهم مالیات نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی هم مشخص شده است. بر این اساس نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی هم كه در ماه های گذشته شایعاتی كه پیرامون معاف بودن از پرداخت مالیات در مورد آنها وجود داشت، به پرداخت ۱۶ میلیارد و ۶۶۶ میلیون تومان مكلف شده اند.
در همین رابطه پدرام سلطانی - نایب رییس اول اتاق بازرگانی ایران - با اشاره بودجه ۹۸، اظهار داشت: دولت و حاكمیت باید تعارفات مالیاتی را كنار بگذارند. هم چنین در این راستا باید معافیت های بی حد و اندازه مالیاتی به یكسری از دستگاه ها را حذف كند.
بازار ارز دوباره شلوغ شد
بازار ارز امروز با افزایش قیمت ها همراه بود و با وجود حضور كم رنگ دلالان در این بازار، مردم برای خرید ارز در مقابل صرافی های دولتی صف كشیده بودند.
امروز قیمت هر دلار آمریكا در صرافی بانك ملی از حدود ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان در بامداد شروع شد و در نهایت در ساعات پایانی روز افزایش پیدا كرد، به طوریكه تا زمان انتشار این گزارش، قیمت فروش هر دلار آمریكا در صرافی ملی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت خرید آن ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان است. نرخ خرید و فروش دلار در صرافی های آزاد اندكی بالاتر از صرافی ملی و بازار آزاد هم كمی بالاتر از صرافی ها بود.
مخالفت جهرمی با بسته های اینترنت بدون اینستاگرام
اخیراً نامه ای درباره محدودسازی برای اینستاگرام منتشر گردید كه امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود كه طبق نظر متخصصان بخش ارتباطات، ابلاغیه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی درباره ارایه بسته های اینترنت بدون امكان دسترسی به اینستاگرام بی فایده است.
صدور مجوز واردات دام زنده
در چند وقت اخیر شرایط بازار گوشت گرم قرمز به گونه ای رقم خورد كه بازار را با كمبود عرضه مواجه كرد و دلیل اصلی این موضوع، قاچاق بی رویه دام زنده از كشور اعلام گردید. در همین رابطه رییس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی از واردات دام زنده به كشور اطلاع داد و اظهار داشت كه مجوزها صادر و اقدامات اولیه برای واردات دام زنده انجام شده است.
مرغ از قفس نپرید!
اجرای طرح عرضه گوشت برزیلی، مرغ منجمد و تخم مرغ دولتی از امروز عاملی شده است كه قیمت مرغ تازه كیلویی ۷۰۰ تا هزار تومان كاهش پیدا كند. این اقدام در حالی صورت گرفته است كه قیمت مرغ، گوشت و تخم مرغ طی چند روز گذشته، روند صعودی به خود گرفته و كار را به جایی رساند كه حتی مرغ و تخم مرغ رفته رفته از سبد برخی خانواده ها در حال خروج بود.
ترامپ به سیم آخر زد
رییس جمهور آمریكا در انتقادی بی سابقه، بانك مركزی این كشور را تنها مشكل اقتصاد آمریكا خواند! صحبت های ترامپ را اینجا بخوانید.
مهم ترین مشكلات اقتصادی ایران از دید اروپایی ها
خبرگزاری فرانسه در گزارشی، بخش بانكی، بحران ارزی و كنترل دولتی را مهم ترین چالش های اقتصاد ایران خواند. تحلیل این خبرگزاری از اوضاع اقتصادی ایران را می توانید اینجا بخوانید.1397/10/05
18:16:37
5.0 / 5
4472
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات