توسط معاون وزیر ارتباطات:

۱۰ دستگاه برتر دولت الكترونیك معرفی گشتند، لیست خوبها و بدها

۱۰ دستگاه برتر دولت الكترونیك معرفی گشتند، لیست خوبها و بدها به گزارش كمك وب معاون وزیر ارتباطات نتایج ارزیابی دوره چهارم دستگاه های اجرایی در حوزه دولت الكترونیك را اعلام نمود و ۱۰ دستگاه دولتی برتر در این زمینه را نام برد.به گزارش كمك وب به نقل از مهر، امیر ناظمی امروز در نشست اعلام آخرین ارزیابی دستگاه های اجرایی در حوزه دولت الكترونیك تصریح كرد: شاخص دولت الكترونیكی از امتیاز حدود ۳۸ درصد به ۶۰ درصد در كشور ما ارتقا یافته است.
وی با اشاره به اینكه ۵ معیار در ارزیابی عملكرد دستگاه های دولتی در حوزه دولت الكترونیك در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: این معیارها شامل حضور در وب، امكان تعامل الكترونیكی با دولت، تكمیل خدمت، یكپارچگی و میزان افزایش مشاركت عمومی است.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه در تعاریف جدید دولت الكترونیكی، دولت و كسب و كارها در یك سمت و شهروندان در سوی دیگر هستند، اظهار داشت: در این پلت فرم كار دولت این است كه خدمات به شهروندان را تسهیل كند.
ناظمی با اشاره به اینكه دو شاخص جدید به شاخص های ارزیابی دستگاه های اجرایی در زمینه دولت الكترونیك افزوده می شود، افزود: این شاخص ها شامل شاخص داده باز و خدمات دیجیتال و اتصال به مركز ملی داده خواهد بود. این معیارها نشان داده است كه تا چه حد دسترسی عمومی شهروندان به اطلاعات از جانب دستگاه ها فراهم شده و به چه تعداد درخواست ها در این زمینه پاسخ داده شده است.
وی اظهار داشت: در این شاخص مشخص می گردد كه میزان استفاده از خدمات دستگاه های دولتی و اجرایی در جهت عرضه خدمات هوشمند چقدر است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ارزیابی ۱۸۴۳ خدمت دستگاه های دولتی در حوزه دولت الكترونیك اظهار داشت: این ارزیابی ها نشان داده است كه ۶۱۸ خدمت كمتر از ۵۰ درصد الكترونیكی شده اند و همچون خدمات الكترونیكی شده می توان به استعلام بازنشستگی و صدور و ابطال دفترچه بیمه سلامت اشاره نمود.
وی با اشاره به فهرست ۱۰ دستگاه برتری كه خدمات دولت الكترونیك به مردم عرضه می دهند، اظهار داشت: بر مبنای ارزیابی ها مشخص شد كه شركت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور در رتبه اول ارزیابی ها قرار دارد و در ادامه این جدول سازمان گمرك، سازمان سنجش، بنیاد شهید، بیمه مركزی، مركز توسعه تجارت الكترونیك، سازمان امور مالیاتی، سازمان سرمایه گذاری و كمك های اقتصادی و فنی، سازمان بنادر و دریانوردی، پست بانك و وزارت اقتصاد دیده می شوند.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: در این ارزیابی وضعیت عملكرد ۱۰ دستگاهی كه ضعیف ترین همكاری را در زمینه دولت الكترونیك داشتند هم مشخص شده است كه همچون آنها می توان به انستیتو پاستور، سازمان حفظ نباتات، وزارت دادگستری، سازمان حسابرسی، سازمان اكتشافات معدنی، وزارت نیرو، سازمان فنی حرفه ای، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه اشاره نمود.
وی اظهار داشت: در ارزیابی دور چهارم ۲ دستگاه هم تقاضا داشتند كه در این مرحله مورد ارزیابی قرار نگیرند كه شامل دانشكده علمی كاربردی مخابرات و پژوهشگاه فضایی می گردد.
ناظمی در پاسخ به این سوال كه این دو دستگاه در دور سوم ارزیابی هم تقاضای عدم ارزیابی داشتند، اظهار داشت: این دستگاه ها درصدد ارتقای زیرساختها هستند و بر این اساس از ما خواستند كه در این دوره مورد ارزیابی قرار نگیرند.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: مرحله پنجم ارزیابی دستگاه های اجرایی در مورد دولت الكترونیك از آخر آذرماه آغاز می گردد و تا آخر سال نتایج آنرا اعلام می نماییم.
وی از رشد ۲۰ درصدی شاخص خدمات الكترونیكی دولت در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: این در شرایطی است كه بودجه دولت الكترونیك برای چهارمین سال پی در پی در حد صفر پرداخت شده است.
ناظمی تصریح كرد: ارزیابی صورت گرفته از ۹۳ دستگاه اجرایی در جهت جایگاه خدمات الكترونیكی آنها صورت گرفته كه بالغ بر ۲۰ درصد بهبود را نسبت به دوره قبل نشان داده است.

1397/09/20
14:09:15
5.0 / 5
4273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات