احتمال كاهش ۴۰ درصدی قیمت موبایل

احتمال كاهش ۴۰ درصدی قیمت موبایل كمك وب: در شرایطی كه قیمت گوشی تلفن همراه بعد از روند افزایشی ماه های گذشته، در هفته گذشته با كاهش روبرو بود رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه اعلام نمود كه اگر ۶۰۰ هزار دستگاه گوشی توقیف شده توسط سازمان حمایت قیمت گذاری شود و از جانب دیگر ارز نیمایی برای واردات این محصول تامین گردد، قیمت موبایل تا ۴۰ درصد كاهش خواهد یافت.این در حالی است كه گزارش میدانی خبرنگار ایسنا در هفته گذشته هم گویای ارزانی موبایل تا ۲ میلیون تومان در بعضی برندها بود. البته قبل از این فلاح جوشقانی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره دلایل افزایش قیمت موبایل در بازار اینگونه توضیح داد كه بازار تلفن همراه، بازاری كاملا وابسته به ارز است كه نوسانات نرخ ارز بطور قطع در قیمت آن ها تاثیر می گذارد، اما بیشتر از ۳۰ درصد افزایش قیمت گوشی تلفن همراه در بازار به علت كمبود عرضه است.

در این شرایط ابراهیم درستی نائب رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه فروشندگان گوشی تلفن همراه در این باره به ایسنا اظهار داشت: هم اكنون ۶۰۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در گمرك توقیف شده كه به علت پرونده های تخلف گذشته و یا دیركردن در مراحل ترخیص و تامین ارز است. این كالا منتظر قیمت گذاری از جانب سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان بوده كه باید هر چه سریعتر صورت گیرد و با عرضه این موبایل ها، بازار این كالای ضروری هم رنگ آرامش به خود بگیرد.

وی اضافه كرد: اگر ارز نیمایی به صورت مستمر و منظم برای واردات موبایل اختصاص یابد و واردكنندگان بتوانند سهم بازار را تامین كنند، بطور قطع قیمت تلفن همراه در آینده ای نزدیك با كاهش قابل توجهی مواجه می شود، اما هم اكنون یكی از مسائلی كه سبب می گردد قیمت موبایل افزایش یابد، كمبود جنس و كالا در بازار است.

درستی با اشاره به اینكه در هفته گذشته شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت موبایل و تبلت در بازار بودیم، تصریح كرد: اگر اتفاقاتی كه مطرح كردم از قیمت گذاری تا تامین ارز و سهم بازار رخ دهد، شاهد كاهش قیمت موبایل تا ۴۰ درصد و حتی بیشتر خواهیم بود، اما باید این نكته را مدنظر قرار داد كه فروشنده موبایل، گران فروش نیست و عمده تخلف برای توزیع كنندگان و وارد كنندگان عمده تلفن همراه می باشد، البته این مسئله را كه برخی فروشندگان هم امكان دارد مرتكب تخلف و گران فروشی شوند، منكر نمی شویم اما گرانی در بازار موبایل دلایل دیگری دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه با اشاره به صفر شدن قاچاق موبایل در جهت اجرای طرح رجیستری تلفن همراه اظهاركرد: در گذشته نه چندان دور، سالانه بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان تلفن همراه به كشور قاچاق می شد، اما از زمانی كه طرح ریجستری اجرایی شده قاچاق آن حدودا به صفر رسیده است. ازاین رو مسئولان باید هر چه سریعتر در جهت ساماندهی بازار موبایل اقدامات لازم را انجام دهند، تا التهابات بازار آن برطرف شود.1397/07/22
21:53:31
5.0 / 5
4995
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات