مدیرعامل شاتل موبایل:

دامپینگ تعرفه های دیتا كشنده ترین چالش MVNOها است

دامپینگ تعرفه های دیتا كشنده ترین چالش MVNOها است كمك وب: مدیرعامل شاتل، بزرگ ترین چالش بازار اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) را دامپینگ در تعرفه های دیتا توسط اپراتورهای MNO عنوان نمود و آن را كشنده ترین مساله برای همه بازیگران این بازار برشمرد.به گزارش كمك وب به نقل از مهر، آرش كریم بیگی در پنل فرصت ها و چالش های اپراتورهای مجازی تلفن همراه كه از جانب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حاشیه نمایشگاه تلكام ۲۰۱۸ با حضور مهندس نسترن محسنی، معاون صدور پروانه و بررسی های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، باقر صمدی، مدیركل بازاریابی ایرانسل و مهدی شهیدی، رئیس هیات مدیره شركت نگین ارتباطات آوا و سایر مدیران و بازیگران اپراتورهای MNO و MVNO برگزار شد، اظهار داشت: از بین ۹ دارنده پروانه MVNO، هفت شركت در بخش پرداخت و بانكی و دو شركت دارای پروانه FCP بودند.
وی اضافه كرد: در زمان آغاز به كار دارندگان پروانه، برپایه گزارش های انتشار یافته در مورد ترندهای جهانی MVNO، ترند اول این بازار متعلق به بخش پرداخت همراه و ترند بعدی متعلق به خدمات همگرای ثابت و سیار یا همان FMC بود و بر همین مبنا شركت های كه به مرحله دریافت پروانه رسیدند، برپایه ترندهای اصلی MVNO در دنیا وارد این بازار شده اند و به نظر می آید با عنایت به رویكردهای جهانی، در كلیات بخش درستی را تشخیص داده و همراستا با روندهای جهانی عمل كرده اند.
چالش اول: تجربه اول
مدیرعامل شاتل موبایل درمورد چالش های MVNOها برای ورود به بازار و تحقق برنامه ها اظهار داشت: چالش نخست این بود كه تجربه پیاده سازی MVNO، تجربه اول اپراتور به معنای میزبان، تجربه اول شركت های متقاضی و همینطور تجربه نخست رگولاتور بعنوان مرجعی كه باید این فضا را مدیریت می كرد، بوده است.
وی افزود: در بازه زمانی یكساله اول این پروژه می بینیم كه مبحث مذاكرات تجاری اولیه MNOها و MVNOها طی یك پروسه زمان بری پیش رفت و طرفین به چالش افتاده بودند چونكه MNO ها عموما بعنوان رقیب به اپراتورهای مجازی نگاه می كردند و می پنداشتند به زمین بازی آنان، بازیگر دیگری به عنوان رقیب تجاری اضافه می گردد و گاها تلاش می كردند چه در بازار و چه در قیمت تمام شده، چارچوب های بازیگر جدید را مدیریت و مهندسی كنند.
به گفته كریم بیگی، از جانب دیگر MVNOها هم گاها این بازار را بیش از اندازه به پول و سوددهی سرشار نزدیك می دیدند و تصور می كردند بیزینس چابكی است كه بازیگری مثل MNO رقم های چند ده میلیاردی در ماه به دست می آورد و آن فضا را شبیه سازی می كردند و توقع شان از این بازار گاها بیش از اندازه بالا بود اما اكنون پس از سه سال، به نظر میرسد طرفین به واقع بینی نسبی و بالغی نسبت به یكدیگر و بازار رسیده اند.
چالش دوم: عدم اجرای مصوبات
وی با اشاره به اینكه مستقل از موضوعات ارزش و زمان بر بودن پیاده سازی فنی و برندسازی كه به غیر از دو یا سه شركت از دارندگان پروانه، بقیه بازیگرها مجبور بودند از ابتدا برندسازی هم بكنند و این مورد هزینه و زمان زیادی را به آنها تحمیل می كرد، یكی دیگر از چالش های این بازار را عدم اجرای كامل مصوبات دانست.
مدیرعامل شاتل موبایل، هر چهار مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حوزه مقررات MVNO را جزو بالغ ترین و مترقی ترین مصوبات كمیسیون بخصوص در لایه عمده فروشی عنوان نمود و اظهار داشت: كمیسیون به درستی حتی در حوزه بایدها و نبایدهای چارچوب قرارداد عمده فروشی هم وارد شده اما به عقیده من چالش اصلی، عدم اجرای درست مقررات مصوب است. به نظر من مصوبات كمیسیون در حوزه MVNO نسبت به سایر مصوبات كمیسیون خیلی مترقی بودند و هم فضای آینده روابط در بعضی لایه ها و هم احتمال محدودسازی برای MVNOها دیده شده و به نظر من اجرا نشدن كامل آن، حتی در لایه متون برخی قراردادها، مورد نقد است.
چالش سوم: ناظر بازار
به گفته كریم بیگی، طبق اعلام مدیران بعضی از شركتهای دارنده پروانه، مواردی در قراردادهای MVNOها وجود دارد كه با اصول ذاتی مصوبات كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در تضاد بوده اما قرارداد آن بین طرفین امضا شده و به یك توافق تجاری منتج شده و در نهایت با تایید رگولاتوری بعنوان قرارداد تایید شده، منجر به صدور پروانه شده است.
وی همینطور خاطرنشان كرد: به نظرم هنوز فرصت ورود رگولاتوری به این موارد قراردادی وجود دارد تا چالش هایی كه MVNOها مطرح می كنند، با ابزار قانونی خود پوشش دهد.
چالش چهارم: تخفیف یا مقرون به صرفه؟!
كریم بیگی معتقد است: این نقد به همه دارندگان پروانه MVNO وارد است كه ابتدا تلاش كردیم با ارائه صرفا تخفیف وارد بازار شویم. شاید این مدل در خیلی از كشورهای دنیا جواب داده باشد و حتی برپایه گزارش اتحادیه جهانی تلفن همراه كه در سال ۲۰۱۴ انتشار یافت، بیشترین سهم بازار MVNOها با رقم ۲۶ درصد در حوزه تخفیف بوده اما در بازار ایران كه به شدت به تعرفه حساس است و اپراتورهای تلفن همراه عملا در كف تعرفه بخصوص در حوزه خدمات دیتا سرویس دهی می كنند و نرخ موثر عملا با وجود تغییر تعرفه ها بسیار پایین است و فضای ورود هیچ بازیگر جدیدی را به این فضا تولید نمی كند، تمركز روی این سگمنت عملا غیرممكن خواهد بود. ضمن اینكه به هزینه های عمده فروشی نسبتا بالای اپراتور باید هزینه های فنی و برندسازی هم اضافه شود.
وی در ادامه اضافه كرد: در ابتدای كار، اپراتور میزبان گاها تلاش كرد قیمت گذاری اولیه را طوری مهندسی كند كه از رقم ERM خود بالاتر باشد.
مدیرعامل شاتل موبایل همینطور توضیح داد: ما در شاتل موبایل بازار FMC را از روز نخست هدف قراردادیم كه با صدور پروانه FCP در كنار MVNO می تواند شاتل را به یك Quad Player تبدیل كند. در دو سال قبل خدمات تلفن ثابت، VoD و تلفن همراه به سبد محصولات گروه شاتل افزوده شد و حالا FCP شماره یك بازار، به صورت Quad Player فعالیت خویش را ادامه داد.
وی با اشاره به اینكه شاتل فاز اول FMC را شروع كرده و تمركز اصلی روی عرضه خدمات مقرون به صرفه و ساده با استفاده از همگرایی خدمات ثابت و سیار خواهد بود، اضافه كرد: بطور قطع تمركز روی تخفیف نیست اما مشتری در زمان انتخاب كردن به مبحث «مقرون به صرفه گی» توجه می كند. مبحث مقرون به صرفه گی از سگمنت تخفیف و دامپینگ باید جدا شوند.
چالش پنچم: ورود رگولاتوری به تعرفه گذاری عمده فروشی
كریم بیگی درمورد مباحث مطرح شده درباره ورود رگولاتوری به عرصه تعرفه گذاری عمده فروشی موبایل اظهار داشت: ورود رگولاتوری به عرصه تعرفه گذاری عمده فروشی را به نفع كسب و كار خودم نمی دانم و فكر می كنم برپایه توپولوژی فنی، حجم ترافیكی و سگمنت بازارهای متفاوت، یك توافق تجاری اتفاق می افتد كه بین هر دارنده پروانه و MNO برپایه منافع هر دو توافق می گردد و ورود رگولاتوری به حوزه تعرفه گذاری عمده فروشی در فضای دیریگولیشن و مذاكره تجاری پس از سه سال، اقدام رو به جلو و چابكی به نظر نمی رسد.
چالش ششم: شفاف نبودن IoT
وی درمورد پیشنهاد رگولاتوری در خصوص ورود به بازار اینترنت اشیا (IoT) و حوزه فضایی اظهار داشت: اینترنت اشیا یكی از بازارهایی است كه قواعد آن هنوز شفاف نشده و برنامه مدیریت فضای فركانسی آن همچنان در یك فضای خاكستری است.
مدیرعامل شاتل موبایل اضافه كرد: طبیعتا در آن بازار هم بازارگردان اصلی MNO ها خواهند بود و اپراتورهای مجازی در بازار اینترنت اشیا هم باید یك نیچ خاص برای اینترنت اشیا را مورد هدف قرار دهند.
چالش هفتم: ورود قانون گذاران جدید
وی یكی دیگر از چالش های این بازار را بدعت های جدید از جانب قانون گذاران جدیدالورود به بازار ICT عنوان نمود كه نمونه آن برای قطع اشتراك شركت مخابرات ایران صورت گرفت.
كریم بیگی با اشاره به اینكه یكشبه بازیگر جدیدی به فضای مقررات گذاری كشور وارد می گردد و بدون هیچ محاسبه ای، تعرفه ای را كه برای شركت مخابرات ایران وفق مصوبه كمیسیون درآمد دارد و بخشی از سوبسید مخابرات در حوزه ثابت را جبران می كند، می كاهد و یك ردیف تعرفه ای اصلی را از فیلدهای درآمدی آن در حوزه ثابت حذف می كند، اضافه كرد: عملا ابزار پشتیبان قانونی موثری به جهت اینكه رگولاتوری از دارنده پروانه اش حمایت كند جز اینكه قانون را فعلا اجرا، آن فیلد را حذف و تلاش كند با مذاكره بازیگر جدیدالورود را قانع كند كه از رای خود عقب نشینی كند، وجود ندارد و این به نظر من بدعت خطرناكی است كه می تواند پس از مخابرات برای هر یك از دیگر دارندگان پروانه پیش آید.
درباره شاتل موبایل
شركت توسعه ارتباطات همراه شاتل (شاتل موبایل) بعنوان شبكه همراه گروه شركت های شاتل، در سال ۱۳۹۴ و با هدف تمركز روی نسل های جدید خدمات ارتباطی بیسیم مبتنی بر شبكه های تلفن همراه، TD-LTE و Wi-Fi عمومی تاسیس شد، این شركت در اسفند ۱۳۹۵ موفق به دریافت «پروانه نوع اول اپراتور مجازی تلفن همراه» (Full MVNO) از جانب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان نسل جدید اپراتورهای تلفن همراه كشور شد و در كمتر از ۶ ماه بعد از صدور این پروانه، موفق به راه اندازی تجاری اولین شبكه كامل تلفن همراه نسل جدید كشور با نام تجاری «شاتل موبایل» شد.
شاتل موبایل خدمات ارتباطی همگرای ثابت و سیار بر پایه اینترنت را به صورت یكپارچه به عنوان نسل جدید اپراتورهای تلفن همراه به مشتركین خود با پیش شماره ۰۹۹۸ و كد ۱ در سراسر كشور عرضه می كند.

1397/07/15
23:28:03
5.0 / 5
4828
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات