كسی مشكل نیما را حل كند

كسی مشكل نیما را حل كند كمك وب: ماجرای مشكلات ˮنیماˮ برای تامین ارز متقاضیان تمام شدنی نیست و این دفعه گله ایرلاین ها را با خود به دنبال داشته است. گرچه نیما سامانه نوپایی است و زمان لازم است تا در حالت ایده آل قرار گیرد، اما به هر حال تامین ارز در آن به مفهوم سرعت دادن به مسیر واردات، تامین كالا و مواد اولیه و گردش تولید و خدمات خواهد بود. از این رو تا زمانی كه دستگاه های ذیربط و به صورت خاص بانك مركزی مسایل این سامانه را حل و فصل نكنند، روال معمول صادرات و واردات هم تحت الشعاع خواهد بود.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، با اجرایی شدن بسته جدید ارزی و تغییر جهت تخصیص ارز، مخاطبان حوزه ارزی در دوره جدیدی از قیمت ارز قرار گرفتند. واردكنندگان و گروه های خدماتی كه ارز مورد نیاز خویش را تا سال قبل عموما با نرخ دولتی حداكثر تا ۳۸۰۰ تومان و در بدترین حالت از بازار آزاد و با حداكثر نرخ ۴۰۰۰ تومان دریافت كرده بودند امسال تا به خود آمدند و دیدند كه باید ارز بازار آزاد را با نرخ بیش از ۵۰۰۰ تومان تهیه كنند، دولت سیاست جدیدی اجرایی كرد و ارز ۴۲۰۰ تومانی را با نرخی حدودا ثابت در اختیار آنها قرار داد. اما چند ماهی گذشت و دولت تغییر مسیر داد و در جریان اصلاح اشتباهاتش در سیاست قبلی، بسته ارزی را به بازار برد كه دیگر اثری از دلار ۴۲۰۰ تومانی در آن نیست مگر برای كالاهای اساسی. در این بین باید سایر واردكنندگان وارد سامانه نیما(نظام یكپارچه ارزی) شده و ارز مورد نیاز خویش را در جریان معاملات با صادركنندگان تهیه كنند البته نه با نرخ ۴۲۰۰ تومان بلكه دلاری تا مرز ۸۰۰۰ و یا ۹۰۰۰ تومان؛ نرخ هایی كه هزینه واردكننده كالا و خدمات بین دو تا سه برابر نسبت به نرخ های قبلی افزایش داد.

اما در همین جریان هستند برخی سازمان ها و نهادها كه حتی هنوز پایشان به سامانه نیما هم برای تهیه ارز باز نشده و ناچارند كه هزینه های خویش را از بازار آزاد تهیه كنند یعنی جایی كه نرخ دلار این روزها تا ۱۱ هزار تومان رسیده و پیش بینی مشخصی هم برای نرخ ها آینده وجود ندارد. ایرلاین ها یكی از همین گروه ها هستند كه در مدت گذشته افزایش نرخ بلیط پروازهای داخلی بسیار حاشیه ساز شده است. از چندی قبل قیمت بللیط پبرخی پروازها بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد هم افزایش داشته و از دلایل عمده آن را افزایش نرخ ارز اعلام نموده اند.

این در حالی است كه پس از آنكه اعلام نمودند بخشی از هزینه را كاهش خواهند داد، تازه ترین اظهارات مقصود اسعدی سامانی- دبیر انجمن شركت های هواپیمایی- از این حكایت دارد كه ایرلاین ها با وجود اینكه قرار بوده ارز خویش را از بازار ثانویه ارز تامین كنند هنوز این اتفاق نیفتاده و الان از مشتریان بازار آزاد هستند. آنهم در شرایط كه حدود ۶۰ درصد هزینه های آنها ارزی است در مجموع باعث افزایش هزینه آنها شده و به صورت طبیعی بر نرخ بلیط اثر مستقیم خواهد داشت.

تامین ارز در نیما در مدت اخیر بارها باعث اعتراض مخاطبان ارزی شده و خواهان تسهیل روند معاملات در این بازار ارزی بوده اند.

معاملات صوری سكه مجددا رونق گرفت

امروز در بازار ارز و سكه در سبزه میدان مجدد معاملات صوری از سر گرفته شد و به اوج خود رسید. در سبزه میدان هم اكنون حجم قابل توجهی از دلالان به انجام معاملات صوری سكه می پردازند و این در شرایطی است كه سكه فروشان طبقه زیرین سبزه میدان آنچنان علاقه ای به داد و ستد با مشتریان واقعی ندارند و سكه های خویش را بیشتر در اختیار دلالان قرار می دهند. بررسی ها نشان از آن دارد كه بازار سكه نه تنها با كمبودی مواجه نیست بلكه اگر كسی خواستار سكه باشد در اسرع وقت و در كمال آرامش می تواند به خرید بپردازد.

در حال حاضر هر قطعه سكه تمام بهار آزادی به قیمت چهار میلیون و ۵۰ تا چهار میلیون تومان به فروش می رسد و قیمت خرید این سكه از جانب واحدهای صرافی سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان اعلام می گردد.همچنین نیم سكه با قیمت ۸۵۰ هزار تومان عرضه و با قیمت یك میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خریداری شد. علاوه براین ربع سكه برای عرضه از جانب صرافی ها ۹۶۰ هزار تومان و قیمت خرید آن ۹۴۰ هزار تومان تعیین شده است.
قیمت دلار به كجا رسید؟ / ارز مسافرتی هم قیمت بازار آزاد و در دست دلالان

بازار آزاد ارز امروز هم به روال روزهای اخیر پر رفت و آمد بود، گر چه نرخ ها روبه رشد نبود، اما همچنان اثر گرانی روز گذشته در بازار وجود داشت، تقاضا همچنان بالا و در مقابل عرصه پایین بود. دلار كه روز گذشته تا ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان رشد كرده بود برای امروز بین ۱۰ هزار و ۸۵۰ تا ۱۱ هزار تومان و یورو كه ۱۳ هزار تومان را رد كرده بود تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. همچین در صرافی هایی كه در چارچوب ضوابط بانك مركزی برای فروش ارز ورود كرده و ارز خدماتی عرضه می كنند، نرخ های درج شده در تابلوی آنها تفاوت چندانی با نرخ آزاد ندارد؛ به صورتی كه خرید دلار تا ۱۰ هزار و ۸۰۰ و فروش ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان انجام می گردد و یورو تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ خرید و ۱۲ هزار و ۹۰۰ فروخته می گردد.

پس از ارائه بسته جدید ارزی، قرار بر این شد كه با شروع رسمی فعالیت صرافی ها در بازار آزاد، فروش ارز را در ۲۳ گروه با دریافت مدارك انجام دهند كه همچون آنها ارز مسافرتی بود. شرایط نرخ گذاری هم این گونه اعلام گردید كه نرخ مورد معامله در بازار ثانویه از جانب صرافی ها با یك درصد بالاتر به ارزهای خدماتی اختصاص پیدا كند؛ اما در حالی بازار ثانویه دلار را با كمتر از ۹۰۰۰ تومان معامله می كنند كه در بازار آزاد از ابتدای اجرای بسته جدید ارزی هیچ گاه دلار به كمتر از ۱۰ هزار تومان نرسیده و صرافی هایی كه ارز خدماتی عرضه می كنند همواره نرخی بالاتر از ۱۰ هزار تومان داشته اند. در مجموع ارز مسافرتی اكنون هم قیمت بازار آزاد است و با این شرایط مسافرانی كه برای خرید ارز به بازار آزاد آمده اند اغلب برایشان فرقی نمی كند كه از صرافی و با عرضه مدرك خرید كنند یا با نرخ بازار آزاد. می گویند وقتی اختلاف قیمتی نیست، دلیلی هم وجود ندارد كه در چند صرافی محدودی كه ارز مسافرتی می فروشند در صف مانده و وقت بگذرانند چراكه به راحتی می توانند از كانال صرافی های آشنا و یا دلالان ارز مورد نیاز خویش را تهیه كنند.

فاصله ۴۰۰۰ برابری قیمت هرمتر مكعب آب معدنی با آب لوله كشی

به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، هم اكنون یك مترمكعب و یا به تعبیری هزار لیتر آب معدنی به قیمت دو میلیون تومان به فروش می رسد، ولی یك مترمكعب آب شرب با كیفیت داخل منازل به قیمت ۵۰۰ تومان به مشتركان فروخته می گردد و این گواه اختلاف ۴۰۰۰برابری قیمت این دو محصول است.

علاوه براین از برنامه های اصلی وزارت نیرو در سال پیش رو، ساخت نیروگاه مجازی است كه بتوان با همراهی مردم مصرف را كاهش داد. همینطور در حال حدود ۱۳۰ میلیون شیر آب نصب شده در كشور وجود دارد كه از این تعداد فقط پنج درصد مجهز به لوازم كاهنده است، بنابراین اگر تعداد آن افزایش پیدا كرده و در بخش برق هم سرمایه گذاری شود، م نتایج ثمربخش حاصل خواهد شد.


1397/06/08
19:52:46
5.0 / 5
5306
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات