عباس عبدی:

فیلترینگ، خوردن چوب و پیاز با یكدیگر است!

فیلترینگ، خوردن چوب و پیاز با یكدیگر است! كمك وب: اگر به پیش از انقلاب نقب بزنیم، به یاد می آوریم كه خیلی از نیروهای منتقد آن رژیم مدعی بودند كه اگر روزانه یك ساعت رادیو یا تلویزیون در اختیار آنان باشد، به لحاظ تولید محتوای مفید چه محشری راه خواهند انداخت. البته این ادعا در آن رژیم پذیرفتنی بود، زیرا رژیمی كه اجازه دسترسی آزاد به رسانه ها را برای همه فراهم نكند، به شكلی پیشاپیش تفوق و برتری مخالفان و منتقدان یا شكست خویش را پذیرفته است. فقط باید منتظر زمان بود تا آزمون نماییم كه آیا منتقدان چنان كه مدعی هستند، دستان پُری دارند، یا آنان هم دستشان خالی است؟به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، عباس عبدی در ادامه یادداشت خود در روزنامه «شهروند» نوشت: انقلاب پیروز شد و نه فقط یك ساعت كه كل ۲۴ ساعت و نه فقط یك شبكه كه تمام شبكه های رادیویی و تلویزیونی در انحصار گروه جدید درآمد، ولی دریغ از درك تجربه ایده های اثرگذار و مفید. اگر بگوییم كاركرد این انحصار رسانه صفر بوده، دقیق نگفته ایم، بلكه باید گفت كاركرد آن بشدت منفی بوده است. ولی در این مرحله هم صاحبان تریبون كه نمی توانستند بپذیرند این چاه خشك است و آبی در آن نیست، به توجیه دیگر متوسل شدند. این دفعه مدعی شدند كه رسانه های جهان تحت سیطره صهیونیسم بین المللی و كشورهای غربی است و صدای ما به جایی نمی رسد و اجازه نمی دهند كه اخبار و مطالب ما منتشر شود و نتیجه می گرفتند كه ما هم باید رسانه های خویش را حفاظت نماییم تا در این دام نیفتند و باید دودستی مواظب آنها باشیم كه نیروهای بیگانه در آن نفوذ نكنند. همینطور به صورت ضمنی دوست داشتند تا رسانه های انحصاری مذكور را تحت سلطه خود درآورند، بلكه صدایشان كه مملو از حقانیت و عدالت بود را به همه جا برسانند.

خوشبختانه یا از بدِ حادثه این مشكل هم برطرف شد، با آمدن فضای مجازی و شبكه های اجتماعی، به كلی انحصار رسانه ای از میان رفته است. اكنون ترامپ بدون این كه كوچكترین نیازی به س.ان.ان و ام.بی.سی و نیویورك تایمز و واشنگتن پست و آسوشیتدپرس و یونایتدپرس داشته باشد، به تنهایی درحال اطلاع رسانی است. او حتی یك دلار هم خرج این كار نمی نماید. كافی است نظرش را بنویسد و بدون واسطه آن را به اطلاع ده ها میلیون
نفر برساند.

توییتر، تلگرام، اینستاگرام، فیس بوك و ده ها شبكه دیگر چیزی نیستند، جز یك وسیله ارتباطی و اطلاع رسانی غیر انحصاری. هر كس فقط با داشتن یك گوشی هوشمند و خط اینترنت می تواند پیام خویش را به صورت متن، صوت و فیلم تولید نماید و بدون فیلتر به اطلاع جهان برساند. دیگر هیچ توجیهی در این راه كه رسانه نداریم، پذیرفتنی نیست.

حال ببینیم بعد از این نعمت بیكران كه مطابق با آرزوهای بشر بود و ما هم دعا می كردیم كه رخ دهد، اكنون درحال انجام چه كاری هستیم؟ تمام توان خویش را در جهت فیلترینگ این شبكه ها گذاشته ایم و آن را خطری برای امنیت ملی و اخلاقی جامعه خود می دانیم. چنان قاطعانه مدعی می شویم كه اجازه برداشتن فیلترینگ را نمی دهیم كه گویی كشف بزرگی كرده ایم. به جای آن كه قدری از مطالب دیگران استفاده نماییم و به جای آن كه وقت خویش را صرف تولید محتوا نماییم، تمامی سرمایه، انرژی و نیروی انسانی خویش را برای فیلتر كردن شبكه هایی بسیج كرده ایم كه در اختیار هیچ كس نیست و در اختیار همه هست. جالب این كه این افراد چنان از صاحب فكر و محتوا بودن سخن می گویند كه گویی اگر یك رسانه داشته باشند، تمام جهان را به مریدی خود درمی آورند.

فضای مجازی و شبكه های آزاد اجتماعی تمامی ادعاهای گزاف را به چالش كشیده است. هرگونه مبارزه ای با اینها آب در هاون كوبیدن است. به صورت قطع با استفاده از این شبكه ها اقدامات مغایر قانون و اخلاق هم انجام می شود، مطالب زیان بار هم منتشر می شود، ولی اگر كسی یا كسانی مدعی اند كه سخنان نغز و آموزنده ای دارند، كه می تواند منشأ هدایت بشر باشد، در این صورت چاره ای ندارند جز این كه برای اثبات صداقت خود از دسترسی به این شبكه ها دفاع كنند یا حداقل كسی را از دستیابی به آن منع نكنند.

هیچ چیز بهتر از این نیست كه هر كس حداقل با خودش صداقت داشته باشد. مخالفان دسترسی آزاد به وسیله ارتباط جمعی با صدای بلند، بی توشگی و بی مایگی خویش را فریاد می زنند ولی آن را در پوشش مبارزه و جلوگیری از انتشار مطالب غیرقانونی و خلاف عفت بیان می كنند. این راه نتیجه بخش نیست، همچنان كه تابحال نبوده است و بدترین نوع فرصت سوزی است. بهترین راه، انطباق دادن خود با فضای آزاد رسانه ای است. البته در این فضا درست و نادرست فراوان است. باید به رسانه های مسئول میدان داد تا نقش جداكننده درست از نادرست را برای مردم ایفا كنند. در غیر این صورت مطالب نادرست پذیرفتنی تر خواهد بود و در انتها فیلترینگ مترادف خوردن چوب و پیاز با یكدیگر است.
1397/02/26
15:34:22
5.0 / 5
4582
تگهای خبر: رسانه , شبكه , فضای مجازی , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات