تلنگری به همه ی پیام رسان های ایرانی!

تلنگری به همه ی پیام رسان های ایرانی! كمك وب: ضعف امنیتی كه در یكی از پیام رسان های بومی آشكار شد، تلنگری است به تمامی پیام رسان ها تا موارد مشابه را در مورد امكانات خود بررسی كنند و آنها را ارتقاء دهند تا اگر صحبت از فیلترینگ تلگرام جدی شد، جایگزین داخلی برای آن وجود داشته باشد.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، در ایام پایانی سال ۱۳۹۶ و همینطور روزهای آغازین سال جاری، شاید روزی نیست كه خبری از گوشه و كنار درباره فیلتر تلگرام شنیده نشود؛ برخی به لزوم رفع انحصار تلگرام و بر اهمیت استفاده از پیام رسان های داخلی تاكید می كنند و برخی دیگر معتقدند باآنكه این فضای انحصاری باید كنترل شود اما مسدود كردن تلگرام راه چاره نیست.

تلگرام فیلتر می گردد یا نمی شود؟
اگرچه هنوز هم اخبار دقیق و مطمئنی درباره فیلتر شدن و یا نشدن تلگرام منتشر نشده، اما به نظر می رسد فیلترینگ همچنان یكی از گزینه های مسئولان برای دعوت مردم به استفاده از پیام رسان های داخلی باشد، هرچند كه در مقابل برخی معتقدند این شیوه اصلا پاسخگو نیست و با مسدود كردن یك فضا، نمی توان افراد را به استفاده از فضا و امكانات داخلی مجبور كرد. با این حال، در صورت فیلترینگ، بالاخره یكی از موضوعاتی كه مطرح می شود، استفاده از پیام رسان های داخلی است.

اما استفاده از پیام رسان های داخلی، برای كاربران نیازمند دارا بودن چند فاكتور است؛ با عنایت به اینكه مهم ترین مبحث صرفه اقتصادی پیام رسان های داخلی، امكانات پیام رسان و حفظ حریم خصوصی است، اگر كاربران از محصولی استفاده كنند، سرمایه گذاری روی آن توجیه پذیر می گردد. ازاین رو اقناع عمومی و آگاهی دادن از خدمات گسترده پیام رسان های داخلی همچون راهكارهای موجود برای رونق بخشیدن به عملكرد این پیام رسان هاست.

اما ظاهرا همین توفیق الزامی كه با فیلتر تلگرام برای پیام رسان های داخلی هم تولید شده، نتوانسته آن ها را مجاب كند كه هرچه زودتر به حل مشكلات امنیتی خود اقدام نمایند، برای جذب هرچه بیشتر مخاطب كوشیده و به دنبال بهبود امكانات فنی خود باشند و شاید هنوز هم پیام رسان های داخلی ظرفیت پاسخگویی به حجم بالای كاربر را ندارند و در مواردی هم دچار ضعف های امنیتی هستند.

در این راستا، یكی از پیام رسان هایی كه در این مدت توجه زیادی به آن شده و از آنجایی كه به صدا و سیما وابسته است، توسط این سازمان هم مكررا تبلیغ می شود، پیام رسان سروش است. باآنكه غیر از سروش، بیسفون، آی گپ، بله و برخی دیگر از پیام رسان ها هستند كه در این مدت توانسته اند مخاطبان هرچند اندكی را به خود جلب كنند، اما شاید سروش به واسطه همان تبلیغاتی كه در رسانه ملی می شود، نفوذ بیشتری داشته و افراد بیشتری با آن آشنا شده اند.

اما در ایام اخیر یكی از این باگ ها و یا ضعف های امنیتی، برای پیام رسان سروش آشكار و به صورت گسترده در فضای مجازی به آن پرداخته شد؛ ماجرا از این قرار بود كه یك كارشناس فناوری اطلاعات در كانال تلگرامی و صفحه توییتر خود به یكی از باگ های امنیتی اپلیكیشن پیام رسان سروش اشاره كرده و نوشت: به درخواست دوستان اپلیكیشن پیام رسان سروش را بررسی كردم. سروش در یك اقدام بسیار غیرحرفه ای از شماره موبایل افراد بعنوان آی دی بهره برده و در پاسخ وبسرویس ها، شما می توانید شماره موبایل مدیران كانال ها و اعضای گروه ها رو مشاهده كنید كه از نظر امنیتی فاجعه ست.

نوری در ادامه این مطلب و در جهت تایید اظهارات خود، با انتشار تصویری، بیان كرد كه شماره موبایل ادمین كانال وزیر ارتباطات كه شخص محمدجواد آذری جهرمی است، در آی دی كانال سروش وی آمده است.

نمایش شماره ادمین كانال، به معنای هك شدن نیست

با تولید جو رسانه ای و انتشار حرف و حدیث و تحلیل هایی كه از این مورد می شد، سیدمیثم سیدصالحی - مدیر پیام رسان سروش - در صفحه توییتر خود به این مشكل امنیتی اشاره نمود و نوشت: مشكل ادمین ها حل شد. اعتماد در خانواده سروش قیمت خویش را دارد و بهای آن فقط و فقط صداقت است. نمایش شماره ادمین كانال، به معنای هك شدن نیست؛ اما در فرهنگ كاربران عزیز ایرانی یك ایراد مهم است كه بابت آن از همه پوزش می طلبیم.

پس از عذرخواهی مدیر این پیام رسان داخلی، به نقل از كانال تلگرامی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام گردید كه جهرمی در مورد ایراد امنیتی گزارش شده در سروش، تاكید كرده است: یكی از مراحل رشد هر سامانه ای، عرضه محصول و ارزیابی است. جای دوستان سروش بودم همین امروز به كسی كه این اشكال را گزارش كرده جایزه می دادم و مسابقه ای می گذاشتم تا سایر اشكالات را هم گزارش كنند.

وزیر ارتباطات همینطور گفته كه این ایراد را جوانی هفته پیش برایش فرستاده و او هم به مدیران سروش اطلاع داده است كه آن ها پاسخ دادند این مشكل در نسخه های اول تلگرام هم بوده و اساسا نیاز به تغییر یك سری ساختارهاست كه در حال انجام می باشد و تا هفته آتی برطرف می گردد. شاید بهتر باشد كه شرایط حفظ اطلاعات مشتركین توسط پیام رسان ها و سرویس های داخلی شفاف اعلام شود.

حواس همه ی اپ های ایرانی جمع باشد

اما بعد از این واكنش ها به مشكلات امنیتی سروش، نوری بار دیگر در كانال تلگرامی خود نوشت: هدف از انتشار باگ هر اپلیكیشنی، برطرف شدن آن و ارتقای سطح اپلیكیشن است. من هم با هدف ارتقای اپلیكیشن های ایرانی مدتی است بررسی اپلیكیشن ها را شروع كردم. هدف از انتشار باگ سروش هم رفع باگ، ارتقای این اپ و تلنگر به سایر اپ های ایرانی بود كه حتما حواسشان به موارد مشابه باشد.

او به اظهارات مدیر سروش در جهت حل مشكلات امنیتی هم اشاره كرده و اظهار داشت: در پیامی كه از سوی جناب سیدصالحی (مدیرعامل سروش) در توییتر انتشار یافته است، اعلام شده این باگ برطرف شده است. امیدوارم سایر اپلیكیشن های ایرانی هم با سعه صدر پذیرای خطاها باشند و این روند به ارتقای اپلیكیشن های ایرانی منجر شود. منتظر بررسی سایر اپلیكیشن ها باشید.

در هر حال از آنجایی كه پیام رسان های بومی معتقدند اگر فرصتی كه به پیام رسان های خارجی داده شده به ابزارهای بومی هم داده شود، می توانند پاسخگوی نیاز كاربران باشند و همین موضوع، سرویس های داخلی را مجاب می كند هرچه بیشتر و سریع تر در جهت رفع این باگ های امنیتی برآیند، تا مسیر را برای كاربرانی كه مشكلی با استفاده از پیام رسان های داخلی ندارند، هموار كنند.


1397/01/17
14:22:43
5.0 / 5
5049
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات